واکنش مقامات ایتالیایی به تحولات ونزوئلا

رم - ایرنا - مقامات ایتالیا با ابراز نگرانی از امکان تشدید خشونت ها در ونزوئلا ؛ بر پیگیری تحولات سیاسی اخیر در این کشورتاکید کردند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، 'جوزپه کونته' نخست وزیر ایتالیا در واکنش به تحولات ونزوئلا در شبکه اجتماعی 'توییتر' نوشت : اینجانب تحولات ونزوئلا را دنبال کرده و مراتب نگرانی عمیق خود بابت امکان تشدید خشونت ها را ابراز می کنم.
«ما با مردم ونزوئلا احساس همبستگی داشته و در کنار جامعه ایتالیایی های مقیم این کشور هستیم. امیدوارم در ونزوئلا ؛ مسیری دموکراتیک با رعایت آزادی بیان و احترام به عزم مردم محقق شود.»
'انتزو موئاورو میلانزی' وزیر امور خارجه ایتالیا نیز با صدور بیانیه ای اظهار کرد : ما با حداکثر توجه تحولات ونزوئلا را دنبال می کنیم و به اتفاق سایر دولت های اتحادیه اروپا بطور تنگاتنگ در حال کار هستیم تا موضعی مشترک در این خصوص اتخاذ کنیم. ما در تلاش هستیم تا مسیر دموکراسی در این کشور با احترام به عزم و اراده مردم آغاز شود.
'مانیلو دی استفانو' معاون وزیر امور خارجه ایتالیا و از جنبش پنج ستاره معتقد است : اصل عدم دخالت اصلی مسلم و خدشه ناپذیر است. هرگونه تغییر در ونزوئلا می بایست در چارچوب سیاسی دموکراتیک و به دور خشونت صورت گیرد.
'استفانو پاتوانلی' رییس گروه جنبش پنج ستاره در مجلس سنا گفت : ما مراتب نگرانی عمیق خود بابت بحران سیاسی جاری در ونزوئلا را ابراز کرده و امیدواریم که طرف های درگیر از توسل به خشونت پرهیز کنند. اروپا نیز در این ارتباط باید موضعی مسئولانه و مشترک به نفع راه حلی مسالمت آمیز و بر مبنای مسیر سیاسی و دموکراتیک اتخاذ نماید.
جنبش پنج ستاره در مقطع حساس کنونی مراتب همبستگی خود با 140 هزار هم وطن ایتالیایی مقیم در ونزوئلا را اعلام کرده و اطمینان دارد وزارت امور خارجه ایتالیا حداکثر حمایت لازم را در این خصوص معمول خواهد داشت.
'ویتو پتروچلی' رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنا (از جنبش پنج ستاره) اظهار داشت : دشوار بتوان 'مادورو' را از مسئولیت شرایط کنونی اقتصاد ونزوئلا تبرئه کرد، ولی او همچون 'چاوز' بارها در انتخابات به پیروزی رسیده و حق دارد تا پایان دوره قانونی مأموریتش کشور را اداره کند.
'استفانو لوچیدی' عضو دیگر گروه پارلمانی پنج ستاره در مجلس سنا نیز تصریح کرد : دولت ایتالیا همین سه روز پیش از طریق وزارت امور خارجه موافقت نامه ای را با دولت ونزوئلا برای تأمین داروی مورد نیاز شهروندان ایتالیایی مقیم در آن کشور امضا کرده است.
این در حالیست که 'متئو سالوینی' معاون نخست وزیر و رهبر حزب 'اتحاد' با انتشار یک پیام توییتری اظهار داشت : من در کنار مردم ونزوئلا و علیه دولت مادورو' هستم.
از سوی دیگر 'گولیلمو پیکّی' معاون وزیر امور خارجه ایتالیا در امور آمریکای جنوبی از این حزب نیز خواستار آن شد تا «دولت ایتالیا بر آزادی دموکراتیک و حاکمیت مردم که به گفته اتحادیه اروپا نیز از سوی پارلمان و 'خوان گوایدو' نمایندگی می شود، تأکید کند.

• نیروهای اپوزیسیون حزب دموکراتیک
'متئو رنتزی' نخست وزیر پیشین و عضو هیئت پارلمانی حزب دموکراتیک در مجلس سنا با انتشار توییتی اظهار کرد : اتحادیه اروپا باید هرچه زودتر تنها نهاد دموکراتیک ونزوئلا بعبارتی پارلمان این کشور و 'گوایدو' رئیس آن را به رسمیت بشناسد. در ونزوئلا باید انتخابات آزاد و واقعی برگزار شود.

حزب فورتسا ایتالیا
'آنتونیو تایاتی' رئیس پارلمان اروپا و نایب رئیس حزب فورتسا ایتالیا به خبرنگاران گفت : 'گوایدو' از مشروعیت دموکراتیک برخوردار است. تظاهرات گسترده، فریاد آزادی از سوی مردمی است که از فقر و گرسنگی رنج می برند».
'ماریا استلا جلمینی' سرگروه فورتسا ایتالیا در مجلس نمایندگان نیز اظهار داشت : دولت ایتالیا باید در دفاع از مردم ونزوئلا بلافاصله موضع دموکراسی های غربی مبنی بر برگزاری هرچه زودتر انتخابات آزاد در این کشور را اتخاذ کند.

حزب برادران ایتالیا
'جورجا ملونی' رهبر حزب دست راستی برادران ایتالیا در شبکه اجتماعی 'فیسبوک' نوشت : بحران سیاسی ونزوئلا را فرا گرفته است. کسانی که سکوت اختیار کرده و 'گوایدو' را به عنوان رئیس جمهور به رسمیت نمی شناسند، همدست 'مادورو' هستند.
اروپام**461 ** 1546

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال