پکن، جبهه مشترک چین و کره شمالی در برابر واشنگتن

پکن- ایرنا- سفر 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی در روزهای آغازین سال نو به چین، بار دیگر نشان داد روابط این کشور با پکن بسیار مستحکم تر از آن است که تحریم ها و فشارهای آمریکا بتواند خللی در آن ایجاد کند.

به گزارش ایرنا رهبر کره شمالی سال 2018 میلادی سه بار در پکن با 'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین دیدار و گفت و گو کرد نتیجه این تلاش ها، تحکیم روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور بود.
به نظر می رسد کره شمالی در هر گامی که در مسیر توسعه اقتصادی یا سیاسی بر می دارد و یا حتی برای پیوستن به جامعه بین المللی، نیاز بیشتری به چین احساس می کند و هر چقدر هم فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم های آمریکا بر این کشور بیشتر می شود به همان نسبت به چین نزدیکتر می گردد.
بزرگترین برنده میدان نبردهای خصمانه آمریکا باکره شمالی و تحریم های این کشور علیه پیونگ یانگ، کشوری جز چین نیست و هر مسیری که کره شمالی و آمریکا طی کنند باز هم یک سر آن به پکن ختم خواهد شد.
چین می گوید در امور شبه جزیره کره مداخله نمی کند اما این کشور حرف های زیادی برای گفتن در بحران منطقه ای دارد پکن به هیچ وجه نمی تواند حضور نظامیان آمریکایی در این منطقه و وجود سامانه موشکی پیشرفته تاد این کشور در کره جنوبی را نادیده بگیرد.
در واقع از زمانی که کره شمالی روابط خود را با کره جنوبی گرمتر کرده است و می کوشد تا با جامعه بین المللی ارتباطات بیشتری داشته باشد و از تحریم های آمریکا بگریزد، سفرهای رهبر این کشور به چین هم افزایش یافته است.
کره شمالی شاید مایل به خلع سلاح هسته ای باشد اما هرگز این کار را تا زمانی که تحت فشار تحریم های آمریکا است انجام نخواهد داد و تسلیحات اتمی و موشکی بالستیک قاره پیمایش را که برگ برنده ای در هر گفت و گو به حساب می آید، تسلیم نخواهد کرد.
از آنجا که آمریکا هرگز حاضر به دادن تضمین های امنیتی و اقتصادی به کره شمالی نشده و تحریم ها را نیز کاهش نداده، طبیعی است راه دو کشور در مسیر گفت و گوهایی که در پیش گرفته اند به بن بست می رسد و همانطور که در سال 2018 میلادی مشاهده شد پس از اولین دیدار سران آمریکا و کره شمالی، دیگر هیچ ملاقات موثری میان طرفین انجام نشد و این سال نیز بدون هیچ دستاوردی برای آمریکا پایان یافت.
انا کره شمالی توانست با توقف آزمایش های اتمی و بالستیک موشکی خود به کره جنوبی احساس امنیت بیشتری بدهد و ثابت کند که اگر پای آمریکا در میان نباشد یک بازیگر قابل اعتماد است.
حتی امروز نیز جهان شاهد است که کره شمالی فقط به دنبال توسعه ساختارهای اقتصادی است و برای همین می خواهد راه های ریلی، زمینی و هوایی را با کره جنوبی باز کند و از آنجا مناسباتش را تا چین و روسیه ادامه دهد اما آمریکا کماکان با تحریم های یکجانبه اش مانع بزرگی برای رسیدن به این هدف ایجاد کرده است.
سفر کیم به چین برای گرفتن امتیاز از پکن نیست بلکه نمادی از اقتدار رهبران دو کشور را نشان می دهد مبنی بر اینکه اگر قرار باشد تحریم های آمریکا پابرجا باشد و نظامیان این کشور در منطقه حضور داشته باشند، کره شمالی تسلیم نخواهد شد و چین هم در چنین شرایطی همواره پشتیبانی هایش را از پیونگ یانگ اعلام خواهد کرد.
اگرچه به نظر می رسد دو کشور می خواهند مواضع خود را پیش از دیدار دوم سران آمریکا و کره شمالی هماهنگ کنند اما حتی اگر چنین دیداری بار دیگر صورت گیرد نمی تواند با وجود تحریم های آمریکا نتیجه بخش باشد.
امروز شبه جزیره کره بار دیگر در بن بست قرار گرفته است بن بستی که برخلاف دفعات قبل زیان های بیشتری برای آمریکا خواهد داشت زیرا کره شمالی توانسته است در بسیاری از زمینه های اقتصادی با کره جنوبی نزدیکتر شود و پست های نظامی مرزی دو کره را برچیند و همزمان در مجتمع صنعتی مرزی دو کشور فعال شود.
با این حساب ملحق شدن چین به این دو کشور و پیشبرد طرح های اقتصادی با کمک گرفتن از چین و عبور از تحریم ها، برای کره شمالی یک پیروزی و برای آمریکا یک شکست بزرگ خواهد بود و طبیعتا تا وقتی تحریم ها باقی است کره شمالی هم یک گام عقب نشینی نخواهد کرد و هرگز حاضر به تسلیم تسلیحات اتمی و موشکی بالستیک به آمریکا نخواهد بود.
کره شمالی هر بار که به دیدار سران با آمریکا نزدیک می شود برنامه سفر به چین را در پیش می گیرد حرکتی که از آن به عنوان تقویت مواضع این کشور پیش از انجام چنین ملاقاتی عنوان می شود.
کیم در سی و پنجمین سالگرد تولد خود به چین سفر کرد تا با 'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین دیدار کند گفته می شود بخشی از گفت و گوها مربوط به تحریم های آمریکا و ملاقات سران کره شمالی و آمریکا خواهد بود.
'داریل کیمبل' مدیر اجرایی موسسه کنترل تسلیحاتی آمریکا می گوید دیدار سران دو کشور قرار است برگزار شود و پیش از آن کیم با شی دیدار کرده است تا مواضع هماهنگ گردد.
وی می افزاید لازم است دو کشوری که دارای روابط نزدیکی هستند در چنین شرایطی با یکدیگر رایزنی داشته باشند و برای همین، یک سفر چهار روزه انجام شده است.
بسیاری از گزارش ها نشان می دهد احتمالا دور بعدی دیدار دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا با رهبر کره شمالی در ویتنام، تایلند یا هاوایی خواهد بود.
'شان کینگ' از دیپلمات های سابق آمریکا و کارشناس امور کره می گوید کره شمالی به تضمین های امنیتی بیشتری نیاز دارد و می خواهد چین در این زمینه و پیش از دیدار سران دو کشور مساعدت هایی در اختیار پیونگ یانگ قرار دهد.
وی می افزاید برای کره شمالی چین یک گذرگاه و عامل مهم و سرمایه گذار بزرگ برای رشد اقتصادی است و بسیاری از امور بانکی و مالی دو کشور از طریق پکن انجام می شود.
او گفت کره شمالی می خواهد اطمینان حاصل کند که چین همچنان برای عبور از تحریم ها و شکستن آنها به کره شمالی کمک خواهد کرد و این تضمین برای رهبر کره شمالی از اهمیت زیادی برخوردار است.
کره شمالی در عین حال تضمین خواهد داد که به سمت عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات اتمی گام برخواهد داشت تا به این طریق دست چین را برای چانه زنی و مساعدت باز بگذارد و اینکه این کشور را به این سو سوق دهد که برای کاستن از تحریم ها با آمریکا رایزنی کند و واشنگتن را در این زمینه تحت فشار قرار دهد.
افزون بر همه اینها نباید فراموش کرد اگر هم قرار باشد کره شمالی غیراتمی شود آن زمان هیچ جایی بهتر از چین برای انتقال تسلیحات موشکی و اتمی این کشور نخواهد بود.
آساق**231**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال