هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

تجزیه‌شدگان

تهران- ایرنا- پس از وقوع حادثه پلاسکو کسبه با پراکنده‌شدن در آن مناطق از جمله یک پاساژ در خیابان جمهوری و همچنین دو نقطه دیگر در حوالی جمهوری مخالفت کردند و بنا به گفته رییس اتحادیه پیراهن‌دوزان، آن‌ها مجتمع تجاری «نور»، واقع در تقاطع خیابان ولیعصر‌-‌طالقانی را برای اسکان مجدد خود پیشنهاد کردند.

آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو حادثه‌ای بود که صبح روز پنجشنبه، 30‌دی‌1395 در چهارراه استانبول واقع در مرکز تهران رخ داد. در پی وقوع این آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو به‌طور کامل فرو ریخت. ساختمان پلاسکو در حالی پس از 3٫5‌ساعت سوختن، فروریخت که تعداد زیادی مأمور آتش‌نشانی در حال مهار آتش‌سوزی، در بیرون و داخل ساختمان بودند و عده‌ای از آن‌ها زیر آوار ناشی از فروریختن ساختمان ماندند.

بنابر آخرین آمار اعلامی، در آن زمان تعداد مصدومان این حادثه 235‌نفر بوده که 181نفر از مصدومان به‌صورت سرپایی تحت درمان قرار گرفتند و 55‌نفر دیگر نیز به بیمارستان منتقل شدند. آمارهای متفاوتی در مورد مفقود‌شدگان مطرح شد؛ اما در نهایت 16‌آتش‌نشان و پنج شهروند جان خود را در این سانحه از دست دادند. 1200‌واحد صنفی در پلاسکو وجود داشت که بر اساس آمارها 560‌واحد از آن فعال بود. با وقوع آتش‌سوزی و تخریب‌ ساختمان 15‌هزار میلیارد ریال خسارت به این واحدها وارد و سه هزار کارگر نیز بیکار شدند.

پس از وقوع حادثه، در حالی که هر یک از مسوولان برای کسبه خسارت‌دیده ساختمان پلاسکو، پاساژها و نقاط مختلفی را در نظر گرفتند؛ اما کسبه با پراکنده‌شدن در آن مناطق از جمله یک پاساژ در خیابان جمهوری و همچنین دو نقطه دیگر در حوالی جمهوری مخالفت کردند و بنا به گفته رییس اتحادیه پیراهن‌دوزان، آن‌ها مجتمع تجاری «نور»، واقع در تقاطع خیابان ولیعصر‌-‌طالقانی را برای اسکان مجدد خود پیشنهاد کردند.

**نه فروش داریم نه مشتری!
آقای حسینی، یکی از تولیدکنندگان مستقر در پلاسکو بود، او درباره وضعیت امروز و وعده‌هایی که در زمان ریزش ساختمان پلاسکو به آن‌ها داده شد، به خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: «در آن زمان که وعده‌های زیادی به ما داده شد که هیچ‌یک عملی نشد، چند روز دیگر عمر این وعده‌ها به دو سالگی می‌رسد. در این مدتی هم که در مجتمع تجاری نور مستقر شده‌ایم نتوانسته‌ایم فروش خوبی داشته باشیم!»

او ادامه می‌دهد: «از صبح که در مغازه را باز کردم هزار تومان هم فروش نداشتم، نه مشتری هست و نه فروش. این تنها مشکل ما نیست، اینجا مغازه‌ها را 500‌میلیون تومان فروخته‌اند؛ اما از ما یک چک 940‌میلیون تومانی تخلیه و یک چک 10‌میلیونی تضمین پرداخت مالیات و عوارض گرفته‌اند! حتی تلفن‌هایی که به ما داده‌اند مشکل دارد و نمی‌توانیم کارتخوان به آن متصل کنیم.»

او درباره وعده‌های پرداخت وام نیز می‌گوید: «همه بانک‌ها وام 18‌درصد را با گرو گذاشتن سند خانه پرداخت می‌کنند، به ما وعده وام 18‌درصد دادند که همان مشکلات و دردسرهای رایج وام گرفتن را به اضافه کارمزد داشت که یعنی گرفتن وام از آن‌ها برای ما با 25‌درصد سود تمام می‌شد، اگر خودمان برای گرفتن وام اقدام کنیم هم راحت‌تریم و هم منتی روی سرمان نیست.»

**مجتمع نور به کار ما نمی‌آید
آقای پاشایی دیگر تولیدکننده ساختمان پلاسکو بود، او هم با انتقاد از اینکه هیچ‌یک از وعده‌های داده‌شده به تولیدکنندگان پلاسکو اجرایی نشد، به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «دوسال است که در مجتمع نور هستیم اما شرایط بسیار وخیم است، کاسبی‌ای وجود ندارد و هرچه هم پس‌انداز داشته‌ایم، مصرف شده. از طرفی هم بدهکاریم و هم نمی‌توانیم طلب‌های‌مان را وصول کنیم.»

او با بیان اینکه در پلاسکو 600‌تولیدکننده فعال بودند که در شرایط مناسبی به سر نمی‌برند، ادامه می‌دهد: «کسبه‌های پلاسکو در نور وضعیت خوبی ندارند، درآمدها به‌شدت کاهش یافته و فروش خیلی کم شده، به‌طوری که دیگر توانایی پرداخت اجاره و تأمین هزینه‌های برق و شارژ مغازه را هم نداریم. به نظرم باید بنیاد مستضعفان و دولت از ما حمایت کنند.»

پاشایی با تأکید بر اینکه مجتمع نور یک پاساژ مرده است، اضافه می‌کند: «حدود 160نفر از تولیدکنندگان پلاسکو در این مجموعه مستقر شده و مابقی به بازارهای دیگری چون تجارت جهانی فردوسی و بازار تهران رفته‌اند و اکثراً هم وضع خوبی ندارند، ما هم که در مجتمع نور هستیم، باید بگویم این مجتمع اصلاً به درد کار ما نمی‌خورد، ما تولیدکننده و عمده فروش هستیم و این مجموعه به درد تک‌فروشی می‌خورد.»

**فقط شارژ را می‌توانیم بدهیم
آقای بهروز حسین‌قلی‌زاده، دیگر تولیدکننده‌ای است که به گفته خودش بیش از 500میلیون تومان سرمایه و فرزندش را در آتش پلاسکو از دست داده است. او نیز درباره وضعیت این روزهای تولیدکنندگان پلاسکو به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «ما دو سال است که در این مجموعه مستقریم؛ اما واقعاً کار و کاسبی خوب نیست. روزهایی هست که اصلاً دشت هم نمی‌کنیم، ما تنها می‌توانیم شارژ ساختمان را پرداخت کنیم. ما این مغازه را دو نفره می‌چرخانیم، اما با این حال خرج خودمان هم درنمی‌آید، ولی چاره‌ای هم نداریم و باید پای کار باشیم.»

او درباره وعده پرداخت وام هم ادامه می‌دهد: «یک وام 85‌میلیونی به ما دادند ولی اینکه گفته بودند وام 300میلیون تومانی می‌دهند تا امروز خبری از آن نشده است. در آن حادثه راحت 500‌میلیون تومان سرمایه و تنها پسرم را از دست دادم و حالا هم که وضعیت ما این است.» حسین‌قلی‌زاده تأکید می‌کند: «اینجا برای ما اصلاً خوب نیست و اصلاً به درد کار ما نمی‌خورد، حتی مشتری‌هایی که در شهرستان‌ها داشتیم حاضر نیستند برای خرید به این محل بیایند. متأسفانه هیچ اقدامی هم از طرف دولت و مسوولان برای ما صورت نگرفت.»


**آواری بر زندگی‌ها
آقای سید‌حسین جوادی، از نخستین مالکان ساختمان پلاسکو است که پدرش از دهه‌40 با گرفتن سند از دست آقای الگانیان، سازنده ساختمان پلاسکو در آن کار می‌کرد،‌ او با انتقاد از وضعیت موجود به خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: «این ساختمان 30‌دی سال‌95 بر اثر آتش‌سوزی فرو‌ریخت و کسبه ساختمان پلاسکو که 60 تا 70‌درصد نیاز پوشاک مردانه کشور را تولید و چیزی حدود 60‌هزار نفر را به‌صورت مستقیم و غیر‌مستقیم مشغول به‌کار کرده بودند، دچار خسارات غیرقابل تصوری شدند.»

او توضیح می‌دهد: «در آن حادثه هر فرد بسته به میزان اجناسی که در مغازه برای شب عید دپو کرده بود از 500‌میلیون تومان تا 10‌میلیارد تومان ضرر کرد، واقعاً فاجعه ساختمان پلاسکو غیرقابل تصور بود، با فروریختن این ساختمان زندگی خیلی از کسبه هم فرو‌ریخت و از بین رفت. پلاسکو کلونی‌ای بود که همه ایران و حتی مشتریان‌مان از کشورهای ترکیه و چین و چند کشور اروپایی آن را می‌شناختند و اتفاقی که در این ساختمان افتاد در زندگی همه ما تأثیرگذار بود. خیلی‌ها این شغل را رها کرده و امروز مسافرکشی می‌کنند.»

این بخشی از مصیبت‌هایی است که به سر کاسبان پلاسکو آمده است، زمان آن رسیده که بعد از دوسال مسوولان اتحادیه‌ها و سازمان مستضعفان و سایر نهادها به جای شعار دادن اقدامی جدی برای بهبود وضعیت موجود این افراد کنند.

منبع: روزنامه صبح نو؛ 1397.10.26
گروه اطلاع رسانی**9370**2002

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال