سرمربی تیم ملی ریکرو:

مدال آوران المپیک حداقل 10 سال ملی‌پوش بوده اند

تهران - ایرنا- سرمربی تیم ملی تیراندازی با کمان در رشته ریکرو می‌گوید: برای کسب مدال در المپیک نیازمند یک برنامه 20 ساله منسجم و سرمایه‌گذاری جدی روی کمانداران هستیم زیرا تمام مدال آوران المپیکی حداقل 10 سال به شکل مداوم ملی پوش بوده اند.

«مجید میر رحیمی» عضو اسبق تیم ملی رشته ریکرو روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در خصوص امید ایران برای کسب سهمیه در مسابقات قهرمانی جهان در هلند اظهار داشت: امید به کسب سهمیه یک چیز است و قول کسب سهمیه دادن چیز دیگر. در حالی که هنوز تیم ملی از زمان حضور من به عنوان سرمربی به هیچ مسابقه ای اعزام نشده و در حالی که سطح فنی آنان مشخص نیست دادن هر قولی در این خصوص کاری غیراصولی است.
وی ادامه داد: چنانچه بیوگرافی قهرمانان جهان یا المپیک را مطالعه کنید، متوجه می شوید همه کشورها روی این افراد حداقل 20 سال برنامه ریزی کرده و حمایت و سرمایه گذاری همه جانبه در این خصوص مدال المپیک را در سبد مدال های کشورشان قرار داده است.
وی اضافه کرد: نگه داشتن یک ورزشکار در اوج آمادگی کاری بسیار سخت و هزینه بر است اما در ایران کمانداران به دلایل عدیده از جمله تامین معاش، اردوها را رها کرده و مدت طولانی اردونشین نمی مانند. همین مساله بزرگترین مشکل در کسب مدال مسابقات جهانی و المپیک است.
این سرمربی گفت: ایران در 2 دوره بازیهای المپیک یعنی 2008 پکن و 2012 لندن به ترتیب 2 سهمیه کسب کرد اما اگر به خوبی بررسی شود متوجه می شویم که ما به جز یک سهمیه، همه را در آخرین مرحله کسب سهمیه ها و از گروه بازنده ها بدست آورده ایم. نتایج ما در المپیک به طور مثال شصت و سوم شدن یکی از کمانداران ما در جمع 64 نفر حاضر در المپیک پکن بیانگر سطح فنی ورزشکاران ما بوده است.

** ترسیم برنامه آماده سازی ملی پوشان در سه مقطع زمانی
میررحیمی در ادامه یادآور شد: وقتی مسئولیت تیم ملی ریکرو به من سپرده شد، برنامه هایم را برای سه مقطع ترسیم کردم و آن را در اختیار فدراسیون قرار دادم. اطمینان دارم با اجرای درست این برنامه ها می توانیم طی 20 سال آینده جزو کشورهای مدال آور در این رشته المپیکی باشیم.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه هدف ما حضور توانمند در مسابقات قهرمانی جهان در هلند است، به محض حضورم در تیم ملی تقویم جهانی مسابقات را بررسی کردم و بر همین اساس از رئیس فدراسیون خواستم تیم ملی را به بنگلادش اعزام کند.
این مربی گفت: اگر چه رئیس فدراسیون برای گرفتن مجوز حضور در این رقابت ها با مشکل مواجه شد اما خوشبختانه موافقت در این خصوص گرفته شده و حضور در این مسابقات می تواند وضعیت ما را تا حدود زیادی برای حضور در مسابقات جهانی هلند مشخص کند.
به گفته میررحیمی، مسابقات سولیداریتی بنگلادش که با حضور تعداد زیادی از کمانداران برگزار می شود فرصتی برای شناخت بهتر کمانداران ما و سطح توانایی هایشان خواهد بود.
میررحیمی افزود: حضور در بنگلادش از جهت دیگری نیز برای ما خوب است زیرا وقتی به عنوان تدارکاتی در مسابقات جهانی شرکت می کنیم ممکن است یکباره 200 کماندار به رقابت با هم بپردازند و کماندار ایرانی با اختلافی بسیار جزیی 40 تا 45 رده پایین تر از نفرات اول بایستد که از نظر روانی ترس و نگرانی زیادی در ورزشکار ایجاد می کند که اصلا به نفع ملی پوشان ما نیست.
وی افزود: از نظر روانشناسی، ورزشکار باید در سطحی به رقابت بپردازد که بیشتر توانمندی های خود را باور کند نه اینکه با اندکی کسر امتیاز همه اعتماد به نفس و خودباوری‌اش را از دست بدهد.
میررحیمی ادامه داد: در نیمه نخست سال 98 سه مرحله از جام جهانی در فاصله کمتر از 45 روز برگزار می شود و با توجه به شرایط روحی و روانی کمانداران ایرانی، شرکت در همه این مراحل به نفع تیم ملی نیست.
وی ادامه داد: ما ایرانی ها پس از یک هفته سفر، به یک هفته استراحت نیاز داریم تا خستگی سفر را از تن به در کنیم. بنابر این با چنین ویژگی هایی حضور در مسابقات سنگین و سخت و استراحت کم می تواند نتیجه عکس داشته باشد.
به گفته وی احتمال آسیب دیدگی، خستگی ناشی از سفر، بعد مسافت و تطبیق ساعت بیولوژیک همگی مانع از اعزام تیم ملی به تمامی مسابقات جام جهانی است و این مساله هیچ ربطی به کمبود اعتبار فدراسیون ندارد.
این مربی همچنین به احتمال برگزاری یک اردوی مشترک با تیم ملی چین خبر داد و گفت: در صورت تصویب این اردو ، تیم پس از آن راهی شانگهای خواهد شد تا با آمادگی قابل توجهی در این رقابت ها شرکت کند.

** کسب سهیه در زمان کوتاه سخت اما دور از دسترس نیست
میررحیمی گفت: شما تصور کنید دانش آموزی در تمام دوره تحصلی اش یک دانش آموز با نمرات معمولی بوده و یکباره تصمیم بگیرد ظرف مدت 2 سال طوری دست بخواند که رتبه تک رقمی کنکور را بدست آورد. این مساله غیر ممکن نیست اما قطعا رسیدن به چنین رتبه ای بسیار سخت خواهد بود.
وی افزود: تیم ملی طی 10 سال گذشته به طور کامل حمایت نشده که حالا ما انتظار کسب سهمیه و بدنبال آن توقع مدال آوری از ملی پوشان را داشته باشیم اما با شرایط موجود هم امکان کسب سهمیه امری غیرممکن نیست.
این مربی ادامه داد: خوشبختانه با توجه به برگزاری اردوی انتخابی با حضور 450 کماندار از سراسر کشور توانستیم برترین های این رشته در رده های سنی مختلف را شناسایی کنیم و در حال حاضر تیم ملی متشکل از کمانداران بزرگسال، جوانان و نوجوان است.
وی با اشاره به اینکه بیش از 60 درصد ملی پوشان نوجوان و جوان هستند، گفت: علاوه بر حضور ملی پوشان جوان و نوجوان در ترکیب تیم ملی، تیم ملی «ب» نیز با کمک مربیان استانی و برنامه هایی که ما در اختیار آنان قرار می دهیم در حال فعالیت است که حاشیه امنیتی برای تیم ملی «آ» نباشد و بدانند که همیشه کسانی درست پشت سرشان حضور دارند تا بلافاصله جایگزین آنان شوند.
ورزشی **1828**1597

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال