درسی از بازداشت 11روزه مرضیه هاشمی - سید عمار کلانتری*

تهران- ایرناپلاس- سرانجام مرضیه هاشمی خبرنگار آمریکایی الاصل و گوینده شبکه پرس تی وی پس از 11 روز بازداشت از زندان آزاد شد.

طی این مدت یازده روزه، پرس تی وی، یعنی شبکه‌ای که خانم هاشمی در آن فعال بود، به همراه شبکه‌های مختلف برون مرزی صدا و سیما و نیز شبکه های دیگر که مواضعی نزدیک به جمهوری اسلامی داشتند به پوشش اخبار در خصوص زندانی شدن وی و نیز اعتراضات انجام شده به آن پرداختند. همچنین برخی سازمان های مردم نهاد یا گروه‌های مسلمان تجمعات اعتراضی در ایران و آمریکا برگزار و به این اقدام آمریکا اعتراض کردند.

واقعیت آن است که گرچه برد رسانه‌ای جریان جمهوری اسلامی در رسانه‌های اصلی دنیا چندان زیاد نیست و نیز این بازداشت تنها 11 روز طول کشید، اما در همین فاصله حجم زیادی از اخبار منفی در خصوص دولت آمریکا و اقدام دستگاه قضایی آنها پخش و ذهنیت منفی در خصوص آنها را تقویت کرد و به نظر می‌رسد همین فشارها باعث شد بازداشت این خانم خبرنگار بیش از 11 روز به طول نینجامد.

حال به موارد مشابه در آن سو توجه کنیم؛ مواردی که ادعا می شود برخی شهروندان غربی یا دوتابعیتی و یا برخی چهره‌های ناراضی یا منتقد نظام بازداشت می شوند. در بسیاری موارد این بازداشت‌ها خیلی بیشتر از ده روز طول می کشد و به علاوه، طرف مقابل امکانات بسیار زیاد تبلیغاتی دارد و با توجه به ادعاهایی که درباره فرد بازداشتی و نحوه برخورد با او مطرح می‌کند، به ایران هراسی می پردازد.

تردیدی نیست که دستگاه قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی باید مستقل باشد و اگر قرار است برخوردی با مجرم یا متهمی انجام دهد، بر اساس مرّ قانون و مقررات باشد. با این حال به نظر می رسد توجه به تبعات رسانه‌ای و تبلیغات منفی دشمنانه علیه کشورمان به ویژه در شرایط کنونی از مواردی است که باید آن را در نظر داشت.

در ماجرای بازداشت خانم مرضیه هاشمی که البته هنوز ابعاد آن روشن نشده است، رسانه‌های همسو با جمهوری اسلامی به درستی با تأکید بر چند ویژگی از جمله زن بودن، اقلیت دینی بودن و خبرنگار بودن وی افکار عمومی را نسبت به این بازداشت حساس کردند. با وجود آنکه فرزندان خانم هاشمی جوان و کم سن و سال نبودند، ما تصویر او در کنار فرزندانش را نشان دادیم تا بر عنصر «مادر بودن» و دوری از فرزندانش تأکید کنیم. این گونه روشها طبعا در موارد مشابه توسط رسانه های منتقد یا مخالف جمهوری اسلامی نیز به کار گرفته می شود و از محورهای مختلف برای مظلوم جلوه دادن کسانی که از سوی دستگاه امنیتی یا قضایی جمهوری اسلامی با آنها برخورد می‌شود، بهره برده می شود؛ با این تفاوت که پژواک این تبلیغات علیه جمهوری اسلامی نه تنها در پرس تی وی و هیسپان تی‌وی و المنار و المیادین و تعداد کم شمار رسانه‌های مستقل یا همسو با ایران، بلکه در صدها و هزاران شبکه انعکاس داده می شود.

تفاوت دیگر آن که این برخوردها معمولا بیش از 11 روز به طول می انجامد و زمان این اقدام قاطع تبلیغاتی علیه نظام گسترده تر می شود که موارد بسیاری از آنها را دیده‌ایم. به ویژه با توجه به اهمیت مواردی چون «آزادی بیان» در افکار عمومی و فرهنگ غربی‌ها، فشار رسانه‌ای به این موارد در آنجا بسیار قوی است.

اما یک نکته جالب دیگر اینکه بسیاری از افرادی که با آنها برخورد می شود و مورد توجه گسترده رسانه ای در دنیا هم قرار می‌گیرند، افرادی هستند که اتهام اصلی یا یکی از اتهاماتشان تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی است. اتهامی که در قانون ما پیش بینی شده و قاعدتاً هدف از جرم‌انگاری آن، مراقبت از وجهه نظام در افکار عمومی بوده است.

با این حال به نظر می‌رسد بسیاری از موارد برخورد با محکومان به این جرم، خود زمینه‌ساز تبلیغ گسترده علیه نظام در داخل و خارج کشور آن هم در ابعاد وسیع می‌‌شود. مراد این نیست که محکومان به این جرم آن را مرتکب نشده‌اند یا قضات در صدور حکم دچار اشتباه شده‌اند؛ بلکه مقصود آن است که اگر از منظری فراتر و با هدف تحقق مقصود قانونگذار به نتیجه نحوه قانون گذاری و اجرای آن بنگریم، چه بسا با نقض غرض مواجه شویم.

در پایان باز هم تاکید می‌شود که دستگاه قضایی هر کشوری و به ویژه کشور عزیزمان باید در برخورد با متهمان و مجرمان مطابق قانون و با استقلال عمل کند، با این حال در دنیایی که رسانه یکی از بازیگران موثر و فعال آن است و به ویژه در شرایطی که همچنان در این زمینه در ابعاد جهانی در محدودیت و مظلومیت به سر می بریم، به نظر می‌رسد باید تدابیری اتخاذ شود.

*سردبیر ایرناپلاس

*اداره کل اخبار چندرسانه ای*ایرناپلاس*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال