پلنگ در 75 درصد مناطق حفاظتی خراسان رضوی زیست می کند

مشهد-ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: اکنون 75 درصد از گستره مناطق طبیعی زیر حفاظت سازمان محیط زیست در استان زیستگاه گونه ارزشمند پلنگ است.

تورج همتی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 42 منطقه با مجموع مساحت 2،5 میلیون هکتار شامل 20 درصد گستره 11 میلیون و 740 هزار و 659 هکتاری خراسان رضوی زیر حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد.
ادامه داد: تاکنون وجود 100 قلاده پلنگ در زیستگاه های طبیعی و مناطق زیر حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی قطعی و مستندسازی شده است.
وی پارک ملی تندوره در محدوده شهرستان درگز واقع در شمال خراسان رضوی را محل زیست 40 درصد پلنگ های شناسایی شده این استان اعلام و بیان کرد: تندوره تنها زیستگاه پلنگ در ایران است که چنین جمعیت قابل توجهی از این گربه سان را در خود جای داده و به همین سبب از آن به عنوان بهشت پلنگ ایرانی یاد می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: پلنگ، گونه ای ارزشمند است که در صورت حمایت نشدن و حفاظت لازم، به سرنوشت گونه های منقرض شده دچار می شود.
وی همچنین اظهار کرد: با توجه به شب زی بودن پلنگ مشاهده و مستندسازی حضور این گونه سخت است. به همین دلیل با نصب دوربین های تله ای در مناطق تحت حفاظت و جا به جایی دوره ای این دوربینها تلاش برای شناسایی پلنگهای جدید در سطح خراسان رضوی صورت می گیرد.
همتی افزود: با تجربه علمی و عملی موجود در خراسان رضوی حفاظت از پلنگها با استفاده از نیروهای آموزش دیده و توانمند با موفقیت در دست انجام است.
پلنگ ایرانی، اردک سرسفید، بالابان و کرکس مصری جزو چهار گونه در حال انقراض در خراسان رضوی و بخشی از 29 گونه فهرست شده این استان در لیست قرمز حفاظتی اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت(IUCN) قرار دارد.
پارک ملی تندوره سال 1347 به عنوان 'منطقه حفاظت شده' تحت قرق قرار گرفت و سال بعد به پارک وحش تندوره تغییر نام یافت. از سال 1353 مساحت این پارک تقلیل یافت و طی مصوبه شورای عالی محیط زیست در شهریور ماه 1361 به عنوان پارک ملی تندوره معرفی شد. مساحت کنونی پارک ملی تندوره 35 هزار و 540 هکتار و مساحت منطقه حفاظت شده تندوره 9 هزار و 50 هکتار است.
پارک ملی و منطقه حفاظت شده تندوره در محدوده شهرستان درگز واقع در شمال خراسان رضوی نزدیک مرز ترکمنستان در منطقه ای کوهستانی با صخره ها، تپه ماهورهای متعدد و دره های ژرف و پرشیب پوشیده از گیاهان مختلف قرار دارد و یکی از بهترین زیستگاههای جانوران وحشی به ویژه قوچ و میش اوریال نیز می باشد.
80 گونه پستاندار، 286 گونه پرنده، دو گونه دوزیست، 68 گونه خزنده و 24 گونه ماهی در حیات وحش خراسان رضوی زیست می کنند.
7496/1858

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال