پارلمان یونان با تغییر نام مقدونیه موافقت کرد

تهران - ایرنا - پارلمان یونان به تغییر نام مقدونیه رای داد تا راه برای عضویت «جمهوری مقدونیه شمالی» در اتحادیه اروپا و ناتو هموار شود.

به گزارش جمعه شب ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، پارلمان یونان در اقدامی که به اختلاف چند دهه ای با اسکوپیه پایان داد، با اکثریت ضعیف با تغییر نام مقدونیه به «جمهوری مقدونیه شمالی» موافقت کرد.
الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان که سال گذشته در این زمینه با مقدونیه به توافق رسیده بود، توانست با حمایت نمایندگان مستقل و مخالفان، رای مورد نیاز را برای تصویب این توافق به دست آورد.
این توافق به 28 سال اختلاف میان اسکوپیه و آتن برسر مشابهت نام مقدونیه با استانی به همین نام در شمال یونان پایان داد و نام این کشور بالکان به «جمهوری مقدونیه شمالی» تغییر یافت.
این اقدام پارلمان یونان مورد استقبال حامیان اتحادیه اروپا در این کشور و همچنین دونالد توسک رئیس شورای اروپا که آن را «انجام ماموریت غیرممکن» توصیف کرد، قرار گرفت.
بسیاری از مردم یونان که مخالف این توافق هستند، اعتقاد دارند چنین تغییرنامی ممکن است ادعاهای ارضی مقدونیه علیه استان مقدونیه در کشورشان را در پی داشته باشد.
عضویت مقدونیه در اتحادیه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به دلیل مخالفت یونان انجام نمی شد که با تصویب این توافق در هر دو پایتخت، راه برای این اقدام هموار شد.
شبد**9416**1379

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال