سخنگوی وزارت خارجه فرانسه:

تصمیم های شورای اتحادیه اروپا، ربطی به برجام ندارد

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه در واکنش به تحریم های روز گذشته شورای اتحادیه اروپا به اتهامات واهی علیه جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرد که این تحریم ها هیچ ربطی به توافق هسته ای سال 2015 ندارد.

به گزارش پایگاه اینترنتی 'فرانس دیپلماسی' (سایت وزارت خارجه فرانسه)، این سخنگو درباره واکنش پاریس به تصمیم های اخیر شورای اتحادیه اروپا درباره ایران، گفت: 'شورای اتحادیه اروپا با اجماع اعضا، مقرر کرد که یک مجموعه و دو فرد مسئول دولتی ایران را به اتهام تلاش برای اقدامات تروریستی در خاک اروپا تحریم کند. این تصمیم در سطح اروپا اتخاذ شده است و تمامی اعضای این اتحادیه ملزم به رعایت آن هستند.
همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفت: فرانسه همواره نگران آزمایش های موشکی ایران است. پاریس نگرانی خود را بعد از شلیک موشک بالستیک میان برد توسط ایران در اول دسامبر گذشته اعلام کرد. موضع همه کشورهای اروپایی درباره آزمایش های موشکی ایران ثابت است. ژان- ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه نیز دهم دسامبر سال گذشته در این باره بر لزوم محدودسازی آزمایش های موشکی بالستیک ایران تاکید کرد و ان را بخشی از الزامات اتحادیه اروپا خواند.
با این وجود، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه تاکید کرد: تصمیم روز گذشته شورای اتحادیه اروپا، ربطی به توافق هسته ای سال 2015 با ایران ندارد و تعهد فرانسه و شرکای اروپایی اش را در خصوص ادامه گفت و گوها با ایران و حفظ این توافق، تا زمانی که ایران به مفاد آن پایبند باشد را ضروری است.
پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام در 8 می(18اردیبهشت)کشورهای اروپایی بارها بر حفظ برجام و ضرورت ادامه روابط تجاری با ایران تاکید کرده اند.
اتحادیه اروپا، اخیرا ضمن به روزرسانی قانون مسدودساز برای مقابله با فشار آمریکا بر شرکت های اروپایی جهت خروج از ایران، اعلام کرده است که بزودی ساز وکار ویژه مالی را برای حمایت از تجارت شرکت های بین المللی با ایران اجرایی می کند.
'کارین کنایسل' وزیر خارجه اتریش نیز در مصاحبه ای با ایرنا در اکتبر سال گذشته کشورش را مسئول حفظ برجام خوانده و از ادامه تلاش های اتحادیه اروپا برای حفظ این توافق خبر داده بود.

اروپام**9041**2040

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال