استفاده از ظرفیت های همگانی برای قهرمان پروری در بدمینتون

تهران- ایرنا- ورزش بدمینتون در جامعه امروز به ویژه در بعد همگانی بسیار پیشرفت کرده است اما باید مسئولان این عرصه از ظرفیت های موجود برای قهرمان پروری بهره مند شوند تا افتخارآفرینی های بین المللی بسیاری را بدست بیاورند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، امروزه در فضای پارک ها و طبیعت های زیبای ایران می توان شاهد حضور بسیاری از مردم بود که با شور و اشتیاق بدمینتون بازی می کنند؛ گرچه این ورزش از نظر همگانی بسیار در کشور رشد کرده اما فدراسیون بدمینتون با وجود دارا بودن پتانسیل های بالا از این استعدادها در حد ظرفیت ها برای قهرمان پروری استفاده به عمل نیاورده است؛ اتفاقی که برخی از مسئولان این فدراسیون آن را به خاطر نبود امکانات و حامیان مالی می دانند.
«بهادر زکی زاده» سرمربی تیم ملی بدمینتون مردان در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: کمبود منابع مالی و امکانات یکی از معایب فدراسیون بدمینتون است که با رفع آن شرایط لازم جهت قهرمان پروری به وجود می آید. اگر منابع مالی در این زمینه به خوبی تامین شود، می توان با فراگیر کردن بدمینتون به عنوان یک ورزش و سرگرمی در بین اقشار مختلف جامعه شاهد کشف و پرورش نخبه های این رشته باشیم اما با توجه به شرایط اقتصادی و میزان بودجه فدراسیون بدمینتون این امر با مشکلاتی رو به رو شده است.
وی همچنین ادامه داد: هرچند که این رشته از نظر همگانی به نسبت گذشته پیشرفت های چشمگیری در میان مردم داشته و رشد آن، پیش زمینه ای برای توسعه قهرمانی است اما این امر به معنای آن نیست که توسعه همگانی بدمینتون صرفا به قهرمانی ختم خواهد شد.
زکی زاده افزود: در قیاس بدمینتون ایران با کشورهای دیگر، برخی از رقبای ما بسیار حرفه ای هستند و با پشتوانه مالی بالا و حمایت های اجتماعی جایگاه خوبی را در جهان و آسیا بدست آورده اند اما بعضی از کشورها چون ایران آماتوری کار می کنند و دلیل آن کمبود امکانات و مشکلات اقتصادی است که فرصت ها را برای نخبه پروری در این رشته از میان می برد.
از جمله دلیل های دیگر را می توان در سخنان «محمدرضا پوریا» رئیس فدراسیون بدمینتون جست و جو کرد. وی بر این باور است که بدمینتون ورزش داخل سالن محسوب می شود و فضای باز به این فدراسیون قهرمان نمی دهد. برای پرورش بدمینتون بازان خلاق در کشور باید زیرساخت ها را قوی کرد.
رئیس فدراسیون بدمینتون همچنین با اشاره به بعد همگانی این رشته، گفت: به عنوان یک مسئول اجرایی که سالها در بدنه بدمینتون فعالیت می کنم، در طول این مدت شاهد رشد بسیار این ورزش در بعد همگانی بودم به گونه ای که اقبال عمومی در این رشته بسیار و در مکان های تفریحی بیش از 50 درصد مردم بدمینتون بازی می کنند.
«فریبا مددی» نائب رئیس فدراسیون بدمینتون با بیان اینکه فدراسیون نیز از نقاط ضعف خالی نیست، اظهار داشت: انتقاد سازنده سبب رشد خواهد شد و ما در این راستا در دو سال گذشته برای هم اندیشی در زمینه پیشرفت بدمینتون از برخی پیشکسوتان خواهش کردیم تا در رقابت های مختلف شرکت کنند اما تنها 70 نفر در این بخش حضور یافتند و در سال جاری 150 نفر در مسابقات انتخابی شرکت کردند که البته بیشتر در بعد همگانی می توان به آن پرداخت نه قهرمانی پیشکسوتان.
مددی از فعالیت های فدراسیون برای جذب بدمینتون بازان سخن گفت و عنوان کرد: سامانه عضوگیری فعالی در این فدراسیون وجود دارد و این امر کمک می کند تا افراد علاقمند به بدمینتون با کارت عضویت در این عرصه فعال شوند و اینگونه در بعد همگانی پیشرفت بیشتری خواهیم داشت.
«سحر زمانیان» سرمربی تیم ملی بدمینتون زنان نیز بر این باور است که این رشته ورزشی از بعد همگانی بسیار رشد کرده و جامعه بدمینتون در ایران را بسیار بزرگ می بیند که هرگز محدود نیست و اینگونه زمینه پیشرفت ورزش قهرمانی نیز فراهم می شود.
وی در این خصوص ادامه داد: اکنون این فدراسیون تمام تلاش خود را برای بهره وری از بعد همگانی برای پرورش نخبگان می کند و این امر را می توان به وضوح در حضور 100 نفری بازیکنان در بازی های رنکینگ مشاهده کرد. گرچه تا قهرمان پروری و مدال آوری در بازی های المپیک و در سطح آسیا و جهانی راه طولانی را در پیش داریم.
با آنچه که گفته شد فدراسیون بدمیتون که هم در بعد قهرمانی و نیز بعد همگانی مسئولیت دارد می تواند با پی ریزی زیرساخت های لازم برای توسعه این ورزش موجب فراگیری آن شود لذا ضرورت دارد نگاه به این رشته به عنوان یکی از رشته های المپیکی تغییر محسوسی داشته باشد و یکی از آن، افزایش بودجه و اعتبارهای خاص فدراسیون است.
اعتباراتی که بخشی از آن در جهت قهرمان پروری و اعزام به مسابقات جهانی و انتخابی المپیک هزینه خواهد شد و بخش دیگر آن در جهت ایجاد فضا و امکانات برای استفاده عموم مردم است.
ورزشی**9128**2024

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال