همزمان با ماه گرفتگی این هفته؛

اخترشناسان لحظه جالب برخورد جرم فضایی با ماه را شکار کردند

تهران- ایرنا- ستاره شناسان هنگام ماه گرفتگی دوشنبه این هفته لحظه جالب برخورد صخره ای از یک ستاره دنباله دار با سطح ماه را شکار کردند.

به گزارش عصر پنجشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ستاره شناسان موفق شدند صحنه ای جالب از برخورد تکه ای از یک ستاره دنباله دار با سطح ماه را شکار کنند.
نکته جالب تر درباره این برخورد که به صورت یک انفجار لحظه ای دیده شد، این است که شکار این لحظه هنگام رصد ماه گرفتی که سه روز پیش روی داد ، اتفاق افتاده است.
«خوزه ماریا مادیه‌دو» اخترفیزیک شناس دانشگاه «هوئه لا» در اسپانیا گفت که در هنگام کامل شدن ماه گرفتگی روز دوشنبه صخره ای از یک ستاره دنباله دار با سطح ماه برخورد کرد.
این جرم که 10 کیلوگرم وزن و 30 سانتی متر قطر داشت، با سرعتی برابر با 17 کیلومتر در ثانیه به سطح ماه برخورد.
به گفته مادیه‌دو ، نظارت بر پدیده های ماه معمولا 5 روز پیش و پس از ماه نو انجام می شود تا انفجارهای حاصل از برخورد اجسام فضایی به راحتی قابل مشاهده باشد اما این هفته به دلیل ماه گرفتگی فرصت بیشتری برای رصد این پدیده ها وجود داشت.
برخی دیگر از کسانی که ماه گرفتی این هفته را رصد کرده اند، می گویند که انفجار دیگری در سطح روشن ماه روی داده اما به خوبی قابل مشاهده نبوده است.
ماه گرفتگی این هفته همزمان از شمال تا جنوب آمریکا، غرب اروپا از جمله انگلیس و شمال آفریقا از ساعت 2:35 دقیقه بامداد دوشنبه به وقت گرینویچ آغاز و ساعت 7:45 دقیقه صبح پایان یافت.
این پدیده در ایران از بامداد دوشنبه یکم بهمن شروع و به صورت نیم‌سایه (جزئی) قابل مشاهده بود؛ لحظه ورود ماه به نیم‌سایه زمین ساعت 06 و 6 دقیقه و 30 ثانیه بامداد یکم بهمن ماه در آسمان ایران بود.
شبد**9416**1392

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال