صادرات به قطر فرصتی برای رشد اقتصاد ایران- مهدی کریمی تفرشی*

تهران- ایرنا- یکی از دلایل اصلی فرصت سوزی ها در صادرات به قطر در مقایسه با رقیبانی قدرتمند همچون ترکیه، قوانین دست و پاگیر و موانعی است که همواره بر سر راه صادرکنندگان ایرانی وجود دارد.

تحریم کشور قطر توسط چند کشور عربی که سال گذشته آغاز شد، فرصتی استثنائی پیش روی ایران و صادرکنندگان و بازرگانان ایرانی قرار داد تا صادرات کالاهای ایرانی به این کشور را افزایش داده و فروشگاه های قطر را با محصولات ایرانی پر کنند.
پیش از این، نزدیک به چهار میلیارد و 900 میلیون دلار از کالاهای وارداتی به کشور قطر از طریق کشورهای عربستان، امارات، بحرین، یمن و مصر تامین می‌شد.
با وجود جلسه های متعددی که بین دولت، انجمن ها و تشکل ها برگزار شد، مقرر شد فهرستی از محصولات مورد نیاز قطر تهیه و در اختیار این کشور قرار گیرد؛ اما متاسفانه این بار نیز ایران نتوانست به نحوی قابل قبول از این فرصت فراهم شده بهره برداری کند و ترکیه گوی سبقت را در صادرات به قطر ربود.
یکی از دلایل اصلی این نوع فرصت سوزی ها قوانین دست و پاگیر و موانعی است که همواره بر سر راه صادرکنندگان ایرانی وجود دارد؛ در حالی که ترکیه از این لحاظ شرایطی به مراتب بهتر از ایران دارد. زمانی که ما درگیر بروکراسی های اداری و برگزاری جلسه ها و نشست های متعدد درخصوص صادرات به قطر بودیم، کشور رقیب به سرعت بازارهای قطر را از محصولات مختلف مورد نیاز این کشور پر کرد و این گونه فرصت سوزی ها در کشور ما جای بسی تامل و بازنگری عمیق از سوی مسئولان و متولیان امر دارد.
برخی مسائل مربوط به تحریم ها که بر جابجایی پول بین 2 کشور تاثیر گذاشت نیز از دیگر عواملی بود که موجب توفیق بیشتر ترکیه در این امر شد؛ مشکل دیگری که وجود دارد محدودیت های تردد کشتی های ایران بین بنادر ایران و قطر است که ارسال محموله های ایرانی را با مشکل مواجه می کند و نیز صدور روادید برای بازرگانان ایرانی از سوی کشور قطر از دیگر موانع موجود برای صادرات کالاهای ایرانی است.
اکنون نزدیک به 60 شرکت فعال در ترکیه در زمینه صادرات به قطر فعالیت می کنند و این کشور مناسبات سیاسی و تجاری خوبی با قطر دارد؛ اما یکی از مزیت های کشور ما نسبت به ترکیه این است که صادرات از ترکیه به قطر فقط از طریق هوایی امکانپذیر استف در حالی که صادرات ما به قطر از طریق بنادر هم انجام می گیرد. در صورتی که مسیر جدید تردد کشتی ها راه اندازی شود بخش عمده ای از مشکلات تردد و ارسال محموله برای ایران رفع خواهد شد.
محصولات ایرانی در بازار قطر بسیار پرطرفدار است و کیفتی قابل رقابت با محصولات دیگر کشورها دارد. آمار گمرک ایران حاکی از صادرات بیش از 118 هزارتن کالا به این کشور در سال 95 از سوی ایران است. بر اساس این آمار، در سال 95 به میزان 118 هزار و 651 تن کالا به ارزش 28 میلیون و 416 هزار دلار از ایران به قطر صادر شده است که عمده‌ترین کالاهای صادراتی به قطر در این مدت پسته تازه یا خشک، مغز پسته، زعفران، محصولاتی از آهن یا فولاد، سایر حیوانات زنده از نوع گوسفند، سیمان‌های پودر نشده موسوم به کلینکر، سایر کف‌پوش‌ها به جز گبه از پشم یا موی نرم (کرک) حیوان بوده است.
پارسال حدود یک ‌میلیون و 100 هزار دلار کالا و در 2 ماهه نخست امسال نیز 304 هزار دلار کالا به کشور قطر ارسال شده است. استان‌ های پیشتاز در این زمینه فارس و بوشهر هستند که تاکنون چند محموله به این کشور ارسال کرده اند.
یکی از مزیت های بالقوه ما در صادرات به قطر، میوه و صیفی جات و سبزیجات است که اگر کانتینرهای یخچال دار مناسب فرهم شود در این بخش می توانیم سهم عمده ای از صادرات را به خود اختصاص دهیم.
حضور ما در بازار قطر باید پایدار و مستمر باشد و بعلاوه باید نیازهای دقیق این کشور و محصولاتی که برای قطری ها جذاب است شناسایی شود و نیز ببینیم خلاء ایجاد شده درخصوص ارسال نشدن محصولات از کشورهای عربستان و امارات به کشور قطر بیشتر در مورد چه محصولاتی است تا بتوانیم این خلاء را به سرعت پر کنیم.
مواد غذایی، سبزیجات، دام و مواد معدنی عمده کالاهایی هستند که قبلا از عربستان و امارات وارد کشور قطر می شدند و اکنون از مزیت های مهم صادراتی ما محسوب می شوند.
یکی از نکات مهم در گسترش صادرات محصولات ایرانی بهبود و افزایش استانداردهای بسته بندی است، به گونه ای که قابل رقابت با محصولات خوب دیگر کشورهای جهان باشد.
لزوم ورود سریع به بازار قطر و تامین نیازهای این کشور، رفع موانع صادراتی و کاهش عوارض مربوطه و تسهیل مراودات تجاری بین بازرگانان ایرانی و تجار قطری باید در دستور کار قرار گیرد و هرچه سریعتر برای رفع مشکلات موجود چاره اندیشی شود.
..............................................................
* عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت ایران

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده*
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال