دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع کشور:

40 درصد دانش آموختگان بالای 20 سال بیکار هستند

تهران - ایرنا - دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با بیان این که بیکاری دانش آموختگان بیش از میانگین نرخ بیکاری در کشور است گفت: 40 درصد دانش آموختگان بالای 20 سال بیکار هستند.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، منصور کبگانیان در حاشیه جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران، افزود: 22 درصد جمعیت بالای 20 سال را دانش آموختگان و 40 درصد بیکاران بالای 20 سال را هم دانش آموختگان تشکیل می دهند.
وی با اشاه به این که در این جلسه، دو گزارش اشتغال دانش آموختگان و آسیب ‌های موجود در زمینه اشتغال دانش آموختگان دانشگاه‌ ها ارائه شد خاطر نشان کرد: نرخ بیکاری دانش آموختگان در مجموع 18.5 درصد است و این نرخ بیکاری دانش آموختگان آمار نسبتاً بالایی محسوب می شود.
وی نرخ بیکاری دانش آموختگان را بیش از میانگین نرخ بیکاری در کشور اعلام کرد و افزود: علاوه بر بالا بودن نرخ بیکاری، شغل و رشته تحصیلی دانش آموختگان هم تناسبی ندارد.
دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور یادآور شد: این در حالی است که نرخ تناسب رشته ‌های دانشگاهی با شغل دانش آموختگان در کشورهای پیشرفته 80 درصد و در ایران 40 درصد است.
کبگانیان این اعداد را قابل تامل دانست و اظهار کرد: ایران در این زمینه فاصله ‌ای با کشورهای پیشرفته دارد که برای حل آن پیشنهادهایی در جلسه مطرح شد.
وی با بیان اینکه اشتغال دانش آموختگان باید به یکی از شاخص ‌های رتبه بندی دانشگاه‌ ها تبدیل شود، گفت: برای این منظور نیازها به مهارت آموزی دانشجویان و نیاز بازار کار باید اعلام شود.
**9492** 1200

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال