کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب

تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد سلطانی‌فر در افتتاحیه سومین کنفرانس ملی «ارتباطات، بازاریابی و برندینگ» در مرکز همایش‌های دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، با تاکید بر اینکه «برند» را نمی‌توان مانند شعار از بالا به پایین انتقال داد، گفت: برندها عموما از پایین به بالا شکل می‌گیرند.
وی ایجاد مطلوبیت در برندها را مقدمه جلب مقبولیت مردمی عنوان کرد و گفت: در این صورت است که یک برند می‌تواند علاوه بر ملموس بودن در گذشته و حال، برای آیندگان هم قابل لمس و درک باشد، بنابراین در حوزه برندینگ اگر مردم بر «نشان» ما صحه نگذارند، برند شکل نمی‌گیرد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تقسیم‌بندی رسانه‌ها بر اساس ساختار و کارکرد در حوزه تبلیغات به رسانه‌های ابزاری مانند بروشور و پوستر، رسانه‌های نهادی مانند شرکت‌های انتشاراتی، رادیو و تلویزیون، رسانه‌های گروهی و رسانه‌های فرانهادی همچون خبرگزاری‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: تبلیغات همیشه از بستر رسانه‌ها به مخاطبان منتقل می‌شود و حوزه ساخت برند به واسطه رسانه‌ها اتفاق می افتد.
وی خاطرنشان کرد: امروز موضوع خبر و آگهی به شدت درهم آمیخته و هیچ خبری بدون منافع شکل نمی‌گیرد؛ هیچ انتقال اطلاعاتی هم در عرصه پرفشار و سرریز، خبر نیست که منافعی اعم از سیاسی، اقتصادی و دیگر عرصه‌ها پشت آن نباشد.
سلطانی فر در ادامه به بررسی کارکرد رسانه‌های مختلف در حوزه تبلیغات پرداخت و گفت: رادیو در میان رسانه های تبلیغی یکی از پرکاربردترین و متداول‌ترین ابزارها است و با وجود سنتی بودن هنوز تاثیرگذاری بالایی در تبلیغات دارد به طوری که بر اساس نتایج پژوهش ها، 75 درصد مصرف کنندگان با شنیدن تبلیغات رادیویی تصویر آن را در ذهن خود مصور می‌کنند. با وجود اینکه بسیاری از کارشناسان با ظهور تلویزیون، از «مرگ رادیو» سخن می گویند اما همچنان رادیو زنده است.
سلطانی‌فر با بیان اینکه تلویزیون همچنان در دنیا فراگیرترین رسانه است، گفت: با وجود اینکه تبلیغات در سینما در اغلب کشورهای جهان بسیار محدود است اما این مدیوم رسانه‌ای در ایران یکی از مهم‌ترین وسایل تبلیغ است. رسانه‌های چاپی نیز به دلیل هزینه کمتر و سهولت بیشتر دارای جایگاه خاصی در عرصه تبلیغات بوده اما به دلیل مشکلات عدیده طی سالیان اخیر به تدریج در حال از دست دادن قدرت خود در عرصه تبلیغات است و با روند رو به کاهش تبلیغات چاپی مواجه هستیم.
وی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و خاطرنشان کرد: جایگاه رسانه‌های چاپی به دلیل جایگزینی حوزه تبلیغات الکترونیک، به سرعت در حال کاهش است اما با این حال هنوز جایگاه خود را دارد تبلیغات اینترنتی که بعد از پیدایش تبلیغات پیامکی و موبایلی شکل گرفت به دلیل اینکه مزیت‌هایی نظیر صوت، تصویر، حرکت و دیگر مزیت‌ها را به‌طور همزمان دارد به سرعت جایگزین تبلیغات رادیویی تلویزیونی و چاپی می‌شود.
به گفته سلطانی‌فر، امروزه ضریب نفوذ رسانه‌های الکترونیکی و شبکه‌های اجتماعی در حوزه تبلیغات به بالای 85 درصد رسیده است.
به گزارش ایرنا، سومین کنفرانس ملی ارتباطات بازاریابی و برندینگ با سخنرانی علی اکبر فرهنگی چهره ماندگار علم مدیریت رسانه و محسن میرزایی مولف مجموعه کتاب‌های 230 سال تبلیغات بازرگانی در مطبوعات فارسی زبان که به تبیین گذشته، حال و آینده تبلیغات ایران پرداخته است، در محل مرکز همایش‌های دانشکده مدیریت دانشگاه تهران گشایش یافت.
فراهنگ ** 1355 **1055

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال