قائم مقام وزیر علوم تحقیقات و فناوری:

ایران اثرگذارترین کشور از نظر علم و فناوری در منطقه است

تهران – ایرنا – قائم مقام وزیر علوم،تحقیقات و فناوری در امور بین الملل، ایران را اثرگذارترین کشور در رابطه با مسائل علم و فناوری در منطقه معرفی کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، حسین سالار آملی امروز سه شنبه در کنفرانس خبری در زمینه همکارهای علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مباحثی را مطرح کرد.
وی افزود: در سال 2019 حدود 29 دانشگاه کشور در رتبه بندی بهترین دانشگاه های دنیا قرار گرفته اند که از این نظر میان کشورهای اسلامی رتبه بالاتری داریم.

سهم 2 درصدی ایران در تولید علم دنیا
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به سیاست های کلان وزارت علوم، گفت: ارتقای سطح علمی دانشگاه ها و بین المللی سازی این مراکز یکی از اولویت های این وزارتخانه محسوب می شود.
سالار آملی تصریح کرد که دو درصد تولید علم دنیا توسط ایران صورت می گیرد و از نظر رشد هم در طول سال های اخیر جایگاه اول را در دنیا داشتیم اما 98 درصد علم دنیا توسط دیگران تولید می شود و باید در یک بده بستان علمی از این 98 درصد استفاده کنیم.
وی با اشاره به روند فعالیت های علمی بین المللی وزارت علوم، اظهار کرد: انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک، تبادل استاد و دانشجو، برگزاری دوره های آموزشی به صورت مشترک، حضور استادان و دانشمندان خارجی در کشور و سمینارهای داخلی، این محورها را تشکیل می دهد.

*رفت و آمدهای هیأت های خارجی به ایران
رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم در بخش دیگری از این نشست خبری که در محل وزارت علوم برگزار شد در مورد ارتباطات ایران با هیأت های علمی خارج از کشور، خاطرنشان کرد: در سال جاری به طور متوسط در هر هفته حدود 10 هیأت خارجی وارد دانشگاه ها شدند که در سمینارها و دوره های آموزشی حضور داشتند.
سالارآملی اعلام کرد که حدود 2 هزار و 100 دانشمند و عضو هیأت علمی دنیا به ایران آمدند و در مقابل یک هزار و سه نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه های ایران برای حضور در سمینارهای بین المللی به خارج از کشور اعزام شدند.
به گفته این مقام مسئول، در عرض چند ماه اخیر حدود 400 نفر برای ارتباطات بین المللی و بهره گیری از آزمایشگاه های خارجی به دیگر کشورها سفر کردند و در این رفت و آمدهای علمی بین المللی هزاران دانش فنی وارد کشور شده است.

*کشورهای هدف ایران
سالارآملی در ادامه به کشورهای هدف ایران برای ارتباطات بین المللی اشاره کرد و گفت: کشورهای سری اول شامل عراق، افغانستان، سوریه، لبنان و یمن می شود که بسیاری از اعضای هیأت علمی دانشگاه های این کشورها به ایران می آیند و تحصیل می کنند.
به گفته قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، محور اساسی همکاری های ایران در منطقه با این کشورها است البته با کشورهایی برای تبادل علم و دانش هم ارتباط داریم که کشورهای هدف گروه دوم را مثل آلمان، اتریش، فرانسه، روسیه چین، ژاپن و کره جنوبی شامل می شود.

*ایران اثرگذارترین کشور در منطقه
رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی ایران را اثرگذارترین کشور در رابطه با مسائل علم و فناوری در منطقه معرفی کرد و افزود: در سال 2019 حدود 29 دانشگاه کشور در رتبه بندی بهترین دانشگاه های دنیا قرار گرفته اند که از این نظر میان کشورهای اسلامی رتبه بالاتری داریم.
وی افزود: بعد از ایران، ترکیه با 23 دانشگاه در تراز بین المللی است البته باید رتبه بین المللی را از این سطح بالاتر ببریم.

*200دانشمند ایرانی جزء یک درصد جهان
سالارآملی گفت: بیش از 200 دانشمند ایرانی در لیست یک درصد دانشمندان دنیا قرار گرفته اند. در مذاکرات و مکاتبات بین المللی هیچ موقع صرفاً تقاضای علم نمی کنیم و دستمان برای انتقال دانش به کشورهای منطقه پر است حتی آمادگی کسب دانش جهانی برای حضور در ترازهای بین المللی داریم.

*ایران در برنامه های کلان افق 202
رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم در مورد دو برنامه افق 2020 و اراسموس پلاس، توضیح داد: اتحادیه اروپا دو برنامه کلان 'افق 2020' و 'اراسموس پلاس' دارد که از شش سال پیش آغاز شده و سال 2020 به اتمام می رسد.
به گفته وی، اتحادیه اروپا حدود 80 میلیارد یورو برای این برنامه ها اعتبار گذاشته است و این برنامه ها در سطح دنیا فعال است. ایران هم با توجه به توانمندی استادان و پتانسیل داخل کشور طی 4 سال اخیر به منظور ورود علم و دانش به کشور در برخی از این برنامه ها دخیل شده است.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین المللی به چند دانشگاه حاضر در برنامه های اتحادیه اروپا اشاره کرد و افزود: دانشگاه های علامه طباطبایی، تهران، بیرجند، یزد، تربیت مدرس و خوارزمی در برنامه های اتحادیه اروپا حضور دارند.

*محدودیت امنیتی برای تردد استادان خارجی وجود ندارد
سالارآملی در مورد مطلبی که گفته می شد استادان خارجی و داخلی برای حضور در داخل و خارج از کشور با مشکلات امنیتی مواجه هستند، اظهار کرد: در حال حاضر، ارتباط ما با نهادهای نظارتی معقول و خوب است. تقریباً می توان گفت در آمد و رفت استادان خارجی به کشور، محدودیتی نداریم و استادان ایرانی هم برای خروج از کشور چنین مشکلی ندارند.

*باید 75 هزار دانشجوی خارجی جذب کنیم
وی با اشاره به اینکه ایران تا سال 1400 باید 75 هزار دانشجوی خارجی داشته باشد، گفت: دو درصد جمعیت دانشجویان ایران را باید دانشجویان خارجی تشکیل دهند که معادل 75 هزار نفر می شود.
سالارآملی در مورد تعداد دانشجویان خارجی در دانشگاه های ایران، خاطرنشان کرد: در حال حاضر، 27 هزار دانشجو در دانشگاه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سه هزار دانشجو در دانشگاه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هشت هزار دانشجوی خارجی هم در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل هستند.
به گفته سالارآملی، در این فراز و نشیب هستیم که آیا دانشجویان جامعه المصطفی هم در این لیست قرار می گیرند یا خیر.
وی همچنین در مورد تفاهم نامه هایی که دانشگاه های داخلی و خارجی به امضاء رسانده اند، توضیح داد: یک هزار و 183 تفاهم نامه تاکنون میان دانشگاه های داخلی و خارجی به امضا رسیده است که سیر صعودی 64 درصدی را نشان می دهد.
9492** 1200

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال