اکونومیست :

شرایط دموکراسی در گرجستان وخیم شده است

باکو – ایرنا – نشریه اکونومیست چاپ انگلیس ، در تازه ترین گزارش در مورد وضعیت دموکراسی در جهان نوشت : شرایط دموکراسی در گرجستان در سال 2018 میلادی نسبت به یک سال قبل وخیم تر شده است .

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از این نشریه ،گرجستان در رتبه بندی جهانی شرایط دموکراسی در سال 2018 میلادی در رده 89 قرار گرفته است در حالی است که این کشور یک سال قبل در رده 79 بود .
اکونومیست، در امتیاز بندی کشورهای جهان از نظر شاخص شرایط دموکراسی، امتیاز گرجستان را 5.50 اعلام کرد و نوشت: این شاخص پایین تر از امتیاز 5.93 این کشور در سال 2017 میلادی است .
به گزارش این نشریه، در گرجستان کاهش قابل توجه سطح دموکراسی مشاهده می شود و از لحاظ شاخص دموکراسی در گستره اروپا کاهش دموکراسی در گرجستان در مقایسه با کشورهای ایتالیا ، اتریش ، مجارستان ، روسیه و ترکیه قابل توجه است .
نشریه اکونومیست نوشت: بیدزینا ایوانیشویلی میلیاردر گرجستانی و نخست وزیر اسبق این کشور در ماه می سال 2018 میلادی فعالیت های سیاسی و مسئولیت حزب حاکم ' رویای گرجستان ' را بر عهده گرفت .
به نوشته این نشریه ، گئورگی کویریکاشویلی نخست وزیر پیشین گرجستان که در تابستان سال 2018 میلادی استعفا کرد، دلیل این اقدام را اختلاف نظر با ایوانیشویلی اعلام کرد .
بنا به این گزارش ، دولت فعلی گرجستان که تحت تاثیر ایوانیشویلی است ، در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور دخالت کرد و قبل از برگزاری این دوره از انتخابات بدهی بانکی 600 هزار شهروند گرجی را بخشید و به این ترتیب فرصت برگزاری تبلیغات انتخاباتی گسترده تر در مقایسه با نیروهای مخالف را به دست آورد .
بر اساس گزارش اکونومیست سه کشور نروژ، ایسلند و سوئد دارای بهترین «دموکراسی‌های کامل» شناخته شده در جهان بودند.
بنا به این گزارش رتبه جمهوری آذربایجان در زمینه وضعیت دموکراسی 149 است .
خاورم ** 337** 1579

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال