هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

راه‌های جایگزین

تهران- ایرنا- با محدود کردن استفاده از فضای مجازی در میزان استفاده مردم تغییری حاصل نشد و تنها باعث شد که مردم به جای محدود شدن راه‌های دور زدن را یاد بگیرند. این اتفاق نشان داد که به هر حال این تکنولوژی دستاوردهایی را برای مردم دارد که نمی‌خواهند به راحتی آن را از دست بدهند و با محدود کردن به فکر پیدا کردن راه‌های فرار و دور زدن، بوده و هستند.

محمدمهدی فرقانی در سرمقاله ای در روزنامه اعتماد، نوشته است: طبیعی است که زندگی امروزی بشر پا به پای تحولات تکنولوژیک پیش می‌رود و سبب می‌شود تا مردم گام به گام زندگی خود را با این تکنولوژی هماهنگ کنند، از این رو و با استفاده از تکنولوژی‌های جدید، سازوکارهای جدیدی در جامعه شکل می‌گیرد، حالا این ساز و کارها می‌تواند از درون ساختار دولت و مدیریت جامعه شکل بگیرد یا شیوه زندگی مردم و فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و اقتصادی آنها حتی فعالیت آموزشی و حقوق شهروندی و ...

در نتیجه به این شکل گسترش یابد. بنابراین به نظر می‌رسد محروم کردن مردم از حق پیشرفت و توسعه خیلی به مصلحت عمومی نزدیک نیست البته می‌دانیم که هر دستاورد تمدنی جدید و تکنولوژیک جدید بالطبع چالش‌ها و فرصت‌هایی را ایجاد می‌کند که باید همه تلاش‌های مدیریت‌ها و دولت‌ها درراستای به حداقل رساندن تهدیدهای این‌گونه دستاوردها باشد و از طرفی تلاش شود تا استفاده از فرصت‌ها به حداکثری برسد.

چنانچه رییس‌جمهور هم در صحبت‌های اخیر خود ارتباطات و فناوری اطلاعات را نماد تحول جوامع در حوزه تکنولوژی دانسته و مقاومت در برابر فناوری‌ها و تحولات نوین را رویکردی قدیمی می‌داند. ایشان شناخت درست و فرهنگسازی را تنها راه مدیریت و پیشگیری از مشکلات فناوری می‌داند. به گفته رییس‌جمهور، عادت انسان‌ها در استفاده از یک امکان و وسیله گاهی به‌طور طبیعی تبدیل به حق می‌شود که هر نوع مخالفت با آن اقدامی نادرست از سوی استفاده‌کنندگان به حساب می‌آید و از سوی دیگر نیز عده‌ای همواره با هر پدیده جدیدی مخالفت و مقابله می‌کنند و این دو خصیصه اجتماعی، عرصه ارتباطات و تجهیزات ارتباطاتی را نیز شامل شده و شاهد هستیم که همچنان عده‌ای با پدیده‌هایی جدید به‌ویژه در زمینه فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی مخالفت می‌کنند. اما ممنوعیت در دنیای امروزی کارکرد درازمدت و موثری ندارد چون تکنولوژی مدام راه‌های جایگزین خلق می‌کند و مردم را به تخطی از قوانین و استفاده افراطی از این‌گونه ابزار تشویق می‌کند.

امروزه آمار نشان می‌دهد که در گذشته حدود 82درصد از مردم از تلگرام استفاده می‌کردند ولی با فیلترینگ فضای مجازی میزان استفاده مردم تنها به 72درصد تغییر یافت و آن 8درصد باقی‌مانده مربوط به محدودیت استفاده سازمان‌های دولتی بود که به اجبار از آن فاصله گرفتند.در واقع با محدود کردن استفاده از فضای مجازی در میزان استفاده مردم تغییری حاصل نشد و تنها باعث شد که مردم به جای محدود شدن راه‌های دور زدن را یاد بگیرند. این اتفاق نشان داد که به هر حال این تکنولوژی دستاوردهایی را برای مردم دارد که نمی‌خواهند به راحتی آن را از دست بدهند و با محدود کردن به فکر پیدا کردن راه‌های فرار و دور زدن، بوده و هستند. بنابراین باید به جای ایجاد محدودیت بیشتر برای مردم، به سمت تولید آگاهی و فرهنگسازی مردم حرکت کرده و در خانواده و جوانان نسبت به این مهم حساسیت ایجاد کرد که حداقل از عوارض ناخوشایند استفاده نابجا از فضای مجازی مصون بمانند و خودشان به نوعی پلیس خود باشند و به خود کنترلی برسند.

*منبع: روزنامه اعتماد،1397،11،2
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال