غریب ‌تر از اندیشه و اندیشگاه ندیدم- علی عبدالعلی زاده*

تهران- ایرنا- نقش اندیشگاه در توسعه، شناسایی راه میانبر برای رسیدن به مرز دانش جهانی است.

اندیشگاه به نهادی گفته می‌شود که بر پایه بررسی و شناخت تحولات ملی و جهانی پیش‌رو و تاثیر آن بر فضای رقابتی و شناخت رقبا، برای سازمان جایگاه نیکو و ایده‌های نوین تعریف می‌کند.
پژوهش همیشه با یک پرسش آغاز می‌شود اما اندیشه نگاهی به آینده است.
همچنین پژوهشگاه داده‌ها را بررسی کرده و بر اساس دانش، پاسخ پرسش‌ها را پیدا می‌کند اما اندیشگاه با بررسی داده‌های کنونی و آینده‌نگری، چالش‌ها را شناسایی و آنها را به فرصت تبدیل می‌کند.
پژوهش با یافتن پرسش به پایان می‌رسد اما اندیشه از یافتن پرسش آغاز می‌شود.
همچنین دستاورد پژوهش یک گام رو به جلو است اما اندیشه افق و آینده را پیش‌بینی می‌کند.
مدیر یک اندیشگاه باید مورد اعتماد نظام و فردی شاخص و سرشناس باشد تا نخبگان دعوتش را بپذیرند و به آینده‌نگری‌اش اطمینان داشته باشند.
نقش اندیشگاه در توسعه شناسایی راه میانبر برای رسیدن به مرز دانش جهانی است.
بهتر است تا جایی که می ‌توانیم با رقبا رفاقت کنیم، زیرا اگر منافعمان را در تضاد با آنها قرار دهیم ممکن است اختلاف‌زا باشد.

** جایگاه اتاق های فکر
اتاق فکر به سازمانی متشکل از افراد خبره و صاحب فکر و اندیشه و نوآوری گفته می‌شود که بر اساس روش‌های جمع‌اندیشی و بهره‌گیری حداکثری از خرد جمعی و شبکه مشاوران تخصصی برای حل مشکلات کشور راه‌حل خلاقانه ارائه می‌کنند.
زمان ریاست‌جمهوری ریگان (در آمریکا)، سیاستمداران متوجه بی‌برنامه بودن دولت شدند و به همین دلیل از بخش خصوصی و دانشگاه‌‌ها خواستند که اتاق فکر تشکیل دهند.
کشورهای در حال توسعه و کشورهای توسعه‌یافته به اتاق فکر نیاز دارند؛ در کشورهای در حال توسعه مدیران با مشکل کمبود اطلاعات و حتی غلط بودن اطلاعات موجود روبرویند. بنابراین احتمال اشتباه در تصمیم‌گیری آنها وجود دارد.
اما در کشورهای توسعه‌یافته اطلاعات به حدی زیاد است که مدیران نمی‌توانند تصمیم‌گیری کنند.
از آنجا که «گرفتن سریع تصمیم»‌ به اندیشه نیاز دارد، اتاق‌های فکر می‌توانند آنها را راهنمایی کنند تا گذر زمان آن نهاد را از رقبایش عقب نیندازد.
....................................................................
* وزیر مسکن و شهرسازی در دولت اصلاحات

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال