افتخاری: چشم انداز فدراسیون اسکی توجه به تیم های پایه است

تهران - ایرنا - «سید عبدی افتخاری» رییس فدراسیون اسکی گفت: با توجه به میزان اعتبار کم اختصاص یافته به فدراسیون، راهبرد و چشم انداز برنامه های ما توجه به نونهالان و نوجوانان و توسعه زیرساخت های اسکی در ایران است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، جوانگرایی یکی از مهمترین اولویت های هر کشور یا سازمان بزرگ برای کادرسازی و نخبه پروری در آینده است. این راهبرد علاوه بر حوزه سیاست و اقتصاد، در حوزه هایی مانند ورزش نیز یک ضرورت به شمار می رود؛ بسیاری از صاحبنظران حوزه ورزش در این زمینه مدعی اند قهرمانی با تک ستاره ها نمی تواند در دراز مدت افتخاری برای کشور باشد بلکه آنچه ارجح بر موفقیت زودگذر می باشد استمرار موفقیت ها است.
یکی از رشته هایی که در چند سال اخیر برنامه های متعددی برای استعدادیابی و توسعه زیرساختی داشته است فدراسیون اسکی می باشد؛ فدراسیونی که در گذشته خلاصه در نام ها می شد و اخبار آن عمدتا بر محور افرادی مانند کلهر و ساوه شمشکی در جریان بود اما برنامه ریزی بلندمدت با راهبرد توجه به زیرساخت ها در استان های دیگر، موجب شده تا این رشته در حال خروج از انحصار چند شهر یا منطقه خاص باشد.
«حامد کیاشمشکی» رییس کمیته استعدادیابی پیشتر در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفته بود که تمام تلاش کمیته استعدادیابی فدراسیون اسکی بر این است تا سطح توسعه و پیشرفت استان های دیگر را به این دو استان (تهران و البرز) نزدیک کند زیرا بیشتر مناطق کوهستانی ایران ظرفیت ایجاد پیست های اسکی را دارد، اما لازمه بهره گیری از چنین ظرفیت هایی توسعه زیرساختی و نرم افزاری پیست ها در مناطق مختلف کشور است.
او تاکید کرد: نتیجه برنامه های کمیته استعدادیابی به صورت گزارش برای وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون اسکی ارسال می شود و بازرس های وزارتخانه نیز برای تائید صحت این گزارش ها به کمیته استعدادیابی آمده و بر عملکرد این کمیته نظارت خواهند داشت.
اما با وجود این تلاش ها، برخی از منتقدان فدراسیون با بهانه قرار دادن اعزام نشدن تیم جوانان به رقابت و اردوهای آماده سازی خارج از کشور، به سیاست های رییس فدراسیون اسکی تاخته و با متهم کردن «سید عبدی افتخاری» به فراموشی وعده های پیش از انتخابات، از اعزام نشدن تیم جوانان به رقابت ها انتقاد دارند.
«افتخاری» رییس فدراسیون اسکی در پاسخ به این انتقادات روز یکشنبه به خبرنگار گفت: اعزام به مسابقات جهانی هزینه بسیار سنگینی برای فدراسیون دارد و با بودجه کم این نهاد ناهمخوان است. ما برای اعزام ها هزینه - فایده در نظر داریم و بیشتر برآیندهای یک اعزام را می سنجیم. با توجه به اینکه اسکی باز جوان و مطرحی در سطح کشور برای اعزام نداریم بنابراین در کنار تیم ملی بزرگسالان 2 اسکی باز جوان به رقابت های جهانی اعزام خواهیم کرد تا کسب تجربه کنند. البته در نظر داریم تیم منتخبی از جوانان اسکی باز را نیز به ارمنستان اعزام کنیم.
وی در زمینه راهبرد اصلی فدراسیون برای ارتقا جایگاه آن در سطح جهان اظهار داشت: اینکه گفته می شود ما وعده های پیش از انتخابات ریاست فدراسیون در زمینه توجه به جوانان را فراموش کرده ایم درست نیست زیرا سرمایه گذاری اصلی ما بر روی نونهالان و نوجوانان است و در نظر داریم اسفند ماه سالجاری آنان را به رقابت های آسیایی کره جنوبی اعزام کنیم.
افتخاری در زمینه اعزام های جهانی و هزینه های آن گفت: دو گونه اعزام به مسابقات جهانی داریم. یک اعزام به مسابقات جام جهانی و قهرمانی جهان است که هزینه آن توسط فدراسیون جهانی اسکی پرداخت می شود و اعزام دیگر هم توسط فدراسیون اسکی انجام خواهد شد. ما برای اعزام دوم باید میزان بودجه و برون داد تیم اعزامی را در نظر بگیریم؛ نتیجه این اعزام چیست و بودجه آن چگونه تامین می شود؟ این دو پرسش از مهمترین ضرورت هایی هستند که باید پیش از هر اعزام جهانی به دقت به آن توجه شود.
او گفت: با بودجه یک میلیارد و 500 میلیون تومانی فدراسیون که بخش عمده ای از آن هزینه دستمزد و حقوق کارکنان و عوامل اجرایی می شود باید در اعزام ها محتاط باشیم. البته من به تمامی کمیته ها اعلام کرده ام اگر بتوانند حامی مالی را جذب کنند فدراسیون می تواند بخشی از اعتبارات اعزام تیم ها و برنامه های آنان را تامین کند. اما با توجه به شرایط اقتصادی سخت کشور تاکنون جذب سرمایه صورت نگرفته است.
افتخاری در پاسخ به این پرسش که چرا کمک های فدراسیون جهانی صرف اعزام ها نمی شود؟ گفت: بخشی از اعتبار فدراسیون جهانی صرف اعزام تیم بزرگسالان خواهد شد و بخش دیگر آن نیز به توسعه زیر ساخت های اسکی در استان اختصاص پیدا خواهد کرد. توسعه تیم های پایه و زیرساخت های اسکی بر اعزام های هزینه آفرین ارجحیت دارد.
با توجه به آنچه گفته شد اعتبار اختصاص یافته از سوی وزارت ورزش و جوانان به فدراسیون اسکی مبلغ ناچیزی است که به گواه بسیاری از کارشناسان بیشتر آن صرف پرداخت دستمزدها خواهد شد. همچنین با توجه به نوسانات نرخ ارز در یک سال گذشته تامین ارز برای اعزام به رقابت های جهانی با چنین بودجه ای امری بسیار سخت و غیرممکن است.
ورزشی** 2052**1597

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال