رزمایش سراسری نیروی هوایی ارتش فردا آغاز می شود

اصفهان - ایرنا - جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که این نیرو یک رزمایش از صبح فردا - پنجشنبه - برگزار خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به منطقه عمومی رزمایش، امیر سرتیپ خلبان حمید واحدی در نشستی خبری که عصر چهارشنبه در پایگاه هوایی شهید بابایی اصفهان برگزار شد، اظهارداشت: این رزمایش توسط تمام پایگاه های هوایی کشور با محوریت پایگاه هوایی شهید بابایی برگزار می شود.
به گفته این مقام ارشد نیروی هوایی، فاز عملیاتی رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم‌ولایت از فردا به مدت دو روز آغاز می شود.
امیر واحدی افزود: در این رزمایش بمب افکن های برد بلند، برد کوتاه و میان برد نیروی هوایی ارتش سناریوهای از پیش طراحی شده را اجرایی خواهند کرد.
جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش استفاده از بمب های و تسلیحات ساخت داخل و بومی و خلبانان جوان را از ویژگی های بارز این رزمایش اعلام کرد.
امیر واحدی با بیان اینکه این رزمایش هشتمین دوره رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت محسوب می شود، عنوان کرد: پایگاه های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از روز شنبه کار انتقال نیروها و آماده سازی های لازم به منطور برگزاری رزمایش را از آغاز کرده اند.
وی افزود: در این مرحله ده‌ها فروند از انواع هواپیماهای شکاری، شکاری بمب افکن، ترابری سنگین و نیمه سنگین، سوخت رسان، شکاری رهگیر و شناسایی، گشت هوایی و هواپیماهای بدون سرنشین به مدت دو روز به انجام مرحله اصلی و فاز عملیاتی رزمایش خواهند پرداخت.
به گفته جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش در این رزمایش، هواپیماهای بمب افکن سنگین راهبردی سوخو24 و اف4، اف5، اف7، میگ29، اف14، صاعقه، هواپیماهای سوخت رسان بوئینگ 707 و 747، هواپیماهای ترابری و پشتیبانی c130 به همراه انواع هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به موشک های نقطه زن و بمب های هوشمند برد بلند که از روز ها قبل به پایگاه شهید بابایی گسترش پیدا کرده اند، حضور دارند.
جانشین فرمانده نیروی هوایی گفت: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده برگزاری این همایش هیچ اخلالی در روند پروازهای مسافربری داخلی و خارجی ایجاد نخواهد کرد.
امیر واحدی خاطر نشان کرد: اجرای عملیات رصد، شناسایی و عکسبرداری با استفاده از تصاویر هوایی پرنده های با سرنشین و بدون سرنشین، انهدام اهداف هوایی و زمینی به صورت بمباران روزانه و شبانه، عملیات گشت هوایی با استفاده از هواپیماهای رهگیر به منظور مقابله با هرگونه تجاوز هوایی دشمن، سوخت گیری هوایی، عملیات بارریزی روزانه و شبانه و چتر ریزی در ارتفاع متوسط و پایین، عملیات جنگ نوین در مقابله با تهدیدات تک شیمیایی دشمن از بخش های مهم این رزمایش است که در سطح گسترده ای انجام می شود.
امیر واحدی گفت: نمایش قدرت هوایی، انعکاس بخشی از قابلیت ها و توان رزمی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، تمرین عملیات برد بلند جنگنده ها در خارج از رینگ پدافندی، دقت در نقطه زنی بمب ها و راکت ها در عملیات هوا به زمین و موشک های هوا به هوا با قدرت تخریب بسیار بالا، کنترل و هدایت آتش شکاری بمب افکن ها، رصد اطلاعاتی منطقه عملیات، از محورهای مورد توجه فرماندهان در این رزمایش بزرگ هوایی است.
جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش ادامه داد: سامانه ها و تسلیحات بومی و ارتقاء یافته اعم از بمب های هوشمند سنگین و نیمه سنگین، انواع موشک های لیزری، تلویزیونی، حرارتی، راداری، انواع راکت ها و بمب های تولید شده به دست متخصصان داخل کشور در مراکز دانشگاهی و صنعتی کشور، صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و جهاد خودکفایی نیروی هوایی ارتش در این رزمایش به نمایش گذاشته و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
امیر واحدی عنوان کرد: جنگنده بومی صاعقه نیز که جنگندهای چابک و توانمندی محسوب می شود نیز در این رزمایش دست به عملیات خواهد زد.
وی تصریح کرد: در این رزمایش که در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران و با تکیه بر خودباوری و خودکفایی نیروهای مسلح، بخصوص نیروی الهی هوایی ارتش انجام می شود، خلبانان جوان، شجاع و آموزش دیده نیروی هوایی ارتش به همراه کارکنان فنی متخصص و متعهد با استفاده از تجربه گران‌بهای پیشکسوتان هشت سال دفاع مقدس، دانسته ها و تاکتیک های رزمی خود را اجراء خواهند کرد.
جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش گفت: نیروی هوایی ارتش در کنار سایر قوای مسلح کشور تحت فرماندهی ولی امر مسلمین و فرماندهی معظم کل قوا، وظیفه تامین امنیت پهنه هوایی کشور را بر عهده دارند و پیام این رزمایش برای کشورهای منطقه امنیت، ثبات، دوستی و صلح پایدار در منطقه است.
وی با اشاره به سالگرد چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی گفت: نیروی هوایی ارتش نمایشگاه هوایی خود را به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب به صورت کاملا متفاوت برگزار خواهد کرد.
سیام*9612*1751*1535

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال