استاد دانشگاه در گفت وگو با ایرنا مطرح کرد:

7 راهکار بهبود ارتباط صنعت و دانشگاه

تهران - ایرنا - استاد دانشگاه علم و صنعت با پیشنهاد هفت راهکار برای بهبود ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: ارتباط این دو مجموعه از ضروری ترین مناسبات هر جامعه ای است .

علی کاوه روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا اظهار کرد : تشکیل مراکز تحقیقاتی مشترک دانشگاه و صنعت، ایجاد شرکت های واسط از دولت، توسعه رشته های تحصیلی مورد نیاز صنعت در دانشگاه ها، ایجاد شرایط لازم برای گذراندن فرصت های مطالعاتی استادان در صنایع کشور از راهکارهای بهبود این ارتباط است.
استاد تمام دانشگاه علم و صنعت تصریح کرد: صنایع نیز می توانند نیازها و خواسته های خود را در زمینه طراحی طرح های صنعتی و موارد نیازمند تحقیق به دانشگاه ها اعلام کنند و از طرح های مرتبط دانشگاهی حمایت مادی و معنوی به عمل آورند.
کاوه همچنین گفت: دانشگاه ها نیز می توانند با تشکیل گروه های تحقیقاتی، طرح ها و تحقیقات خود را به سوی نیازهای صنایع جهت گیری کنند تا صنایع از برآورده شدن نیاز خود به طراحی ها و تحقیقات دانشگاهی اطمینان داشته باشند و دانشگاه ها نیز شاهد اجرایی و عملیاتی شدن طرح های تحقیقاتی خود باشند.
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت افزود: افزایش ارتباط صنعت و دانشگاه با کاربردی کردن تحقیقات دانشگاهی و حمایت صنایع از این تحقیقات عملی می شود .
این استاد دانشگاه معتقداست: عملکرد منظم مسئولان دانشگاه علاوه بر کمک به توسعه صنعتی کشور، امنیت عمومی جامعه را نیز فراهم می کند.
این پژوهشگر تصریح کرد: در کشور ما پس از ورود دانشگاه و ایجاد صنایع جدید، دغدغه رابطه این دو نهاد همیشه مطرح بوده و پس از انقلاب و به خصوص در سال های اخیر گام هایی در جهت ارتقاء چنین ارتباطی برداشته شده است که می توان به گسترش آن امیدوار بود.
به گفته وی ، تجربه کشورهای مختلف حاکی از آن است که ایجاد و تعمیق روابط صنعت و دانشگاه عاملی مهم در رشد و توسعه اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی آنها محسوب می شود.
استاد دانشگاه علم و صنعت با اشاره به بی توجهی و بدبینی متقابل میان صنعت و دانشگاه گفت: صاحبان صنایع علاقه ای به ارتباط با دانشگاه و بهره مندی از دانش آنها نشان نمی دهند و دانشگاهیان هم تصویر روشنی از کار صنعتی در ذهن ندارند.
وی افزود: این درحالی است که دانشگاه به عنوان مهم ترین رکن نظام آموزشی کشور می تواند در توسعه علم و صنعت نقش مهم و حیاتی ایفا کند. پتانسیل بسیار خوبی در دانشگاه ها وجود دارد که این ظرفیت باید در تعامل با صنعت موثر واقع شود.
این استاد دانشگاه ادامه داد : در کشورهای توسعه یافته ارتباط و همکاری بین صنعت و دانشگاه از پشتوانه ای قوی برخوردار است. در این کشورها بیشتر تحولات صنعتی از دانشگاه و مراکز تحقیقاتی آغاز شده و دانشگاه ها پیشگام توسعه صنعتی هستند؛ در حالی که در کشورهای در حال توسعه این ارتباط ضعیف و کمرنگ است.
وی ادامه داد: هر چه ارتباط صنعت و دانشگاه ضعیف باشد، توسعه فناوری به کندی صورت می گیرد و در نهایت موجب کاستی در صنعت، وابستگی صنعتی، اتلاف سرمایه های اجتماعی و نظایر آن می شود.
این پژوهشگر به معضل بیکاری اشاره کرد و گفت: نبود ارتباط بین صنعت و دانشگاه منجر به چالش های اجتماعی و اقتصادی فراوان از جمله معضل بیکاری می شود.
این پژوهشگر افزود: در کشور ما و از هنگام شکل گیری صنایع، نوعی بی توجهی و حتی بدبینی متقابل میان صنایع و دانشگاه ها دیده شده است. صاحبان صنایع علاقه ای به برقراری ارتباط میان دانشگاه ها و بهره مندی از دانش و علم آنها از خود نشان نمی دهند و از طرف دیگر دانشگاهیان و دانشجویان نیز تصویر روشنی از صاحبان صنایع و کار صنعتی در ذهن خود ندارند و این مسائل روی هم رفته ایجاد چنین ارتباطی را دشوار می سازد.
**8398**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال