هند به دنبال گسترش روابط اقتصادی با ایران – عبدالرضا بندی*

تهران - ایرنا - دو کشور جمهوری اسلامی ایران و هندوستان از دیرباز همواره در زمینه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی، روابط مستحکم و رو به گسترشی داشته و مراودات تجاری و اقتصادی دو کشور، هرگز تحت تاثیر تحولات مقطعی، قرار نگرفته است.

سفر سه روزه 'محمد جواد ظریف' وزیر امور خارجه که در صدر هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی و به منظور شرکت و سخنرانی در کنفرانس بین المللی تحت عنوان 'رایسینا' که به بررسی چالش های روز دنیا اختصاص دارد، صورت گرفت ، از این رویه و قاعده مستثی نبوده است.
این سفر، فرصت مغتنمی بود تا همکاری های دو کشور در حوزه انرژی، ترانزیت، طرح توسعه چهاربهار، مسائل پولی و بانکی، مورد بحث و گفت و گو قرار گیرد.
وزیر امور خارجه ایران همچنین در این سفر فرصتی فراهم کرد تا مدیران ارشد دهها شرکت اقتصادی دولتی و بخش خصوصی ایرانی و هندی بتوانند در نشست مشترکی در زمینه گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری، گفت و گو کنند.
سفر ظریف و همراهان سیاسی و اقتصادی به هند در حالی صورت گرفت که قسی القلب ترین راستگرایان آمریکایی و ارتجاعی ترین مجامع عرب، با هدف برهم زدن اوضاع اقتصادی کشور، با هم متحد شده اند.
سفرهای مستمرمقام های آمریکایی بویژه 'پمپئو' وزیر خارجه دولت آمریکا به کشورهای منطقه به منظور برهم زدن روابط اقتصادی ایران با این کشورها، صورت می گیرد.
ظریف در اظهار نظرهای خود در هند تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران شریک مطمئنی برای هندوستان بشمار می رود و از هند نیز به عنوان شریک مطمئنی که می تواند به تامین منابع مردم ایران کمک کند، یاد کرد.
سفر ظریف و هیات همراه به هند، نشان داد که جمهوری اسلامی ایران با توجه به ناتوانی اروپا در ایجاد سازو کار ویژه مالی برای مقابله با تحریم های ظالمانه و یک جانبه دولت ترامپ رییس جمهوری امریکا علیه ملت ایران، قصد دارد بیش از پیش همکاری های اقتصادی بویژه با کشورهای منطقه همچون چین ، روسیه و هندوستان را افزایش دهد، امری که وزیر خارجه کشورمان نیز مورد تاکید قرار داد.
واقعیت روابط اقتصادی ایران و هند این است که هر چند دو کشور از زمینه های زیادی برای توسعه روابط دو جانبه برخوردارند و اراده قوی هم در این ارتباط وجود دارد، اما ظرفیت سطح مبادلات دو کشور خیلی بیشتر از 15 میلیارد دلاردر سال است که عنوان شده است.
هندی ها به حضور در چابهار و در زیر ساخت های ترانزیتی ایران علاقه مند هستند و آماده سرمایه گذاری هر چه بیشتر در این حوزه ها هستند و دیدار و مذاکره ظریف با 'نیتین گاد کاری' وزیر حمل و نقل هندوستان در همین راستا صورت گرفت .
یکی از راهکارهایی که می تواند به مراودات اقتصادی تجار هند و ایران و همکاری های اقتصادی دو کشور کمک کند، صدور مجوز گشایش شعبه ای از بانک های ایرانی و هندی در کشورهای یکدیگر بوده که هر چند با تاخیر زیاد اما سر انجام در این سفر مجوز گشایش شعبه ای از بانک پاسارگاد در مرکز اقتصادی هند ، بمبئی، صادر شد.
بدون تردید، هند که از سریع ترین رشدهای اقتصادی جهان برخوردار است و به همین دلیل نیاز مستمر و مبرمی به انرژی دارد، به دنبال یافتن راه ها و ابزارهای مطمئن برای بر طرف کردن موانع به منظور گسترش هر چه بیشتر همکاری های اقتصادی و تضمین تامین انرژی مورد نیاز خود از جمهوری اسلامی ایران است.
در تازه ترین اظهار نظر در ارتباط با روابط عمیق و مستحکم تهران و دهلی، 'ویجای کومار سینگ' وزیر مشاور در امور خارجه هند، روز سه شنبه گذشته در نشست اقتصادی ایران و هند، تاکید کرد که ایران و هند تنها شرکای تجاری یکدیگر نیستند بلکه همسایگان نزدیکی بشمار می روند که از حوزه های اقتصادی و امنیتی مشترکی نیز برخور دارند.
در روابط طولانی مدت دهلی نو و تهران، آنچه که از اهمیت خاصی برخوردار بوده و باعث شده این روابط همواره ازگزند بدخواهان دور بماند، ابتدا روابط صمیمانه و ریشه دار میان ملت های دو کشور و دوم، اراده متسحکم و مستمر مقام های دو کشور در هر دولتی که هدایت قوه اجرایی دو کشور را بعهده داشته اند، بوده است.
------------
رئیس پیشین دفتر ایرنا در دهلی و کارشناس شبه قاره

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر