حجت الاسلام مازنی:

تشکیل نظام صنفی هنر نیازمند عزم جدی است

تهران - ایرنا - رییس کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به صراحت قانون برنامه ششم توسعه بر تشکیل نظام صنفی هنر، خواستار تسریع در اجرای این حکم از سوی دولت با عزم جدی شد.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا، حجت الاسلام احمد مازنی در دیدار با اعضای هیئت مدیره و بازرس انجمن مدیران تولید خانه سینما به ضرورت مطالعه قانون برنامه ششم توسعه به بخش 17 آن که مربوط به حوزه هنر، فرهنگ و ورزش است، اشاره کرد و گفت: در این برنامه تکلیف هایی برای دولت در طول سال های اجرای آن مشخص شده که مهم ترین آن «استقرار نظام صنفی هنر به منظور حمایت از حقوق مولفان و هنرمندان و پدیدآورندگان» است.

** برنامه ششم اولویت کاری مجلس

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجلس دهم برنامه ششم را در اولویت کاری خود قرار داده بود، افزود: استقرار نظام صنفی هنر به دولت تکلیف شده و او باید در این سال ها ضمن فراهم کردن زمینه اجرای آن ،در بودجه سنواتی برای این منظور پیش بینی می کرد.
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از هنرمندان خواست که برنامه ششم را مطالعه و مفاد آن را جزو مطالبات خود قرار دهند.

** قول مساعد وزیر ارشاد برای پیگیری موضوع تشکیل نظام صنفی هنر

به گفته وی ،کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس پیش نویسی در خصوص طرح نظام صنفی آماده کرده بود که در تدوین آن هم از کارشناسان صنفی و هم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز از اعضای کمیته حضور داشتند ولی متوجه شدیم جلساتی در این وزارتخانه به صورت منظم با حضور اصحاب هنر از رشته های مختلف تشکیل می شود.
این نماینده مجلس در خانه ملت ادامه داد: پیش نویس طرح به آنجا فرستاده شد و وزیر قول پیگیری این موضوع را داد تا تشکیل نظام صنفی هنر به سرعت در دستورکار قرار گیرد.
حجت الاسلام مازنی با تاکید بر اینکه مهم ترین مسئله حوزه هنر در ایران نظام صنفی است، گفت: برنامه ریزی برای آموزش رشته های هنری متناسب با وضعیت اشتغال آن در جامعه، جلوگیری از ورود افراد غیرمتخصص و رسیدگی به مسائل معیشت، رفاه و بازنشستگی اهالی این حوزه از مزایای تشکیل این نظام صنفی است.

** ایجاد تشکل های مرتبط بین مردم و حاکمیت

رییس کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به تجربه موفق نظام های صنفی دیگر همچون پزشکی، پرستاری و مهندسی تصریح کرد: یک اصل کلی در این زمینه وجود دارد و آن اینکه اگر به معنای واقعی بخواهیم مردم را در اداره کشور مشارکت دهیم، باید بین حاکمیت و مردم، تشکل های مرتبط با آن حوزه را ایجاد کنیم.
وی افزود: نظامهای صنفی در صنوف مختلف می توانند مشارکت واقعی را از نظر کیفی، کمی، علمی و حرفه ای ساماندهی کنند و این موضوع باید به یک مطالبه درون زا تبدیل شود.

** سینما را به عنوان یک حوزه و صنعت پول ساز ببینیم

حجت الاسلام مازنی در ادامه به موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر و به ویژه اقتصاد سینما تاکید کرد و گفت: اگر حوزه سینما را مصرف کننده تلقی نکنیم بلکه به چشم جایی به آن نگریسته شود که می تواند برای کشور سرمایه و ثروت تولید کند، نگاه رو به رشدی را رقم خواهیم زد.
وی اظهار داشت: باید سینما را به عنوان یک حوزه و صنعت پول ساز برای کشور، اشتغال زا برای جوانان و درآمدزا برای مردم دانست؛ در آن زمان نگاه به سینما شبیه نگاه به نفت خواهد شد.
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه وزارت فرهنگ باید برای کشور پول تولید کند، خطاب به حاضران در این جلسه گفت: می توان تا قبل از تشکیل نظام صنفی موارد مدنظر اهالی حوزه هنر را با رایزنی با دستگاه های ذی ربط حل کرد.
در ادامه این نشست محمدرضا منصوری، علی قائم مقامی، حسن آقاکریمی، یونس صباحی ، یوسف صمدزاده و جلیل شعبانی از اعضای هیئت مدیره و بازرس انجمن مدیران تولید خانه سینما مطالبات خود را مطرح کردند.
همچنین سیدعلی حسینی، به عنوان نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت رفع خلاء قوانین حوزه هنر تاکید کرد و گفت: قانون نظام جامع هنر به عنوان قانونی متقن و کامل مورد نیاز است.
وی افزود: بهتر آن است که صنوف مربوطه پیشنهادات خود را مطرح کنند تا مجلس و دولت پیگیری کنند.
فراهنگ ** 9246 ** 1355 **

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال