پژوهشگر تاریخ انقلاب: قیام 19 دی ریشه در خشم مردم داشت

تهران- ایرنا- پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی می گوید: قیام مردم قم ریشه در خشم ملت ایران از رژیم پهلوی داشت که از 15 خرداد1342 آغاز شده بود

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، جواد منصوری عصر امروز چهارشنبه در نشست «واکاوی قیام 19 دی 1356 مردم قم» با اشاره به تحلیل‌های مختلف درباره قیام 19 دی گفت: زمینه‌های وقوع قیام ریشه در نارضایتی مردم و خشم عمومی نسبت به رژیم پهلوی داشت که از 15 خرداد سال 42 شدت گرفته بود.
این مبارز دوران انقلاب افزود: در آن برهه آمریکا و غرب درصدد بودند تا با طرح مسئله حقوق بشر و فضای باز سیاسی، آینده ایران را مدیریت کرده و به نوعی «دموکراسی هدایت شده» برسند اما نتوانستند از این فضا به عنوان یک سوپاپ اطمینان بهره برند و روند تحولات انقلاب شکل دیگری گرفت.
وی تاکید کرد: رفتارهای ضد دینی رژیم شاه به ویژه از سال 50 به بعد نتیجه عکس داد و اتفاقاتی مانند تبعید امام خمینی، مرگ مشکوک آقا مصصطفی و کشتار بی‌رحمانه مبارزان نیز روند تحولات را به سمت انقلاب سرعت بخشید.
اولین فرمانده سپاه گفت: قیام 19 دی و به تبع آن مراسم گرامیداشت شهدای این روز در 29 بهمن در تبریز منجر به شهادت تعدادی از مردم از جمله دانشجویان شد که همین اتفاق باعث پیوند طلاب و دانشجویان شد اما این اتفاقات مهم برای شاه و دستگاه پهلوی قابل تحلیل نبود.
سفیر اسبق ایران در چین افزود: از 16 آذر سال 32 تا سال 56 حرکت خاصی توسط دانشجویان انجام نشده بود اما این اتفاق تاریخی بار دیگر دانشجویان را به صحنه برای مبارزه با پهلوی برگرداند و از این جهت یک نقطه عطف محسوب می‌شود.
این پژوهشگر تاریخ معاصر ایران در پایان تاکید کرد: براساس سنت‌های الهی در اوج قدرت شاه نیز مشخص بود که این رژیم قابل دوام نیست زیرا بر اساس ظلم و جور شکل گرفته و عمل می‌کرد اما هیچ وقت نمی‌شد دقیقا پیش‌بینی کرد چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد که بدون شک یکی از اتفاقاتی که سرنگونی پهلوی را سرعت بخشید قیام 19 دی مردم قم و به تبع آن دیگر حرکت‌های مردمی علیه شاه بود.
**9487**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال