تجلیل از مقاومت و تاکید بر تقویت روابط دو کشور؛

دیدار صمیمانه ظریف با رهبران فراکسیون سازندگی عراق

بغداد - ایرنا - 'محمدجواد ظریف' وزیر امور خارجه در دیداری صمیمانه با رهبران فراکسیون سازندگی عراق با آنان درخصوص مسائل مختلف مورد علاقه، بحث و رایزنی کرد.

به گزارش ایرنا، ظریف عصر دوشنبه در ادامه دیدارها و رایزنی‌های خود با مقامات و روسای گروههای مختلف عراقی، با هادی عامری، رییس فراکسیون سازندگی و نمایندگان این فراکسیون دیدار و گفتگو کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان با ابراز خشنودی از دیدار با فراکسیون سازندگی خطاب به عامری گفت این اقدام شما (تشکیل فراکسیون سازندگی)، نمونه بارز پیروزی مقاومت و مردم سالاری در عراق است.
ظریف، نقش فعال مرجعیت و رهبران جهادی و مردم عراق را باعث پیروزی بر تروریسم خواند و افزود: در نتیجه همین پیروزی بود که بغداد، امروز به یک پایتخت مهم در منطقه برای دیدارهای هیات های مختلف سیاسی و اقتصادی تبدیل شده است و دیدگاههای منطقه ای رئیس جمهوری و نخست وزیر عراق مورد حمایت ماست.
ظریف افزود: کسانی که ۷ تریلیون دلار در منطقه خرج کردند، برای امنیت و ثبات منطقه هزینه نکردند، بلکه برای منافع یکجانبه خود خرج کردند.
وی گفت: پیروزی بر داعش و نیز عبور از فرقه گرایی از دستاوردهای مهم ملت عراق است.
ظریف اضافه کرد: درحالی که سفرهایم به کشورها معمولا از یک روز تجاوز نمی کند اما سفری پنج روزه به عراق داشته ام نشانگر اهمیت و افتخاری است که ما نسبت به عراق داریم.
وی همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تقویت روابط سیاسی و اقتصادی با عراق را مورد تاکید قرار داد.
در این دیدار، عامری نیز با اشاره به تلاش فراکسیون سازندگی در انتخابات اخیر این کشور برای عبور از فرقه گرایی، افزود، این فراکسیون در برگیرنده اعضایی از همه مذاهب و اقوام مختلف عراق است و با اقبالی که مردم عراق از این ائتلاف داشتند، نشان داده شد که مطالبه مردم عبور از فرقه گرایی است.
عامری با اشاره به کثرت سفرهای دیپلماتیک به بغداد گفت: این دیدارها و تحرکات، بیانگر آن است که عراق به ثبات و استقرار قابل توجهی دست یافته است.
وی افزود: عراق یک کشور مهم منطقه است و اگر نتواند نقش منطقه ای خود را ایفا نماید، به ضرر منطقه خواهد بود.
در این دیدار طرفین از وجود روابط مستحکم دو دولت و ملت ابراز رضایت و تاکید کردند که کماکان فرصت های زیادی برای توسعه روابط دو جانبه وجود دارد.
جمال کربولی، از رهبران ائتلاف سازندگی نیز با تقدیر از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در کمک به مردم عراق برای مبارزه با داعش ، سیاست تحریم ملتها را رد کرد.
اعضا فراکسیون سازندگی همچنین از تاکید وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر این که جمهوری اسلامی ایران همانطور که در جنگ با داعش در کنار ملت عراق بود، در مرحله بازسازی نیز در کنار مردم و دولت عراق خواهد بود، قدردانی کردند.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعد از ظهر دیروز یکشنبه در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی وارد بغداد شد و قرار است به شهرهای اربیل، سلیمانیه، کربلا و نجف نیز سفر کرده و علاوه بر دیدار با مقامات مختلف عراقی در چند همایش اقتصادی مشترک میان دو کشور نیز شرکت کند.
ظریف در اولین روز سفرش علاوه بر دیدار با همتای عراقی و نخست وزیر عراق با رییس و اعضای فراکسیون اصلاح از فراکسیون های بزرگ پارلمان عراق دیدار کرده است.
وزیر امور خارجه کشورمان در دومین روز سفرش و پیش از دیدار با فراکسیون سازندگی، برنامه دیدارهایش را با دبیرکل جنبش اسلامی النجباء و نمایندگان اقوام و ادیان مختلف عراق آغاز و سپس با «محمد الحلبوسی» رییس پارلمان عراق و جمعی از سران فراکسیون ها دیدار و گفتگو کرد.
خاورم *2*353*380*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال