لهستان خواستار موضع مشترک اتحادیه اروپا در برابر هوآوی شد

تهران - ایرنا - وزیر کشور لهستان روز شنبه از اتحادیه اروپا و ناتو خواست با حذف شرکت چینی هوآوی از سیستم های مخابراتی خود، موضعی مشترک در برابر شرکت چینی هوآوی اتخاذ کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از ورشو، 'یوآخیم برودزینسکی' از اتحادیه اروپا و ناتو درخواست کرد که با حذف شرکت هوآوی از سیستم های مخابراتی و بازارهایشان، برای همیشه به نگرانی های امنیتی در این خصوص پایان دهند.
وزارت خارجه چین روز جمعه با انتشار بیانیه ای از بازداشت مدیر شرکت هواوی در لهستان به جرم «جاسوسی» ابراز نگرانی کرد.
پکن در این بیانیه خواستار آن شده است که لهستان با این پرونده با دقت برخورد کرده و حق و حقوق این شهروند چینی رعایت شود.
گزارش ها حاکی است پلیس لهستان روز گذشته «ویجینگ وانگ» که مسئولیت فروش شرکت هواوی را در این کشور به عهده دارد به جرم جاسوسی بازداشت کرده است و چنانچه جرم او ثابت شود ممکن است به 10 سال زندان محکوم گردد.
شرکت هواوی نیز در بیانیه ای بازداشت این کارمند خود در لهستان را تایید کرده اما افزوده است: در شرایط فعلی اطلاعات زیادی برای انتشار ندارد.
بنابه گزارش تلویزیون لهستان، دستگاه های اطلاعاتی این کشور پس از بازرسی از دفاتر محلی شرکت چینی هواوی و دفاتر شرکت ارتباطاتی لهستانی «اورنج» یکی از کارکنان چینی شرکت هواوی و یک شهروند لهستانی متخصص در حوزه امنیت شبکه را به اتهام جاسوسی دستگیر کردند.
«ماچی واسیک» معاون سازمان اطلاعات لهستان به خبرگزاری این کشور گفته است: شهروند چینی کارمند یک شرکت بزرگ الکترونیکی است و فرد لهستانی نیز در حوزه امنیت شبکه فعالیت می کرده است.
کانادا نیز اول دسامبر سال 2018 'منگ وانژو'، مدیر مالی شرکت مخابراتی 'هوآوی' را به خاطر «نقض تحریم های آمریکا» بازداشت کرده بود.
دادگاه ونکوور کانادا 10 روز بعد از دستگیری خانم منگ، او را با قید وثیقه 7.5 میلیون دلاری آزاد کرد تا دولت این کشور در رابطه با استرداد وی به آمریکا تجدیدنظر و تصمیم گیری کند.
بازداشت های اخیر کارمندان شرکت هوآوی، به نگرانی های امنیتی غربی ها درباره این شرکت دامن زده است.
شبک**اروپام**9041**1708

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال