در نشست واکاوی قیام 19 دی مردم قم

وزیر اسبق ارشاد: چهلم حاج آقا مصطفی روند انقلاب را سرعت بخشید

تهران- ایرنا- وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مراسم چهلم درگذشت مشکوک فرزند بزرگ امام خمینی(ره) منجر به تسریع روند انقلاب شد و موجی به وجود آورد که حتی خود انقلابی ها هم آن را پیش بینی نمی کردند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، حجت‌الاسلام عبدالمجید معادیخواه عصر چهارشنبه در اولین جلسه از «مجموعه نشست‌های بصیرت‌افزایی انقلابی» به مناسبت پاسداشت چهلمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در مرکز اسناد انقلاب اسلامی ، گفت: درگذشت مشکوک آیت‌الله سید مصطفی خمینی فرزند امام در آبان سال 56 امر بسیار مهمی بود که نقش مهمی در تسریع روند انقلاب اسلامی داشت .
وی افزود: شاید خود ما نیز تصور نمی کردیم مراسم چهلم آقا مصطفی و تحولات بعد از آن تبدیل به یک موج انقلابی شود زیرا تا قبل از این اتفاق، به خاطر تغییر ایدئولوژی سازمان مجاهدین خلق به مارکسیسم و حذف نیروهای مسلمان توسط آن‌ها، بسیاری از نیروهای انقلابی دچار سرخوردگی و انفعال شده بودند.
حجت الاسلام معادیخواه ادامه داد: خاطرم هست که در جلسه‌ای قبل از برگزاری مراسم چهلم آقا مصطفی که در آن جلسه آیت‌الله خامنه‌ای نیز حضور داشتند، تصمیم جمع بر این بود تا این مراسم به بهترین نحو ممکن برگزار شود تا به روند مبارزات علیه شاه کمک کند.
وی اظهار کرد: سخنران مراسم عصر روز چهلم آقا مصطفی بنده بودم. در صبح نیز افرادی نظیر آقایان ربانی املشی و حجتی کرمانی در این مراسم سخنرانی کردند که بعدا به واسطه همین موضوع، موج دوم تبعید روحانیون انقلابی به مناطق دور دست آغاز شد اما همین اتفاق باعث آگاهی بیشتری مردم همان مناطق و قوت گرفتن روند انقلاب شد.
وی در پایان با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی ایران «فاطمی الحدوث و حسینی البقاء» بود، گفت: سخنرانی معروف امام علیه انجمن‌های ایالتی و ولایتی در سال 41 مصادف با ایام فاطمیه بود و مدتی بعد نیز ماجرای فیضیه اگرچه در ماه شوال بود اما حضرت امام(ره) با تداوم اعتراضات مردم به ماه محرم، توانستند از ظرفیت مناسبت‌های دینی برای رهبری انقلاب اسلامی نهایت بهره را ببرند، از این رو شروع نهضت را می‌توان به نوعی مصادف با ایام فاطمیه و اوج گرفتن آن را در ماه محرم دانست.
**9487**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال