شناسایی دو گونه جدید از قارچ ها در یخچال های قطبی

تهران – ایرنا - یک گروه بین المللی از محققان توانستند دو گونه جدید از قارچ ها را در یخچال های قطبی در حال ذوب شدن واقع در جزیره الزمیر در مجاورت گرینلند شناسایی کنند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، یکی از این قارچ ها دهمین عضو از خانواده Marakia است که با عنوان M. hoshinonis نامگذاری شده است. گونه دیگر دوازدهمین عضو از خانواده Vishniacozyma است که با عنوان V. ellesmerensis نامگذاری شده است. هردو گونه با زندگی در محیط بسیار سرد سازگار شده اند و حتی قادرند در دمای زیر صفر درجه سانتیگراد نیز به رشد خود ادامه دهند.
اولین نمونه از این گونه های جدید قارچ در سال 2016 میلادی از یخچال واکر برداشته شد. در آن زمان سرعت ذوب شدن این یخچال دو و نیم برابر سرعت ذوب شدن آن در 50 سال گذشته بود.
با وجود این که عملکرد قارچ ها در تمام مناطق جغرافیایی زمین به خوبی مشخص شده، تا کنون تنها 5 درصد از گونه های قارچ موجود در جهان شناسایی شده اند. عملکرد گونه های مختلف قارچ ها تا حدی با یکدیگر تفاوت دارد، اما تمام آن ها وظیفه تجزیه گیاهان مرده و بازیافت مواد غذایی به زیست بوم را بر عهده دارند.
با ذوب شدن یخچال ها، قارچ ها زیستگاه خود را از دست می دهند و این روند به گفته محققان می تواند آثار بسیار مخربی را بر زیست بوم زمین برجای بگذارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Systematic and Evolutionary Microbiology منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال