آمریکا و عادی سازی سیاستی ویرانگر در جهان- اطهر اینانلو*

تهران - ایرنا - آمریکا شاید تا چند سال پیش حمایت از طرح های براندازی در برخی کشورهای جهان را پنهان می کرد اما این روزها نشان داده که در حال باب کردن و عادی سازی سیاستی خطرناک (به راه انداختن آشکار کودتا) در جامعه جهانی برای نفوذ هر چه بیشتر در کشورهاست.

تحولات چند روز اخیر در ونزوئلا ابعاد جدیدی از سیاست های پشت پرده آمریکا را به نمایش گذاشته است. شاید تا سال های پیش مقامات آمریکایی از اعلام حمایت آشکار از مخالفان و براندازان دولت های مخالف واشنگتن امتناع می کردند اما امروز نه تنها این حمایت آمریکا آشکار شده بلکه راه اندازی کودتا و براندازی دولت های قانونی در کشورها به امری عادی برای سیاسیون آمریکایی تبدیل شده است.
نومحافظه کاران و جنگ طلبان آمریکایی در دایره قدرت بدون هیچ ابایی قوانین و مقررات بین المللی و دیپلماتیک را زیر پا می گذارند و در این مسیر هم پیمانان مطیع خود را نیز به نقض این قوانین وادار می کنند.
کارشناسان حقوق بین الملل بر این باورند که اعمال شدیدترین تحریم های آمریکا علیه دولت و ملت ونزوئلا نقض قوانین جهانی و ناقض حقوق بشر هستند. قطعا ضعف مدیریتی دولت کاراکاس در بروز بحران اقتصادی نقش داشته اما تحریم های واشنگتن علیه ونزوئلا، شرایط انسانی در این کشور منطقه آمریکای لاتین را وخیم تر کرده است.
مقامات دولت کاراکاس به ویژه نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا در سالهای اخیر پیشتر بارها در مورد طرح های کاخ سفید برای براندازی دولت مشروع کاراکاس هشدار داده بود اما نهادهای بین المللی همچون سازمان ملل نسبت به این هشدار بی توجه بودند.
آنچه برای همگان عیان شده، حمایت بدون شک و شبهه واشنگتن از کودتا در ونزوئلا و براندازی یک دولت قانونی در یک کشور مستقل است. حال این سوال مطرح است که با این روند چه تضمینی وجود دارد که آمریکا در آینده کشور دیگری را با این روش و سیاست هدف قرار ندهد؟
دولتمردان آمریکایی این روزها در راستای رفتارهای قلدرمابانه و خلاف قوانین ترامپ بیش از گذشته اصول بین المللی را نقض کرده و دیگر جای هیچ بحثی در مورد حمایت های پشت پرده کاخ سفید از کودتاچیان در برخی کشورهای جهان باقی نمی گذارند.
مقامات آمریکایی در این بُرهه زمانی در حال اجرای سیاستی خطرناک در جهان هستند که می تواند پیامدهای ویرانگری از جمله آغاز جنگ به همراه داشته باشد.
اگرچه نمی توان به اقدامات موثر نهادهایی همچون سازمان ملل برای مقابله با این سیاست مُخرب کاخ سفید امید بست اما به نظر می رسد برخی قدرت های جهان از جمله روسیه و چین نسبت به این رویکرد واشنگتن به شدت اعتراض دارند و در برابر هرگونه تجاوز آمریکایی ها در کشورهای مستقل جهان مخالفت خود را علنی اعلام می کنند.
این تقابل در صورت تداوم می تواند زمینه ساز رویارویی جدی تر میان قدرت های جهان شود که برای صلح جهانی امری به شد پرمخاطره است. این روزها شاهد اقداماتی از سوی دولت آمریکا هستیم که می تواند ثبات و امنیت جهان را در خطر جدی قرار دهد.
اکنون گماردن یک دست نشانده در کشوری مستقل به سیاستی عادی برای کاخ سفید تبدیل شده و به نظرمی رسد آمریکایی ها در این مسیر خطرناک با استفاده از هر ابزاری از جمله به راه افتادن جنگ و کشتار افراد مشکلی ندارند.
------------------------------
کارشناس مسائل بین الملل

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال