اختصاصی ایرنا؛

4 دانشگاه پیشتاز ثبت پایان نامه و رساله در ایرانداک شدند

تهران - ایرنا - بر اساس تازه ترین آمارهای سامانه ایرانداک (پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران) بیشترین پایان نامه ثبت شده مربوط به گروه علوم انسانی است و چهار دانشگاه کشور بیشترین رکورد را در ثبت پایان نامه، رساله و پروپوزال به خود اختصاص داده اند.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، بر اساس تبصره 9 «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» که شهریور ماه سال گذشته از سوی وزیر علوم به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور ابلاغ شد همچنین طبق آیین‌نامه «ثبت و اشاعه پیشنهادها، پایان‌نامه‌ها، رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آنها» که سال 95 ابلاغ شد، تمام دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراکز آموزش ‌عالی، پژوهشی و فناوری باید ‌متن پیشنهاده‌ها (پروپوزال‌ها)، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی خود را که بدون طبقه‌بندی است در سامانه‌های اطلاعاتی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) ثبت کنند.
برای آسان‌سازی این فرایند، ایرانداک( سامانه ملی ثبت پایان‌نامه‌، رساله و پیشنهاد(پروپوزال)‌ را در اختیار دانشجویان قرار داده است.

**آمار ثبت نام پایان نامه در ایرانداک
سال 1396 در این سامانه 52 هزار و 363 رکورد ثبت شد که در مقایسه با سال پیش 16 درصد رشد داشته است.
داده‌های سامانه ثبت نشان می‌دهد 65 درصد معادل 34 هزار و 121 رکورد از این آثار را مؤسسه‌های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری در سامانه وارد کرده‌اند.
در سال 96 تعداد 325 دانشگاه، موسسه و مرکز آموزش‌عالی کشور با ایرانداک برای فراهم‌آوری محتوای سامانه ثبت همکاری دارند.

**فردوسی مشهد دارای بیشترین رکورد
بر پایه داده‌های سامانه ثبت، دانشگاه فردوسی مشهد با ثبت 2 هزار و 404 پارسا (پایان‌نامه و رساله) بیشترین مشارکت را در ثبت دارد و دانشگاه های تبریز و تربیت مدرس در جایگاه‌های دوم و سوم نشسته اند.
بر این اساس، دانشگاه های فردوسی مشهد، تبریز، تربیت مدرس، پیام نور استان تهران، واحد مرودشت دانشگاه آزاد، علامه طباطبایی، واحد شاهرود دانشگاه آزاد، ارومیه، دانشگاه صنعتی شریف، گیلان، شهید باهنر کرمان، شهید چمران اهواز، سمنان، صنعتی اصفهان، خوارزمی، یزد، رازی کرمانشاه، الزهرا(س)، مازندران و واحد نراق دانشگاه آزاد اسلامی در لیست 20 دانشگاه نخست در ثبت پارسا (پایان‌نامه و رساله) قرار دارند.
کمترین آمار ثبت هم به موسسه‌های وابسته به دانشگاه جامع علمی کاربردی می رسد.

**تربیت مدرس پیشتاز در ثبت پروپوزال
در لیست 20 موسسه نخست با بیشترین شمار پیشنهاده (پروپوزال) نیز، دانشگاه تربیت مدرس با ثبت یکهزار و 648 رکورد در جایگاه نخست قرار دارد و دانشگاه‌های تبریز و ارومیه در رتبه‌های دوم و سوم جای گرفته‌اند.

**علوم انسانی دارای بیشترین پایان نامه
داده های سامانه ثبت نشان می دهد بیشترین پارسای ثبت شده از گروه علوم انسانی است. بر این اساس 24 هزار و 490 پارسا در حوزه علوم انسانی دسته‌بندی شده است که نزدیک به 42 درصد پارسای ثبت شده در ایرانداک را در بر می‌گیرد.

**دامپزشکی دارای کمترین پارسا
گروه فنی و مهندسی با ثبت 12 هزار و 610 پارسا در جایگاه دوم قرار دارد. کمترین فراوانی را گروه دامپزشکی با ثبت 471 پارسا به خود اختصاص داده است.

**کارشناسی ارشد دارای بیشترین ثبت
نزدیک به 90 درصد پارسا و پیشنهاده‌های ثبت شده اختصاص به کارشناسی‌ارشد دارد در حالیکه پارسا و پیشنهاده‌های ثبت شده در مقطع دکتری تنها 10 درصد سامانه ثبت را در بر دارد.
به شکل میانگین، روزانه 324 و در رفته 118 هزار و 233 دانشجو سال 96 در سامانه ثبت، نام‌نویسی کرده‌اند که این آمار نسبت به سال 95، 80 درصد رشد را نشان می‌دهد.
یادآور می شود: مأموریت بنیادین ایرانداک بر پایه اساس‌نامه و برنامه استراتژیک آن، پژوهش، مدیریت اطلاعات علم و فناوری، آموزش، همکاری‌های پژوهشی و اطلاع‌رسانی، و پشتیبانی از سیاست‌گذاری علم و فناوری است که در سازمانی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری و زیر نظر هیأت امنا فعالیت می کند.
**9492**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال