در اثر برق گرفتگی

چندین پرنده شکاری در بندرعباس تلف شدند

بندرعباس - ایرنا - منابع محلی به ایرنا اطلاع دادند تعدادی پرنده شکاری در منطقه سرخون واقع در 20کیلومتری شمال شرقی بندرعباس در اثر برق گرفتگی تلف شده اند.

معاون فنی حفاظت محیط زیست هرمزگان ضمن تایید این خبر گفت: نمونه های پرندگان تلف شده با درجه حفاظتی مختلف از جمله گونه های در معرض خطر انقراض شامل عقاب صحرایی، عقاب شاهی و کورکور سیاه است.
میثم قاسمی روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: کارشناسان محیط زیست در منطقه یاد شده در مجموع لاشه 11 پرنده در پای تیرهای برق بتنی مشاهده کرده اند.
معاون حفاظت محیط زیست هرمزگان توضیح داد: به طور کلی تجمع پرندگان شکاری در یک محدوده نشان دهنده وجود لاشه یا ضایعات در محل است.
به گفته قاسمی، کارشناسان در مجاورت برخی از پرنده های تلف شده، قطعه های بریده شده پای مرغ مشاهده کردند و با گشت زنی های بیشتر، حجم وسیعی از ضایعات مرغ که به طور آزاد پراکنده شده بودند، در چند نقطه در طول یک مسیر دیده شد.
وی ادامه داد: این مساله موجب جلب پرندگان شکاری به منظور تغذیه شده و برق گرفتگی نیز در نتیجه نشستن و برخاستن روی سیم های برق است که به احتمال زیاد، بال زنی پرنده و تماس دو سر بال به طور هم زمان با سیم ها، منجر به برق گرفتگی شده است.
قاسمی یادآور شد: پیش از این هم مواردی از تلف شدن انواع پرندگان در اثر برق گرفتگی گزارش شده اما این برای نخستین بار است که شاهد تلف شدن جمعی پرندگان هستیم.
وی با اشاره به شروع فصل مهاجرت پرندگان به هرمزگان متذکر شد: احتمال تکرار چنین حوادثی وجود دارد که باید برای جلوگیری از آن باید در دو بخش کارهای پیشگیرانه انجام شود.
معاون حفاظت محیط زیست هرمزگان گفت: برخی کشورها که تجربه مشابهی داشته اند، کارهای موثری برای ایمن سازی خطوط انتقال برق انجام داده اند که این اقدام باید در هرمزگان نیز بررسی و اجرایی شود.
قاسمی همچنین پیش بینی تمهیداتی برای جمع آوری درست و اصولی ضایعات کشتارگاه و مرغداری های منطقه را ضروری دانست.
2094 /6048

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال