سازمان ملل:

حملات نظامی در میانمار زندگی 50 هزار نفر را تهدید می کند

کوالالامپور - ایرنا - سازمان ملل متحد در گزارش جدید خود اعلام کرد: بروز دور جدید درگیری های نظامی در ایالت راخین و دیگر مناطق شمالی و مرکزی میانمار، بیش از 50 هزار نفر از اقلیت های این منطقه از جمله مسلمانان روهینگیا را تحت آثار سوء قرار داده و زندگی آنها را تهدید می کند.

به گزارش جمعه شب ایرنا از تارنمای سازمان ملل، دولت میانمار در ماه جاری از ورود گزارشگران این سازمان و برخی از سازمان های بین المللی غیردولتی به پنج شهر اصلی در شمال و مرکز میانمار از جمله ایالت راخین جلوگیری کرده است.
بر اساس این گزارش، نمایندگان کمیته بین المللی صلیب سرخ و برنامه غذایی جهانی سازمان ملل از فعالیت برای ارسال کمک های اضطراری در این مناطق منع شده اند، درحالی که براساس گزارش های ارسالی درگیری میان نیروهای دولتی و شورشیان در این مناطق موجب آواره شدن دستکم 50 هزار نفر شده است.
بر این اساس ارائه خدمات انسان دوستانه سازمان های تابعه ملل متحد به 15 روستا با بیش از 17 هزار جمعیت کاملا متوقف شده است درحالیکه این سازمان ها مشغول ساخت مدارس، لوله کشی آب بهداشتی، آموزش کودکان و معلمان بودند.
پیشرمنابع خبری گزارش دادند که ارتش میانمار به منظور جلوگیری از بازگشت آوارگان روهینگیایی از بنگلادش به این کشور، اقدام به ایجاد موانع جدید مرزی مانند سیم خاردار، احداث حصارهای بلند و موانع بتنی کرده است.
اقدامات غیر انسانی ارتش میانمار در حالی صورت می گیرد که دولت آنگ سان سوچی رهبر معنوی میانمار، در طول یک سال گذشته به منظور بازگشت آوارگان روهینگیایی از بنگلادش، دستکم دوبار توافق دوجانبه داشته که تاکنون به هیچ یک از آنها عمل نکرده است.
دو کشور بنگلادش و میانمار در 25 نوامبر سال 2017 میلادی مصادف با 4 آذر ماه 1396 توافق نامه ای برای بازگشت پناهجویان روهینگیا به خانه هایشان در استان راخین امضا کردند.
بر اساس این توافق قرار بود روند بازگشت مسلمانان روهینگیا به تدریج انجام شود در حالی که نایپیدائو تاکنون نه تنها روند اجرایی آن را آغاز نکرده بلکه موانع جدیدی نیز بر سر راه بازگشت آوراگان ایجاد کرده است.
رسانه های منطقه همچنین گزارش دادند که اقدام میانمار در ایجاد موانع بتنی در مرز مشترک با بنگلادش سبب ایجاد سیلاب در منطقه مسکونی روهینگیایی ها می شود و این موضوع به همراه آزار و اذیت ارتش و بودائیان افراطی سبب شده تا چند هزار نفر از روهینگیایی ها در ماه های اخیر مجبور به ترک راخین شوند.
نظامیان و بومیان افراطی در میانمار در شهریورماه سال 1396 با حمله گسترده نظامی به مسلمانان روهینگیایی در ایالت راخین میانمار هزاران تن از آنها را کشته و دستکم 750 هزار تن از آنها را آواره کردند.
علاوه بر این طبق گزارش سازمان ملل، نظامیان و بودائیان افراطی با شروع دور جدید سرکوب و آزار اقلیت روهینگیایی ها در ماه های اخیر سبب آواره شدن پنج هزار روهینگیایی دیگر از این ایالت شده اند.
شبد**آساق**1599**1379

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال