محققان چینی چشم مصنوعی حشرات ساختند

تهران - ایرنا - محققان دانشگاه «شی آن جیوتونگ» (Xi'an Jiaotong) واقع در چین تکنیک های جدیدی را برای ساخت چشم مصنوعی مرکب با ساختاری شبیه به چشم حشرات توسعه دادند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، چشم های دارای یک عدسی در انسان و برخی از جانوران تمرکز و دقت بالایی را فراهم می کند. اما چشم های مرکب که متشکل از چندین عدسی هستند، وضوح بالایی ندارند؛ اما دید محیطی بهبودیافته، حساسیت بالا نسبت به نور و امکان تشخیص حرکت را در اختیار می گذارند.
اکنون محققان راهکارهای جدیدی را برای بهره برداری از این مزایا در چشم های مصنوعی مرکب توسعه دادند. محققان برای ساخت این چشم های مصنوعی از گیرنده های بصری مستقل و تکرار شونده استفاده کردند. چشم برخی از حشرات متشکل از هزاران گیرنده بصری است که هر یک دارای عدسی، قرنیه و سلول های گیرنده نور هستند.
محققان این چشم های مصنوعی مرکب را از طریق برجسته سازی با استفاده از لیزر، تغییر شکل با استفاده از هوا و رشد کنترل شده کریستال ها ساختند. برای این منظور ابتدا یک ساختار دولایه از شیشه اکریلیک را تحت تابش لیزر قراردادند تا سطح آن برجسته شود. بدین ترتیب توانستند مجموعه ای از عدسی ها را برای ساخت یک لنز منحنی بزرگتر ایجاد کنند.
سپس در چند مرحله نانوساختارهایی را روی گنبدهای شیشه ای ایجاد کردند که از نزدیک ساختاری شبیه به فرش را تشکیل می دهند. این نانوساختارها ویژگی های ضدانعکاس و ضدآب بودن را برای لنزهای کوچک به ارمغان آوردند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه «ای.سی.اس نانون» (ACS Nano) منتشر شده است.
علمی (6)**9259*2025

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال