«می» و کلاف سردرگم برگزیت

لندن – ایرنا – با رأی مخالف نمایندگان مجلس به توافقنامه پیشنهادی دولت برای خروج از اتحادیه اروپا و نظر موافق به نخست‌وزیری «ترزا می»، برگزیت بیش‌ازپیش به یک کلاف سردرگم تبدیل‌شده است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، گزینه‌های دولت انگلیس برای ادامه مسیر برگزیت با توجه به نزدیک شدن مهلت خروج از اتحادیه اروپا زیاد نیست و گام بعدی نخست‌وزیر بایستی به حدی حساب‌شده و دقیق باشد چراکه هر اشتباهی می‌تواند به فاجعه منجر شود.
نمایندگان مجلس عوام انگلیس چهارشنبه شب به عدم صلاحیت دولت محافظه‌کار «می» رای مخالف دادند و به ترتیب می از یک سقوط حتمی جان سالم به دربرد. این را‌ی گیری یک روز پس‌ازآن صورت گرفت که نمایندگان مجلس ، شکست سنگینی را در رد توافقنامه پیشنهادی دولت «می» تحمیل کردند. در این رای‌گیری 432 تن از نمایندگان در مقابل 202 تن دیگر به این توافقنامه رای مثبت نداده و خواستار انجام اصلاحاتی در این سند شدند.
نخست‌وزیر انگلیس و اتحادیه اروپا پیشتر گفته بودند که دستیابی به یک توافق جدید امکان‌پذیر نیست. اما اینک به نظر می‌رسد که «می» چاره‌ای ندارد که برای کسب رضایت نمایندگان مجلس با اروپا وارد مذاکره شود. او سه روز فرصت دارد تا طرح پیشنهادی دولت برای اصلاح توافق برگزیت را به مجلس ارائه دهد.
بسیاری از نمایندگان مجلس ازجمله هم‌حزبی‌های نخست‌وزیر خواستار برچیده شدن طرح بک استاپ در توافق جدید هستند.
این طرح که آینده وضع ایرلند شمالی در دوره پسا برگزیت را مشخص می‌کند، یکی از اصلی‌ترین اختلاف‌نظرها میان نمایندگان پارلمان انگلیس و اتحادیه اروپا بشمار می‌رود.
دولت انگلیس و اتحادیه اروپا معتقدند که کشیده شدن مرز سخت میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند، توافق صلح بین این دو منطقه را به خطر می‎اندازد. بااین‌حال دو طرف هنوز نمی‌دانند چگونه می‌توانند چنین چیزی را تضمین کنند. اتحادیه اروپا تأکید دارد، درصورتی‌که هرگونه توافق تجاری میان اروپا و انگلیس در آینده موفق به حفظ مرز به شکل کنونی نشود، طرح بک استاپ برای جلوگیری از کشیده شدن یک مرز فیزیکی به اجرا درآید.
این طرح که در توافقنامه برگزیت مطرح‌شده، قرار است از بازگشت 'مرز سخت' بین دو ایرلند جلوگیری کند، به‌این‌ترتیب که انگلیس را موظف می‌کند برای مدتی محدودی در چارچوب مقررات گمرکی اتحادیه اروپا عمل کند. اما مشکل اینجاست که توقف طرح بک استاپ بایستی به توافق اتحادیه اروپا برسد که این مساله خشم نمایندگان مجلس انگلیس را برانگیخته است.
درواقع اگر اتحادیه اروپا حاضر به عقب‌نشینی از موضع خود دراین‌باره نباشد، عملا نخست‌وزیر انگلیس خلع سلاح می‌شود و شاید تنها راه باقیمانده برای او این باشد که از طرح حزب کارگر برای ماندن در اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا حمایت کند. اما در آن صورت‌آرای هم‌حزبی‌های خود را به قیمت کسب رأی حزب مخالف از دست خواهد داد و نسخه پایان رهبری خود بر حزب محافظه‌کار را می‌پیچید.
می پس از کسب رأی اعتماد مجلس اعلام آمادگی کرد که با رهبران سایر احزاب سیاسی درباره دست‌یابی به توافق جدید مذاکره خواهد کرد. گزارش‌ها حاکی است که افرادی همچون ایان بلکفورد و وینس کیبل رهبران احزاب ملی اسکاتلند در وستمینستر و لیبرال دمکرات شامگاه چهارشنبه با نخست‌وزیر انگلیس ملاقات کرده‌اند. دیگر رهبران احزاب سیاسی هم قرار است در روزهای آینده با نخست‌وزیر انگلیس درباره آینده برگزیت دیدار کنند.
بااین‌حال جرمی کوربین رهبر حزب اپوزیسیون دولت تاکنون از ملاقات با نخست‌وزیر امتناع کرده و می‌گوید دولت باید تضمین کند خروج از اتحادیه اروپا بدون رسیدن به یک توافق، انجام نخواهد شد.
وی افزود که رد احتمال خروج بدون توافق از طرف « می» پیش‌شرطی برای هرگونه 'گفتگوی مثبت' است، تا به‌این‌ترتیب 'چشم‌انداز فاجعه‌بار خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا' از میان برود.
همزمان گزارش‌هایی منتشرشده که نشان می‌دهد اتحادیه اروپا خود را برای تمدید مهلت برگزیت تا سال 2020 آماده می‌کند تا فرصت بیشتری مذاکره با انگلیس وجود داشته باشد.
تا اینجای کار فرانسه و آلمان به‌عنوان دو عضو مهم اتحادیه اروپا، به تمدید مهلت برگزیت چراغ سبز نشان داده‌اند.
«می» همچنین می‌تواند برای خلاصی از مسئولیت سنگین برگزیت، کار را به نمایندگان مجلس واگذار کند. به‌این‌ترتیب که یک کمیته پارلمانی متشکل از احزاب مختلف سیاسی ادامه مسیر خروج از اتحادیه اروپا دنبال کنند.
منابع انگلیسی می‌گویند کمیته پارلمانی موسوم به هماهنگی، مناسب‌ترین گزینه‌ای است که می‌تواند مسئولیت این مهم را بر عهده بگیرد. بااین‌حال اصلی‌ترین چالش این کمیته و یا هر کمیته پارلمانی، حضور نمایندگانی از جناح طرفداران اتحادیه اروپاست که در آن صورت، رسیدن به اجماع داخلی درباره توافق جدید با اتحادیه اروپا اگر غیرممکن نباشد، خیلی دشوار است.
برگزاری دوباره همه‌پرسی هم یکی دیگر از گزینه‌های پرطرفدار در افکار عمومی انگلیس بشمار می‌رود؛ اما بیشتر نمایندگان پارلمان با آن موافق نیستند، چون ممکن است درنهایت به تأخیر و یا تمدید مهلت برگزیت منجر می‌شود.
درنهایت، اگر هیچ‌کدام از گزینه‌های فوق به نتیجه نرسید، انگلیس به‌ناچار بدون رسیدن به توافق از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد و چنانچه نهادهای بین‌المللی برآورد کرده‌اند، این مساله شوک جدی را به اقتصاد انگلیس وارد خواهد کرد.
بسیاری از طرفداران برگزیت سخت از این روش استقبال کرده و معتقدند که انگلیس با آزادی عمل بیشتری، قادر خواهد بود تا با سایر کشورهای جهان تجارت کند. بااین‌حال، نتیجه هرچه که باشد تنها سه‌راه وجود دارد: رسیدن به توافق جدید با اروپا، برگزیت بی توافق و یا توقف برگزیت.
شبد**اروپام ** هـ ن **1010

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال