مدیرکل حمل ونقل هوایی یمن:

تعطیلی فرودگاه صنعا به یک فاجعه انسانی منجر شده است

تهران-ایرنا-'مازن غانم' مدیرکل حمل ونقل هوایی سازمان هواپیمایی یمن گفت: تعطیلی فرودگاه صنعا به یک فاجعه انسانی بی سابقه منجر شده است.

'غانم' روز جمعه در گفت وگو با ایرنا افزود: فرودگاه بین المللی صنعا به خاطر اینکه به 11 استان و حدود 80 درصد مردم یمن خدمات رسانی می کند، شریان حیاتی شهروندان یمنی به شمار می رود.
وی اضافه کرد: این فرودگاه روزانه به 6 هزار نفر خدمات ارائه می کند و دروازه اصلی ورود محموله های دارویی و تجهیزات پزشکی است به ویژه برای بیماری های حادی مانند سرطان، دیابت، قلب، تالاسمی و کلیه است که فقط از طریق هوایی منتقل می شود.
غانم تصریح کرد: تعطیلی فرودگاه صنعا به جان باختن شمار زیادی از شهروندان به خاطر محروم شدن از سفرهای درمانی و یا تاخیر در رسیدن دارو و تجهیزات منجر شد.
سخنگوی سازمان هواپیمایی یمن افزود: تاکنون 30 هزار بیمار یمنی به خاطر اینکه نتواستند برای درمان به خارج از کشور بروند جان خود را از دست داده اند و براساس آمارها، صد هزار نفر نیز به خاطر کمبود دارو و تجهیزات پزشکی جان باخته اند.
غانم گفت: جان 878 هزار و 570 بیمار به خاطر کمبود دارو و تجهیزات پزشکی که فقط از طریق هوایی وارد می شد در خطر است که از این تعداد حدود 200 هزار بیمار نیازمند سفر فوری به خارج از کشور برای درمان هستند.
وی اضافه کرد: درصورتی که اجازه فعالیت به فرودگاه صنعا داده نشود روزانه 15 تا 25 بیمار جان خود را از دست می دهند.
مدیرکل حمل ونقل هوایی سازمان هواپیمایی یمن گفت: باند اصلی این فرودگاه در تاریخ 26 مارس 2015(6 فروردین 94) چهار بار بمباران شد و خسارت های فراوانی دید و همه پروازهای ورودی و خروجی آن لغو شد.
غانم اضافه کرد: از تاریخ 6 آوریل 2015(17 فروردین 94) تا 27 آوریل 2015(7 اردیبهشت 94) و پس از بازسازی باند فرودگاه، متجاوزان فقط اجازه انجام پرواز برای خروج اتباع خارجی را دادند.
وی افزود: در 28 آوریل 2015 باند فرودگاه صنعا بار دیگر مورد حمله قرار گرفت و از مدار خدمات رسانی خارج شد ولی پس از مدتی بازسازی شد.
غانم بیان کرد: 20 ماه مه 2015 (30 اردیبهشت 94) تا 7 اوت 2015 (16 مرداد 94) ائتلاف آمریکایی –سعودی پرواز شرکت هواپیمایی یمن را محدود کرد و از 10 پرواز روزانه به دو پرواز کاهش یافت و مقصد پروازها نیز از 30 مقصد به اردن و قاهره محدود شد و پروازهای 14 شرکت هواپیمایی عربی و غیرعربی به یمن ممنوع شد.
مدیرکل حمل و نقل هوایی سازمان هواپیمایی یمن افزود: از 8 اوت 2016 (18 مرداد95) فرودگاه صنعا با اقدام ظالمانه وزارت دفاع عربستان به طور کامل تعطیل شد و فقط پروازهای محدود سازمان ملل متحد و برخی از سازمان های بشردوستانه به آن انجام می شود.
غانم گفت: جلوگیری ائتلاف متجاوزان به سرکردگی عربستان و امارات از فعالیت فرودگاه صنعا و شرکت هواپیمایی یمن که رنج ها و محاصره ملت یمن را افزایش داده است برخلاف همه قوانین بین المللی است.
سخنگوی سازمان هواپیمایی یمن اظهار داشت: با تمام آسیب هایی که فرودگاه صنعا دید ولی سازمان هواپیمایی یمن این فرودگاه را برای انجام پروازها آماده کرده است و بهانه متجاوزان مبنی بر آماده نبودن آن دروغی بیش نیست.
غانم افزود: فرود هواپیماهای سازمان ملل متحد و سازمان های کمک رسان و فرود هواپیمای پهن پیکر باری مدل B-747 نشان دهنده آمادگی این فرودگاه برای ازسرگیری فعالیت عادی است.
پس از گذشت نزدیک به چهار سال از آغاز جنگ یمن، چهارمین دور مذاکرات صلح در این کشور، 15 آذرماه با میانجیگری گریفیس نماینده ویژه سازمان ملل متحد در استکهلم سوئد برگزار شد و نمایندگان جنبش انصارالله و دولت فراری یمن پس از یک هفته مذاکره، به توافق های مهمی از جمله عقب نشینی نیروهای نظامی دو طرف از شهر و بندر الحدیده ظرف 14 روز دست یافتند.
بازگشایی فرودگاه صنعا، پرداخت حقوق کارمندان و ارسال کمک‌ها از دیگر محورهای اصلی مذاکرات بود.
شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز پس از امضای توافقنامه صلح استکهلم با اجماع پیش نویس قطعنامه درباره یمن مبنی بر حضور ناظران بین المللی در الحدیده را تصویب کرد.
ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان به دنبال این توافق با تداوم حملات خود به بندر الحدیده بارها آتش بس در این منطقه را نقض کرد.
تاکنون چندین بار برای پایان دادن به جنگ یمن تحرکاتی صورت گرفته اما هر بار با کارشکنی عربستان و متحدان آن به بن بست رسیده است.
ائتلاف عربی – آمریکایی به سرکردگی آل سعود به یمن از ششم فروردین سال 1394 تاکنون بیش از یکصد هزار یمنی از جمله 85 هزار کودک را شهید کرده که بیشتر این کودکان براثر گرسنگی و قحطی اعمال شده از سوی این ائتلاف جان خود را از دست داده اند.
شبک**6116**1392

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال