استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفت و گو با ایرنا؛

اختلاف نظر بین مسئولان تله امنیتی برخی کشورها است

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه تهران معتقد است: برخی اختلاف نظرها میان مسئولان تله های امنیتی دشمنان جمهوری اسلامی است، اختلاف نظرها باید از میان برداشته شود تا جامعه بتواند از دستاوردهای برجام نظیر سرمایه گذاری کشورها استفاده کند.

سید احمد موثقی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا در خصوص مذاکرات هسته ای و خروج ترامپ از برجام، گفت: در مسئله برجام اجماع جهانی علیه آمریکا است و باید عاقلانه برخورد کرد تا این اجماع علیه ما باز نگردد.
وی اظهار کرد: چنانچه از منظر اقتصاد سیاسی به این مسئله نگاه شود، هزینه های این مساله بسیار بیشتر از درآمدها بود و ایران نتوانست به خوبی از دستاوردهای برجام استفاده کند.
موثقی افزود: قبل از مذاکرات هسته ای، کشورهای اروپایی در مقابل ایران دارای یک اجماع بودند و طبیعتا در چنین شرایطی رویارویی نظامی به صلاح کشور نبود. توافق هسته ای این رویارویی را از پیش رو برداشت.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: بخش های مختلف جامعه به لحاظ فکری و موضع گیری های سیاسی در بسیاری از مسائل کلان کشوری اجماع نظر ندارند.
موثقی با بیان این که ایران نباید در میدان طراحی شده این کشورها بازی کند، گفت: امروز چنان چه ایران از برجام خارج شود، این بهانه را به دست دولت ترامپ و همچنین جریان های افراطی در دنیا می دهد تا بار دیگر کشورهای اروپایی علیه ایران اجماع و فضای جامعه را وارد تنش کنند. این تنش ها ممکن است به جنگ سرد و حتی جنگ گرم بینجامد.
این تحلیل گر مسائل سیاسی اظهار کرد: بسیاری جریان های افراطی داخل و خارج از کشور، در فضای تحریم و جنگ منافع خاصی را دارا هستند و منافع شخصی را بر منافع ملی ترجیح می دهند.
وی خاطرنشان کرد: با وجود استفاده نادرست از دستاوردهای برجام همچنان خروج ایران از برجام به نفع کشور نیست؛ باید عاقلانه با مسائل برخورد شود و اجماع جهانی علیه آمریکا نباید با خروج از برجام به سمت ایران بازگردد.
موثقی یادآور شد: مطابق با این توافق دست ایران برای استفاده از نتایج تحقیقات صلح آمیز هسته ای بازتر است.
رئیس جمهوری در مراسم دومین سالگرد درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در این خصوص اظهار داشت: آیت الله هاشمی بسیار نگران مذاکرات هسته ای بود و این مذاکرات را مرحله به مرحله دنبال می‌کرد و درباره این مذاکرات از من، وزیر امور خارجه و سایر مسئولان سوال می‌کرد.
روحانی با بیان این که پایان جنگ یکی از پیچیده‌ترین مسائل استراتژیک دنیا است، خاطرنشان کرد: هنر نیست که در جنگ اقتصادی و سیاسی چه کنیم. هنر این است که چگونه جنگ را پایان دهیم.
**9489**1601

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال