خانیکی: صلح گمشده جهان معاصر است

تهران- ایرنا- رئیس انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات می گوید: صلح را باید به عنوان گمشده ای در جهان معاصر در نظر گرفت زیرا اگرچه هیچ اندیشمند و جامعه ای به استقبال جنگ نرفته اما جنگ همواره به انسان تحمیل شده است.

به گزارش گروه دانشگاه ایرنا، هادی خانیکی در سمینار بین المللی ارتباطات صلح و گردشگری شهری که عصر امروز (شنبه) در داتنشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، عنوان کرد: تاریخ زیست بشر تاریخ بی خردی ها است و این بی خردی در این روزگار بیشتر شده است. بررسی صلح از دریچه ارتباطات در هر سه بخش انتقال پیام، کالا و انسان نشان می دهد، به طور طبیعی نیاز به صلح در دوره معاصر بیشتر است.
وی افزود: هر چه جهان و جهانیان در اثر ارتباطات به هم نزدیک شده اند امکان برخورد ها نیز بیشتر شده است.
این استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه گفت: هویت مساله امروز ما است. هویت های مرگبار یا هویت های مقاومت را در تنها در صورت افزایش گفت وگو و گسترش ارتباطات صلح می توان پیش برد.

** ایرانیان؛ مردمان صلح
در ادامه این نشست فابیو کاربن عضو هیات عملی دانشگاه کاونتری انگلیس و سفیر موسسه صلح و توریسم در اروپا به رابطه مستقیم صلح و گردشگری اشاره کرد و گفت: دو نوع صلح در جهان داریم؛ صلح خوب و صلح بد. صلح خوب لزوما به معنای نبود جنگ نیست.
وی در ادامه با اشاره به اینکه گردشگری گفت وگوهای میان فرهنگی را تقویت می کند، افزود: ایرانیان مردمان صلح هستند اما این ویژگی را آنگونه که باید به جهان نشان نداده اند.
این استاد دانشگاه، راهپیمایی روز اربعین ایرانیان را یکی از نشانه های صلح دوستی آنان دانست و اشاره کرد: چگونه می توان باور کرد که دو کشوری که روزی با یکدیگر در جنگ بوده اند، اینچنین در صلح بوده و در گردهمایی شگفت انگیزی مانند راهپیمایی اربعین گردهم آمده و مراوده کنند؟

** شهرها، مقاصد اصلی گردشگری
زاهد قادری عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی نیز در ادامه این نشست از شهرها به عنوان مقاصد اصلی گردشگری نام برد و عنوان کرد: شهرها جایگاه اصلی گردشگری هستند و هر سال میلیون ها گردشگر از مقاصد شهری بازدید می کنند با وجود این شهرها همواره در معرض خطرهای جدی امنیتی قرار دارند.
وی در ادامه با اشاره به تحقیقی در این باره که آیا گردشگری به صلح منجر می شود یا برعکس؟ عنوان کرد: بر اساس تازه ترین نتایج یک تحقیق شهری چون بانکوک با 20 میلیون گردشگر نخستین شهر پرگردشگر جهان به شمار می رود.
به گفته وی، شهرهای لندن، پاریس، دبی، سنگاپور، نیویورک و کوآلالامپور به ترتیب در جایگاه های بعدی قرار می گیرند.
قادری با بیان اینکه مقاصد شهری افزون بر جذب گردشگر، مکان امنی برای گردشگران به شمار می رود، گفت: صلح منفی به معنای عدم جنگ است اما صلح مثبت یعنی برقراری ارتباطات بین المللی، عدالت اجتماعی، پایداری زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی. بنابر این بدون صلح مثبت گردشگری توسعه نمی یابد.
این استاد دانشگاه در ادامه از نتایج تحقیقی دیگر در باره امن ترین شهرهای جهان سخن گفت و ادامه داد: شهرهایی مانند توکیو، سنگاپور، اوزاکا، تورنتو، ملبورن، آمستردام، سیدنی، استکهلم، هنگ کنگ و زوریخ به ترتیب امن ترین شهرهای جهان محسوب می شوند در حالی که هیچ یک از این شهرها در سرلیست پرگردشگرترین شهرهای جهان قرار ندارند.
قادری گفت: با توجه به نتایج به دست آمده می توان گفت لزوما صنعت گردشگری بین المللی به صلح منجر نشده است. برای مثال بانکوک چهل و نهمین شهر امن جهان است. تنها می توان گردشگری را مولفه ای برای ترغیب صلح حتی در سطح کوچک به شمار آورد.

**9283**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال