عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت و گو با ایرنا:

جمعیت دانشجویان دکتری باید به 3.5 درصد افزایش یابد

تهران - ایرنا -عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: بر اساس اهداف نقشه جامع علمی کشور، تعداد دانشجویان دکتری باید 3.5 درصد جمعیت دانشگاهیان افزایش یابد تا پاسخگوی نیاز و توسعه کشور باشد.

بر اساس آمار موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در سال تحصیلی 97-96 تعداد 12 هزار و 794 دانشجو در دوره دکتری حرفه ای و تعداد 25 هزار و 727 دانشجو در دوره دکتری تخصصی دانشگاه ها ثبت نام کردند.
منصور کبگانیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا با اشاره به اهمیت کیفیت آموزش دانشجویان دکتری برای شورای عالی انقلاب فرهنگی و نقشه جامع علمی کشور، تاکید کرد: وزارت علوم به عنوان مرجعِ تربیت کننده دانشجویان دکتری باید از آموزش بدون کیفیت در این مقطع جلوگیری کند.
وی با انتقاد از رواج کیفیت پایین آموزش میان دانشجویان دکتری و بیکار ماندن دانش آموختگان این مقطع، تصریح کرد: وقتی دانشجوی دکتری توان کافی برای تحقیق در مرزهای دانش ندارد، بیکار می ماند. وزارت علوم هم نمی تواند هدف از تربیت دانشجوی دکتری را به علت بد اجرا شدن آن زیر سوال ببرد.
دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور در این زمینه به ارائه مثالی پرداخت و خاطرنشان کرد: وزارت علوم بین سه تا چهار سال گذشته، مجوزهایی به صورت انبوه برای مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی صادر کرد که به این موضوع باید رسیدگی و دلایل آن بررسی شود.
کبگانیان بر این اعتقاد است که دو فاکتور کیفیت در تربیت دانشجوی دکتری و رسیدن به عدد مدنظر نقشه جامع علمی کشور جزء وظایف وزارت علوم است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد اهرم فشار نقشه جامع علمی کشور برای کاهش دانش آموختگان بیکار و افزایش کیفیت تربیت دانشجوی دکتری، اظهار کرد: نقشه جامع علمی جزء اسناد بالادستی است و وزارت علوم بر این اساس عمل می کند.
یادآور می شود: کبگانیان در حالی بر لزوم افزایش تعداد دانشجویان دکتری تاکید می کند که پیش از این به خبرنگاران اعلام کرده بود بر اساس آمار سال 96، نرخ دانش آموختگان بیکار به 19 درصد رسید.
از سوی دیگر، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی هم تعداد دانش آموختگان بیکار دکتری را بیش از 100 هزار نفر اعلام کرد.
**9492** 1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال