ضرورت مبادلات تجاری کشورهای اسلامی با پول واحد- علی حیدری*

تهران - ایرنا - مبادلات تجاری کشورهای اسلامی با پول واحد و پیدایش بازار مشترک اسلامی ضرورتی است که در صورت اجرا می تواند وضعیت اقتصادی و سیاسی جهان اسلام را متحول کرده و کشورهای اسلامی را به عنوان یک رقیب قدرتمند وارد مبادلات نوین اقتصاد جهانی کرده و رفاه مسلمانان را نیز ارتقا بخشد.

باید پذیرفت که برای مبادلات تجاری و بازرگانی در یک بازار مشترک اسلامی، وجود واحد پولی مشترک، ضرورتی انکارناپذیر بوده و می تواند نیاز روزافزون به سرمایه و نقدینگی را برای تزریق به بخش تولید و صنایع کشورهای اسلامی برطرف نماید و تحقق نیافتن آن نیز موجب عقب ماندگی و پیدایش دورنمای تاریکی برای امت اسلامی شود.
بسیاری از کشورهای جهان از مدتها پیش انتخاب یک واحد پولی مناسب را تنها راه رسیدن به اهداف خود در دستور کار خود قرار داده و آن را اجرایی نیز کرده اند. برای مثال مجموعه کشورهای اروپایی در قالب یک اتحادیه از سال 1945 و پایان جنگ جهانی دوم به این نتیجه رسیدند که یک واحد پولی مشترک را برنامه ریزی و اجرا کنند.
این کشورها برای تبدیل شدن به یک قطب جاری بزرگ در جهان برنامه واحد پول مشترک خود را از سال 1945 آغاز کردند و پس از رسیدن به ادغام کامل در یک نظام مشترک، واحد یورو را به عنوان پول رایج و مشترک انتخاب کرده و اینگونه به طور عملی وارد صحنه مبادلات جهانی شدند.
تاسیس بازار و رواج پول مشترک برای مبادلات تجاری بین کشورهای اسلامی با توجه به بحران اقتصادی جهان، راهی برای خارج شدن از وضعیت های سخت خواهد بود که به همین علت ضرورت طراحی یک نظام واحد پولی برای کشورهای اسلامی را نیز دو چندان می کند.
هدایت و بکارگیری سرمایه‌های انسانی برای توسعه اقتصادی ، ظهور قدرت اقتصادی، سیاسی و اسلامی در حوزه جهانی، شتاب بخشیدن به مبادلات تجاری بین کشورهای اسلامی، گسترش مناسبات و ارتباطات سیاسی و اقتصادی و بهبود زندگی مسلمانان و کاهش فقر از جمله مزیت های ایجاد بازار مشترک اسلامی و رواج پول مشترک بین کشورهای اسلامی است.
از طرف دیگر زیان‌ها و هزینه پول مشترک اسلامی را نیز می توان کاهش استقلال دولت‌های اسلامی در اتخاد سیاست‌های مستقل پولی و مالی، تفاوت در تورم و بیکاری و آثار متقابل اقتصاد یک کشور بر عضو بازار مشترک و مالیات تورمی دانست.
هر چند باید میزان معاملات و مبادلات بین کشورها اسلامی بررسی و پس از آن مزایا و معایب راه اندازی واحد پول مشترک اسلامی در معاملات مورد بررسی قرار گیرد و باید این واقعیت را نیز پذیرفت که اکثر کشورهای اسلامی نفت خیز و صادر کننده نفت هستند و محصولات خود را در بازارهای جهانی با ارزهایی مانند دلار، ین و یورو به فروش می رسانند و نکته دیگری که در فرایند دست‌یابی به واحد پول مشترک میان کشورهای اسلامی باید مورد توجه قرار گیرد این است که راه اندازی این واحد پولی به لحاظ سیاسی در دستور کار کشورهاست یا به لحاظ اقتصادی.
پیشنهاد راه اندازی بازار مشترک و پول واحد در بین کشورهای اسلامی و اینکه چرا این کشورها با این همه جمعیت، منابع مادی و سرزمین و موقعیت سوق الجیشی نباید پول واحدی داشته باشند، ایده ای است که نیاز به بررسی های کارشناسی تری دارد که قابل تحقق می باشد.
هر چند موضوع همکاریهای اقتصادی بین کشورهای اسلامی طی سالهای گذشته در دستور کار سازمان همکاری اسلامی، شورای همکاری خلیج فارس و ... بوده ولی متاسفانه هیچ گاه این کشورها موفق به گسترش روابط اقتصادی و سیاسی در سطح ایجاد بازار و گمرک مشترک و پول واحد نشده است.
تصمیم کشورهای عضو دی 8 متشکل از جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، مالزی، مصر و نیجریه برای تجارت با نوعی کارت بنام 'دی 8پی' که شبیه مسترکارت می باشد، توسط یک شرکت مالزیایی طراحی شده نیز در این راستا است.
براساس پیشنهاد کشورهای عضو ، دی8پی کارت که نوعی کارت پرداخت خواهد بود، برای استفاده از پول‌های ملی در تجارت درون سازمانی طراحی شده است.
با این کارت تمامی کشورهای عضو در تجارت میان خودشان یا هر گونه خرید و فروش دیگری امکان پرداخت به پول ملی خودشان را خواهند داشت و به وسیله نرم افزاری که به همراه این کارت طراحی خواهد شد، شهروندان تمامی کشورهای عضو قادر خواهند بود در همه خریدها یا سفرهای گردشگری خود از این کارت استفاده کنند.
به نظر می رسد با توجه به شرایط اقتصادی و وجود رکود اقتصادی ایجاد پول واحد یکی از بهترین تصمیم ها برای مبادلات تجاری میان کشورهای اسلامی است که این کشورها را به سوی همگرایی اقتصادی و سیاسی برده و با اجرای یک ساز و کار مالی مشخص می تواند تاثیر بسیار مثبتی در امر تجارت و تسهیل در مسایل اقتصادی بگذارد.
---------------------------------
خبرنگار ایرنا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال