حجت الاسلام عاملی

شورای انقلاب فرهنگی بر مبنای ارزش های اسلامی استوار است -1

تهران - ایرنا - دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی می گوید که این شورا بر مبنای ارزش های اسلامی و انقلابی استوار است ، انقلاب ارزش‌های اسلامی درمقابل جریان های مخالف است .

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، حجت الاسلام سید سعید رضا عاملی شامگاه گذشته (چهارشنبه) در برنامه زوایه شبکه چهار در باره انقلاب اسلامی گفت : روح مقاومت در مقابل جریان هایی دارد که در تلاشند اسلام پیامبر و به تعبیر امام راحل، اسلام ناب را به سمت و سوی دیگری ببرند و در این میان انتقادهایی هم به وجود می آورد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی دهم دیماه جاری حجت الاسلام عاملی را به سمت دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب کردند ، پیش از وی محمدرضا مخبر دزفولی به مدت 13 سال این مسئولیت را عهده دار بود .

** واکاوی انقلاب اسلامی
وی با واکاوی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: انقلاب فرهنگی، فلسفه انقلاب اسلامی است و این انقلاب جریانی معکوس در نظام سلطه پهلوی بود که طی دهه های متمادی ایران را از ریل جامعه اسلامی خارج ساخت. رژیم پهلوی تلاش کرد دین را از نهادهای جامعه جدا کند و تلاش آتاتورکی در این زمینه داشت.
عاملی افزود: در شرایطی که کسی نمی توانست پیش بینی کند در اوج تسلط مدرنیسم و نهادینه شدن سکولاریزم در جهان، یک انقلاب اسلامی در دنیا رخ دهد انقلاب اسلامی ایران رقم خورد. موج عظیمی از مردم ایران با حمایت مستضعفین جهان، انقلاب اسلامی را در ایران ایجاد کرده و به نظام سلطه پهلوی و جدا شدن دین از جامعه نه گفتند.
حجت الاسلام عاملی با اشاره به همزمانی تحصیلاتش در آمریکا با شکل گیری جریان انقلاب اسلامی در ایران و میان ایرانیان مقیم آمریکا، خاطرنشان کرد: به خاطر دارم سال 55 برای تحصیل به آمریکا رفتم و هیجان انقلابی که در آنجا وجود داشت هیچ گاه از خاطرم بیرون نمی رود. شب عاشورایی بود و در تدارک برگزاری مجلس عاشورای حسینی بودیم روز بعد از آن باید در لس آنجلس برای تظاهرات علیه شاه شرکت می‌کردیم؛ هر چند بسیار خسته بودیم اما انگیزه‌های بزرگی برای یک آرمان عظیم داشتیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ادامه داد: هیچ موقع تجربه آن فشار را در زندگی نداشتم. خرداد سال 58 به کشور بازگشتم و بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، انقلاب فرهنگی و ستاد این انقلاب مطرح شد. یکی از اتفاقات ستاد انقلاب فرهنگی، تعطیلی دانشگاه ها بود و این نگاه وجود داشت که دانشگاه نیازمند بازسازی مسیر ریل گذاری شده قدیمی است و با این روش نمی تواند به سرمنزل مقصود برسد.
عاملی تاکید کرد: بنابراین انقلاب فرهنگی به معنای نهادینه شدن اسلام و توسعه اندیشه اسلامی در جامعه است. به این معنا که بتوان سیره پیامبر (ره) و روابط منجر به عدالت اجتماعی را تقویت کرد. نگرشی که انسان را هویت می بخشید. انسان به تعبیر من به «دوره کسی بودن» می‌رسید. شاید هیچ دوره ای در تاریخ ایران مثل انقلاب و پیروزی آن، جامعه ایرانی را به عنوان یک جامعه دارای احساس کسی بودن، معرفی نکرد، جامعه ای که با افتخار اشک می ریخت و این اتفاق روزی هم که امام(ره) از دنیا رفت، تکرار شد.
وی یادآور شد: آن روز امام راحل با تودیع خیلی بزرگی از سوی مردم، رفت و هیچ تودیعی زیباتر از این در تاریخ ایران نیست.

**جا به جایی فرهنگ ها بعد از انقلاب
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه، گفت: وقتی مردم شناسان از فرهنگ صحبت به میان می آورند بر این باورند که فرهنگ عقربه ساعت شمار نیست بلکه عقربه ثانیه شمار است. بنابراین تغییرات فرهنگی امری کند بوده و فرهنگ به سادگی تغییر نمی کند چون ریشه های تاریخی دارد.
عاملی بر این باور است که فرهنگ پدیده ای ادامه دار است و نسل به نسل آن را دنبال می کنند، مثل منِ هویت که از همین ماهیت برخوردار است. یعنی تا لحظه مرگ تکرار می‌شود. انسان در برخی مواقع منِ خود را گم می کند، آلزایمر می گیرد و نمی‌تواند خودش را دریافت کند. حال ممکن است در برخی شرایط انسان نتواند من فرهنگی خود را هم دریافت کند. به نظر عاملی، انقلاب یک جریان گذار بود که باید مسیری را بگذراند.
عضو شورای عالی فضای مجازی، ادامه داد: آن روزها همان اتفاقی که در میان ایرانیانِ مقیم آمریکا افتاد در ایران هم رخ داد؛ بسیاری از دختران بدون حجاب، حجاب پیدا کردند و بسیاری از کسانی که نماز نمی خوانند، نماز خواندند. بنابراین انقلاب، هیجان لحظه ای نبود بلکه هیجانی سرشار از شناخت، معرفت و تغییر بود.
عاملی گفت: گرایشات این جامعه دینی کم رنگ بود و حال درحال پر رنگ شدن بود ، نهادهای اجتماعی که تشویق به جدایی دین از تمام نهادهای اجتماعی می کردند به دنبال فاصله بودند و بعد از انقلاب باید نهادهایی مانند علم، قضا، شهروندی و سایر نهادهای اجتماعیِ جدید جایگزین می‌شد. از این رو، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و حتی دانشگاه به عنوان محوری ترین نهاد اجتماعیِ مدیریت کننده جریان علم، شکل گرفت.
وی تاکید کرد: کار آسانی نبود. حدود چهار هزار نفر عضو هیات علمی داشتیم و تعداد زیادی دانشجو در آن زمان تحصیل می‌کردند. این فضای دانشگاهی متفاوت بود. البته در انقلاب اسلامی تمام اقشار حضور داشتند و انقلاب برآمده از تمام اقشار مثل نخبگان و دانشگاهیان بود که در آن حضور داشتند. انقلابی که نمی توان رهبری آن را به قشر خاصی متعلق دانست.
وی ادامه داد: در جامعه تغییرات جدی ایجاد شده ولی برآیند کلی جامعه دینداری و ارزش گذاری برای ارزش های انقلاب است. در گذشته، پیمایشی در 12 شهرستان استان تهران انجام دادیم و 7950 پرسشنامه به صورت چهره به چهره تکمیل شد. در آنجا دو دسته سوال مطرح شد یک دسته در خصوص باور وجود به خدا، معاد و فروع دین مطرح شد و در کل سوال از باورها بود. 70 درصد پاسخ دهندگان به این پرسشنامه را جوانان سال های یازدهم و دوازدهم دبیرستان تشکل دادند و شاید خودم هم این پاسخ ها را پیش بینی نمی کردم.
به گفته عاملی، بیش از 90 درصد پاسخ ها به این باورها مثبت بود. به خصوص وقتی که حوزه خودآگاه فرد را فعال می کنید، برای او دارای ارزش بزرگی شده و وقتی این نسل را با انگاره های ذهنی قضاوت می کنیم، ممکن است بگوییم دیندار نیستند اما با مشاهده عمل شان، دیندار هستند و نوع دینداری متفاوت را می بینیم.

** لزوما کارگزاران مسیر را به درستی طی نکرده اند
وی در بخش دیگری از سخنان خود، تاکید کرد: وقتی از تجربه دینی حرف می زنیم پاسخ ها حدود 35 درصد است و نشان می دهد باید راه زیادی را در پیاده سازی طی کنیم و آسیب های اجتماعی زیاد است.
«لزوماً کارگزاران جامعه مسیر را به درستی طی نکردند و جای نقد زیادی در نظام کارگزاری و حکمرانی کشور وجود دارد. دلیل آن هم روشن است، آدم ها مدیریت می کنند و در یک شرایط باقی نمی مانند. در دوران پیامبر، اصحاب نزدیک ایشان از دین دور شدند و مسیر راحت طلبی و بی عدالتی دنبال کردند و در مقابل کسانی قرار گرفتند که پیامبر روی آنها سفارش کرده بود. بنابراین اختلال در بودنِ دینی، یک امر گریز ناپذیر است چون ما با انسان سر و کار داریم.»
عاملی اظهار کرد: انسان موجودی دارای اختیار است که تحت تاثیر عوامل مختلف تغییر می کند، بنابراین نباید کارگزاران را مقدس کرد وقتی کارگزاران نظام حکمرانی را مقدس می کنیم این سوال پیش می آید که چرا فساد و آسیب های اجتماعی وجود دارد.

** مردم به انقلاب وفادارتر بودند
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه مردم به انقلاب اسلامی وفادارتر ماندند، گفت: یکی از اهداف اساسی باید اصلاح نظام حکمرانی و نظام اجتماعی باشد که مسئولان عهده دار آن هستند. یکی از علائم ماندگاری مردم این است که ما در همین شرایط تحریم جدید، باز عنصر وفاداری را در آنها می بینیم و به صورت فراگیر وفادار هستند.
«دولت ایرلند در 1994 دچار یک بحران شد به این دلیل که دادستان کل ایرلند فردی کشیش و البته فاسد بود. تلویزیون این کشور روی کشیش ها تمرکز کرد و دولت زمین خورد. مردم در بسیاری از موارد سهم اصل انقلاب را از کارگزاران جدا می کنند. نمی خواهم نسبتی بدهم چرا که قضاوت کردن را امری سخت می دانم و جرأت قضاوت کردن در مورد کارگزاران نظام را ندارم. بخش حداکثری کارگزاران، وفادار به ارزش های انقلاب بودند. »
عاملی افزود: بخش حداقلی هم هستند که معمولاً به عنوان ماسکی مقابل چهره نظام قرار می گیرند. چند وزیر فاسد در ایران داشتید؟ چند رئیس جمهوری دارید که بخواهید بگویید فاسد بودند؟ چند رئیس سازمان دارید که بگوییم فساد کرده اند. فساد در بخش هایی وجود دارد و شاید دلیل عمده اش این باشد که ما با این سوال مواجه هستیم چقدر توانستیم اررش های انقلاب اسلامی را به یک سیستم تبدیل کنیم.

** تعریف عاملی از فضای مجازی در ایران
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، افزود: باور من این است که ظهور اینترنت و فضای مجازی فرصت طلایی برای پر کردن خلاءهای انقلاب اسلامی است. شاید از این زاویه نگاه کردن به فضای مجازی برای قشری که نگاه آسیب گرا به این فضا دارد، قابل قبول نباشد. ولی باورم این است که بسیاری از ظرفیت های آرمانی ما در فضای مجازی امکان تحقق یافته است. فضای مجازی اساساً ادامه ذهن است و این باور وجود دارد که فضای مجازی موجب شد یک خیال، امکان تحقق یافتن می یابد. چیزهایی که به عنوان آرمان ذهنی مثل اجرای عدالت در کشور ، جلوگیری از رانت، شفافیت تمام تنش های مالی کشور، تلقی می کردیم توسط فضای مجازی امکانپذیر است و امروز با دولت الکترونیک می توان جلوی بسیاری از فسادها را گرفت.
عاملی تاکید کرد: فسادهایی که بخشی از آن احساس فساد و بخشی واقعیت فساد است. پیمایشی را چهار سال قبل انجام دادیم و سوال کردیم آیا در نظام اداری تجربه فساد داشتید یا نه. 27 درصد اظهار کردند که تجربه فساد داشتند. تجربه فساد این است که فردی می خواهد تراکم ساختمان خریداری یا کالایی را از گمرک خارج کند که ممکن است اتفاقی رخ دهد.
**9492** 1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال