دوئل نخست وزیر و رئیس مجلس عوام انگلیس بر سربرگزیت

لندن – ایرنا – منابع خبری می‌گویند که نخست‌وزیر انگلیس قصد دارد تا مانع راه‌یابی افتخاری رئیس مجلس عوام به مجلس اعیان شود تا از این طریق جانبداری او از مخالفان توافق پیشنهادی دولت برای خروج از اتحادیه اروپا را تلافی کند.

به گزارش جمعه‌شب ایرنا، جان برکو هفته گذشته از روی عمد رسیدگی به یک لایحه پیشنهادی دولت را در پارلمان نادیده گرفت تا زمان آن را به لایحه دیگری علیه دولت «ترزا می» اختصاص دهد. درواقع پس‌ازآنکه طرح پیشنهادی دولت «ترزا می» برای خروج از اتحادیه اروپا در پارلمان رأی نیاورد، برکو برخلاف جدول زمان‌بندی، لایحه یک نماینده مجلس را درباره کاهش فرصت دولت برای ارائه طرح جایگزین در دستور کار قرارداد و دست بر قضا با موافقت اکثر نمایندگان مواجه شد.
این در حالی است که بر اساس رویه‌های سیاسی، رئیس مجلس عوام بایستی مراتب بی‌طرفی را در کار خود مدنظر قرار داده و از موقعیت خود در پیشبرد مقاصد سیاسی سوءاستفاده نکند.
کارنامه ده سال گذشته برکو شامل موارد متعددی است که او گرایش‌های سیاسی خود را در مسائل کاری دخالت داده است. به‌طور مثال او دو سال پیش هشدار داده بود که از طرح سخنرانی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در پارلمان انگلیس استقبال نخواهد کرد. پس‌ازآنکه لرد فاولر رئیس مجلس اعیان اظهارات وی را جانب‌دارانه و برخلاف قواعد حاکم برای چنین جایگاهی خواند، وی بازهم حاضر به عذرخواهی نشد.
برکو از 1997 به نمایندگی مجلس عوام از حزب محافظه‌کار انتخاب شد و 13 سال بعد به ریاست مجلس عوام برگزیده شد. وی پیش‌تر گفته بود که بیشتر از 9 سال یعنی تا سال 2018 میلادی بر کرسی ریاست تکیه نخواهد زد اما سال گذشته در اوج مباحث مربوط به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اعلام کرد که بعد از برگزیت استعفا خواهد کرد.
در نزدیک به 200 سال گذشته رسم این‌گونه بوده است که رئیس مجلس پس از کناره‌گیری از مقام خود، با گوشه چشم نخست‌وزیر به عضویت افتخاری مجلس اعیان برگزیده می‌شود. اما «ترزا می» در چندین نوبت گفته است که قصد دارد تا اعطای عضویت افتخاری مجلس اعیان به‌صورت سنتی را متوقف کند. این اظهارات در کنار تحولات برگزیت و فشار زیادی که این روزها روی دولت قرار دارد حاکی است که برکو اولین رئیس مجلسی خواهد بود از افتخار عضویت در مجلس اعیان بازخواهد ماند.
مجلس اعیان یا مجلس لُردها دومین تالار پارلمان انگلیس به شمار می‌رود. عضویت در مجلس اعیان، زمانی صرفاً به‌صورت موروثی در اختیار خانواده‌های اشرافی بود اما پس از یک سری اصلاحات هم‌اکنون بسیاری از نمایندگان از احزاب گوناگون پس از تائید نخست‌وزیر در این مجلس حضور دارند.
جلسات مجلس اعیان، همچون مجلس عوام در کاخ وست مینستر تشکیل می‌شود و نمایندگان پیرامون موضوعات مختلف داخلی و بین‌المللی بحث می‌کنند. بااین‌حال این جلسات بیشتر جنبه مشورتی دارد و تأثیر مستقیمی بر روند قانون‌گذاری در انگلیس ندارد.
اروپام ** هـ ن ** 1908

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال