پشت واقعیت‌های فوتبال پنهان نشویم- رضا میرزاییان*

باختیم و حذف شدیم، ولی همچنان یکی قربان‌صدقه کی روش می رود و دیگری او را مسبب حذف تیم ملی فوتبال کشورمان می داند و این فضای دو قطبی باعث شده تا از اصل موضوع غافل شویم.

آقای عزیز، مقصر اصلی خودمان هستیم. بیاییم کلاهمان را قاضی کنیم و با خودمان روراست باشیم. وقتی بنا را کج بگذاریم طبعا بنایی ناموزون خواهیم ساخت و به کجراهه خواهیم رفت.
قطار فوتبال در تمامی دنیا از جمله قاره کهن با شتابی حیرت انگیز به جلو می رود ولی هنوز رسوب اندیشه های سنتی در فوتبال ما وجود دارد و گزینه های که به هیچ وجه محلی از اعراب ندارد.
طبعا وقتی نظام باشگاه‌داری و فوتبال پایه ای فاقد قاعده و اسلوب درست باشد، معلوم است که ره بجایی نخواهیم برد. شکست تلخ مقابل ژاپن واقعیت های فوتبال ما را برملا کرد و بر این نظریه کارشناسان صحه گذاشت که «راهی که می رویم به ترکستان ختم خواهد شد».
سالهاست که به المپیک نمی رویم و قهرمانی در جام ملت های آسیا را در خواب می بینیم. 29 سال است که باشگاههای ما نمی توانند بر سکوی قهرمانی لیگ آسیا تکیه بزنند. فوتبال پایه ای ما با هزار و یک مشکل دست به گریبان است و...
مگر همین چندی پیش پرسپولیس مقابل کاشیما آنتلرز ژاپن قافیه را نباخت؟!
مگر استقلال فاتح 2 دوره جام باشگاههای آسیا طی سه دهه اخیر توانسته در عرصه لیگ آسیا عرض اندام کند ؟
امکانات در باشگاههای ژاپنی فوق العاده است و تمامی تیم ها در رده های مختلف سنی دارای تهجیزات حرفه ای هستند اما تیم های بزرگ ما حتی برای تمرین کردن باید به این در و آن در بزنند تا زمین تمرین بیابند.
از اینها که بگذریم می رسیم به مواردی تلخ تر اما آکنده از واقعیت.
شارلاتانیسم و رد و بدل کردن پولهای بی حساب و کتاب (زیر میزی) حیف و میل کردن بیت المال هم خود داستان خاص خود را دارد.
آیا واقعا تا به امروز از خود سئوال کرده ایم که چرا محمد تقوی قید مربیگری را می زند و خاکپور، مهدوی کیا، وحید هاشمیان و امثالهم که مدرک عالیه بین المللی دارند، حاضر به فعالیت در این فوتبال نیستند ؟!
از سویی دیگر چرا برخی از مربیان «باج بگیر» و »باج بده» بطور دائم در حال رایزنی با دلالیسم و تردد به این تیم و آن تیم هستند؟!
باید آسیب شناسی کرد و از اینگونه شکست ها درس عبرت گرفت وگرنه با حرفهای زیبنده و موج سواری نمی توان به این فوتبال بی در و پیکر، رنگ و لعاب منطقی داد.
باید در افکارمان بازنگری کنیم و تغییر ذائقه بدهیم، به جای پنهان شدن و نشان دادن انگشت اشاره به این و آن؛ بیاییم ایده های نوین و خلاقانه فرهیختگان فوتبال را باور کنیم و دست از احساسات برداریم.
کی روش رفت و چه بخواهیم و چه نخواهیم فرد دیگری سکاندار هدایت تیم ملی فوتبال کشورمان خواهد شد اما سئوال این است که آیا با شرایطی که در سطور بالا برشمردیم می توان حتی با فرگوسن، مورینیو و پپ گواردیولا و صرف هزینه های هنگفت، در مسابقات پیش رو و آتی نتیجه گرفت؟!
بیاییم برای یکبار هم که شده کلاهمان را قاضی کنیم و بپذیریم که شکست های پیاپی تیم های ملی و باشگاههای ما در عرصه آسیا نشان دهنده این است که ما با همچنان اندرخم یک کوچه ایم و برای پارامترهای حرفه ای تره خرد نمی کنیم.
مخلص کلام اینکه؛ راه برون رفت از این وضعیت بهره مندی از تجارب و دانش گرانسنگ مردان فاخر، الهام گرفتن از طلایه داران فوتبال حرفه ای و باور کردن گزینه های نوین است و لاغیر.
---------------------
- کارشناس فوتبال

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال