رسانه هندی:

طالبان تهدیدی برای امنیت پاکستان و هند هستند

تهران- ایرنا- روزنامه ایندین اکسپرس هند با اشاره به سرمایه گذاری دهلی نو در چابهار و افغانستان اعلام کرد به قدرت رسیدن افراط گرایان طالبان تهدید جدی برای امنیت هند و پاکستان ایجاد می کند.

به گزارش ایرنا،این روزنامه هندی در ادامه نوشت ، آمریکا به دلیل هزینه بر بودن جنگ افغانستان به دنبال خروج از این جنگ است. به‌طور میانگین آمریکا سالانه 43 میلیارد دلار در جنگ افغانستان هزینه می‌کند.
درادامه این مطلب اضافه شده است به دنبال قوت گرفتن خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ،اسلام آباد نیز از قدرت گرفتن نیروهای افراطی و ادامه فضای جنگی در همسایه خود نگران است .
به نوشته این روزنامه ،طالبان هم اکنون نیمی از کنترل افغانستان را در دست دارد و به دنبال سیطره بر نیمی دیگر و کنترل ارتش 250 هزار نفره افغانستان است .
درادامه این مطلب آمده است هند نیز که با سرمایه گذاری در چابهار به دنبال اتصال این بندر به کابل و سرمایه گذاری بیشتر در افغانستان است از قدرت گرفتن طالبان نگران است .
براساس گزارش رسانه های هند،قدرت گرفتن طالبان در افغانستان باعث می شود که دیگر تروریست ها مانند القاعده و داعش در آسیای میانه و افغانستان به هم بپیوندد که این اقدام می تواند امنیت افغانستان ،پاکستان و هند را به خطر اندازد.
ترکیه و چین نیز که به تازگی به دنبال حضور اقتصادی در افغانستان هستند از گسترش طالبان در این کشور بیمناک هستند.
براساس گزارش رسانه ها،شورشیان طالبان پاکستانی که در شمال غرب افغانستان مستقر هستند، به‌اندازه هیچ گروه تروریستی دیگر به پاکستان ضربه وارد نکرده‌اند. در دسامبر سال 2014، شش تن از نیروهای طالبان با حمله به مدرسه ارتش در پیشاور 132 کودک را به قتل رساندند. بعد از این حادثه نگاه ارتش پاکستان به طالبان تغییر کرد.
روزنامه ایندین اکسپرس اظهار امیدواری کرد که اسلام آباد و دهلی نو برای پایان دادن به بحران طولانی در افغانستان همکاری کنند.
آساق**9473**1600

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال