دخالت خارجی عامل بی ثباتی در لیبی

الجزیره - ایرنا - لیبی از سال 2011 و پس از سرنگونی دیکتاتوری «معمر قذافی» پیوسته عرصه درگیری ها و صحنه آشوب و هرج و مرج بوده و بسیاری از شخصیت ها، کارشناسان و تحلیلگران سیاسی، دخالت خارجی را عامل اصلی تداوم بحران در این کشور می دانند.

به گزارش ایرنا، لیبی از سال 2011 میلادی با بی ثباتی، ناامنی و هرج و مرج دست و پنجه نرم می کند. هم اکنون دو دولت موازی در این کشور بر سر کار است، نخست «دولت وفاق ملی» در طرابلس که ریاست آن را «فایز السراج» بر عهده دارد و مورد حمایت جامعه بین الملل است و دوم دولت مستقر در شرق در شهر طبرق که از ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش حمایت می کند و تشکیلات جداگانه ای برای خود دارد.
گروه های مختلف در لیبی از هشت سال پیش تاکنون با هم درگیر هستند و این درگیری ها به پایتخت این کشور نیز کشیده شده است. این گروهها با وجود گذشت هشت سال هنوز نتوانسته اند با هم به توافق برسند و پیوسته در مناطق مختلف لیبی درگیری هایی وجود داشته است؛ تنها طی چند هفته گذشته، ده ها نفر در طرابلس کشته شدند.
در چنین شرایطی، هیچ یک از این گروه ها نه توان از میدان خارج کردن طرف های دیگر را دارد و نه قصد دارند، میدان را ترک کنند و در نتیجه زمینه برای دخالت خارجی بیش از پیش در لیبی فراهم شده است و با توجه به تعدد گرایش های فکری و سیاسی گروه های لیبیایی، کشورهای مختلفی در این کشور دخالت می کنند و در جهت حفظ منافع خود، با نقش منفی که ایفا می کنند، مانع توافق مردم لیبی با هم می شوند.
لیبی یکی از کشورهای نفت خیز عضو «اوپک» است که اکنون روزانه حدود یک میلیون و 250هزار بشکه نفت تولید می کند و در صورت فراهم بودن شرایط، ظرفیت رساندن آن به دو میلیون بشکه در روز را نیز دارد. این کشور با در اختیار داشتن 48 میلیارد و 363 میلیون بشکه ذخایر نفتی اثبات شده ، بیشترین ذخایر نفتی را در قاره آفریقا دارد و شاید این خود یکی از مهم ترین دلایل دخالت خارجی در این کشور باشد.
«غسان سلامه» فرستاده سازمان ملل برای حل بحران لیبی چند ماه پیش گفت، این کشور قربانی دخالت های خارجی است و گروه های لیبیایی باید از کمک خواستن از طرف های خارجی جهت تقویت خود دست بردارند.
سلامه بدون اشاره به نام کشورهای خارجی دخالت کننده در لیبی و همچنین نام برخی گروه ها که متحد این کشورها شده اند، افزود: برخی کشورهای خارجی در لیبی دخالت می کنند و در عین حال برخی گروه های لیبیایی نیز برای تقویت خود سعی می کنند از برخی طرف های خارجی کمک بخواهند.
«منصف جزیری» کارشناس و استاد علوم سیاسی مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی در «لوزان» سوئیس نیز لیبی را قربانی دخالت خارجی می داند و اعتقاد دارد، کشورهای خارجی مانع آشتی گروه های مختلف در این کشور می شوند.
این استاد علوم سیاسی در این خصوص گفت، لیبی از سال 2011 درگیر جنگ است ، طمع ورزی ها و دخالت طرف های مختلف و از جمله کشورهای خارجی در لیبی باعث پیچیده تر شدن مسائل و بحرانی شدن اوضاع شده است و هرچه زمان می گذرد، شرایط در لیبی دشوارتر و شانس حل کردن اختلاف ها کمتر می شود.
جزیری افزود: برای اینکه بدانیم در لیبی چه می گذرد، باید به دخالت های طرف های مختلف در این کشور و حمایت کشورهای خارجی از برخی گروه ها توجه کنیم. این روزها کشورهای غربی از جمله فرانسه، آمریکا و ایتالیا و همچنین برخی کشورهای منطقه مانند مانند ترکیه، مصر، امارات، عربستان و قطر در امور داخلی لیبی دخالت می کنند .عربستان، امارات و مصر به مقام های مستقر در «بنغازی» ( دولت شرق که ژنرال خلیفه حفتر نیز آنجا است) کمک مالی و نظامی می کنند تا مانع تاثیرگذاری قطر بر مقام های دولت مستقر در طرابلس ( دولت وفاق ملی به رهبری فایز السراج که مورد حمایت جامعه بین الملل است) بشوند.
«الصادق الغریانی» مفتی کل لیبی نیز جمعه گذشته در گفت و گوی تلویزیونی با شبکه «التناصح » گفت: پول های فاسد اماراتی و دخالت های عربستان باعث بی ثباتی در لیبی می شود.
وی افزود: ژنرال حفتر فرمانده نیروهای نظامی موسوم به ارتش ملی لیبی بواسطه پول های فاسد عربستان و امارات، قصد حمله به جنوب و ویران کردن آن توسط مزدوران آفریقایی دارد .
عربستان و امارات در حالی در لیبی دخالت می کنند که هیچ مرز مشترک زمینی و دریایی با این کشور ندارند.
امارات و عربستان، پیوسته و بدون ارائه دلایل و مستندات، کشورهای دیگر را به دخالت در امور داخلی کشورهای عربی متهم می کنند، در حالی که خود با کمک مالی و تسلیحاتی گروههای مختلف تروریستی را تغذیه می کنند.
کارشناسان اعتقاد دارند که تنها راه رساندن کشتی طوفانزده لیبی به ساحل امن، نشست گروه های مختلف لیبیایی پای میز مذاکره و کوتاه کردن دست خارجی ها از کشورشان است، زیرا طرف های خارجی در پی منافع خود هستند و آینده لیبی و مردم آن برای آن ها اهمیتی ندارد.
سلامه فرستاده سازمان ملل برای حل بحران لیبی نیز بهترین راه برای متوقف کردن دخالت های خارجی در لیبی را تمرکز بر وحدت ملی و همکاری با شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل و کمک به نمایندگی این سازمان در لیبی و مردم آن دانسته است.
وی افزود: اراده واحد مردم لیبی می تواند هرگونه تلاش قدرت های خارجی برای دخالت در این کشور را که بر یکپارچگی و ثبات آن تاثیر منفی دارد، ناکام بگذارد .
خاورم **2041**1651

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال