انجمن تغدیه در مورد فروش شیر خشک در سوپرمارکت‌ها هشدار داد

تهران- ایرنا- رئیس انجمن علمی تغذیه با شیر مادر ایران گفت: کودکانی که با شیر مادر تغذیه می کنند، ضریب هوشی بالاتری دارند اما اگر خانواده مجبور به استفاده از شیرخشک هستند از سوپرمارکت‌ها تهیه نکنند، چون ممکن است قاچاق و غیر استاندارد باشد و به نوزادشان آسیب بزند.

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، فرید ایمان‌زاده در آستانه برگزاری چهاردهمین کنگره انجمن تغذیه کودکان ایران و سمینار ترویج تغذیه با شیر مادر روز چهارشنبه در یک نشست خبری افزود: به لحاظ علمی در همه دنیا ثابت شده شیر مادر بهترین تعذیه برای نوزادان و کودکان به شمار می‌رود
وی افزود: کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، 9 درجه ضریب هوشی بیشتری داشته، در آینده وابستگی عاطفی و اخلاقی بیشتری نسبت به والدین به ویژه مادر دارند.
رئیس انجمن علمی تغذیه با شیر مادر ایران ادامه داد: شیر مادر حاوی مواد دفاعی یا آنتی‌بادی است و سب می‌شود کودک یا دچار بیماری نشود یا اگر شود شدت آن اندک باشد.
ایمان‌زاده گفت: کودکانی که شیر مادر استفاده می‌کنند مرگ و میر در آنها کمتر است و‌ بر اساس مطالعات سازمان بهداشت جهانی همه مزایای شیر مادر مورد تاکید و تایید قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه بانک شیر مادر در تبریز دایر شده است،‌گفت: تلاش برای راه‌اندازی این بانک در تهران در حال انجام است که البته این مسئله با مشکلات مختلفی از جمله همکاری مادران همراه است.
رئیس انجمن علمی تغذیه با شیر مادر ایران تصریح کرد: اکثر مادران توانایی شیردادن به فرزند خود را دارند چرا که تنها داروهای انگشت شماری همچون داروهای ضد سرطان، لیتیوم و داروهای حاوی یدهای رادیو اکتیو در شیردهی می‌تواند سبب آسیب به کودک شوند.
ایمان‌زاده گفت:‌ شیرهای خشک به دلیل اینکه آنتی‌بادی ندارند. نسبت به شیر مادر کودک را در برابر بیماری‌ها مقاوم نمی‌کند بنابراین چندان توصیه نمی‌شود. مادران هر چند میزان ان شیر در روزهای ابتدایی تولد نوزادشان اندک باشد باید نسبت به شیردهی اقدام کنند.
وی اظهار داشت: شیر خشک‌های ایرانی نسبت به نمونه‌های خارجی بیشتر مورد اعتماد است چرا که برخی از شیرها که از خارج وارد می‌شوند در نگهداری و توزیع آنها ممکن است مشکلاتی به وجود آید. بنابراین شیر خشک ایرانی بیشتر توصیه می‌شود.
رئیس انجمن علمی تغذیه با شیر مادر نسبت به فروش شیر خشک در سوپرمارکت‌ها هشدار داد و گفت: خانواده‌ها باید شیر خشک فرزند خود را از داروخانه تهیه کنند چرا که ممکن است شیر خشک های موجود در سوپرمارکتها قاچاق باشد و سلامت فرزند آنها را به خطر بیندازد. ولی شیرهایی که با مجوز وزارت بهداشت وارد می‌شوند کاملا استاندارد است و مجوز مصرف دارد.
ایمان‌زاده گفت:: شیر گاو برای نوزادان می‌تواند سبب آسیب به آنها شود. بر اساس برخی تحقیقات مشخص شده که شیر الاغ نزدیکترین شیر به شیر مادر است ولی چون تهیه آن به صورت فرآوری شده برای شرکت‌ها مقرون به صرفه نیست تولید نمی‌شود.
وی تصریح کرد: زدودن میکروب شیر حیوانات باید مکانیزه باشد. این مسئله برای شرکت‌ها مقرون به صرفه نیست و البته به دلیل اینکه تهیه این شیرها به لحاظ بهداشتی مورد تائید نیست مصرف آن نیز توصیه نمی‌شود.
سمینار ترویج تغذیه با شیر مادر و کنگره تغذیه کودکان و نوجوانان سوم تا چهارم بهمن 97 در محل تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور برگزار می شود .
اجتمام * 9022 * 3063

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال