افغانستان ادعای ضعف در نیروی هوایی خود را رد کرد

تهران - ایرنا - پس از آن که روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» تلاش های کشورش را برای تقویت نیروی هوایی افغانستان بی ثمر خواند، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در واکنش به این ادعا ضعف در نیروی هوایی این کشور را رد کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، «غفور جاوید» سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در مصاحبه با یک رسانه خارجی گفت، نیروی هوایی افغانستان از ظرفیت‌ بالایی برخوردار است و جنگنده‌های پیشرفته‌ای نیز در اختیار دارد.
وی با اشاره به تحلیل روزنامه آمریکایی افزوده که ما به‌ شدت این گزارش را رد می‌کنیم زیرا نیروی هوایی افغانستان دارای جنگنده‌های جدیدی است و در این اواخر به بالگردهای تهاجمی بلک هاگ نیز مجهز شده و آموزش خلبانان نیز به شکل مستمر ادامه دارد و هر روز نیز عملیات تهاجمی هوایی برنامه ریزی و اجرا می‌شود.
سخنگوی وزارت دفاع افغانستان با توجه به وجود پیمان نامه همکاری های نظامی بین کابل و واشنگتن گفت که همکاری‌های آمریکا تا سال 2023 میلادی ادامه می‌یابد و قرار است تا پایان آن سال افغانستان به صد‌ها فروند جنگنده جدید مجهز شده باشد.
روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به ‌تازگی مدعی شده است که با گذشت 11 سال از اجرای برنامه تقویت نیروی هوایی افغانستان توسط آمریکا و هزینه کردن بیش از هشت میلیارد دلار در این بخش ، هنوز هم تلاش‌ها در این عرصه بی‌نتیجه مانده است.
در افغانستان با توجه به شرایط جغرافیایی و کوهستانی بودن بخش های زیادی از پهنه خاکی این کشور، نیروی هوایی در نبردهای جاری این کشور میان گروه های تروریستی و نظامیان دولتی نقش مهمی ایفا می کند و این نیرو در برتری ارتش افغانستان نقش کلیدی دارد.
در سال جاری آمریکا 30 فروند بالگرد بلک هاگ را در اختیار نظامیان افغانستان قرار داده است.
آساق**9473** 1104**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال