جایگاه پیونگ یانگ در جنگ تجاری آمریکا و چین

تهرن- ایرنا- تحلیلگران اعتقاد دارند همزمانی دیدار «کیم جونگ اون» از چین با مذاکرات تجاری میان پکن و واشنگتن ممکن است موجب معامله تجاری میان دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان و مداخله بیشتر چین در تحولات شبه جزیره کره شود.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، در حالی که «دونالد ترامپ» مدعی شده است که بخش مهمی از مقدمات دیدار دوم وی با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی رفع شده و تنها تعیین محل دیدار باقی مانده است اما به اعتقاد تحلیلگران چالش ها میان واشنگتن و پیونگ یانگ به آن سادگی که رئیس جمهوری ایالات متحده فکر می کند، قابل حل نیست.
رسانه ها خبرهای ضدونقیضی را در مورد ملاقات مقام های آمریکا و کره شمالی در ویتنام با هدف تعیین محل برگزاری دومین دیدار ترامپ و کیم منتشر کرده اند. روزنامه «گاردین» هم عنوان داشت که ترامپ ادعا کرده است به صورت غیرمستقیم با رهبر کره شمالی رابطه دارد.
با این وجود هنوز ابهامات فراوانی در زمینه برگزاری این ملاقات و موفقیت چنین رخدادی وجود دارد.
رسانه های آمریکایی در زمینه خواسته آمریکا و کره شمالی از یکدیگر آورده اند: کاخ سفید اصرار دارد که پیونگ یانگ قدم های محکمی را در مسیر خلع سلاح هسته ای بردارد و در مرحله نخست اعلام کند که چه نوع و چه تعداد از تسلیحات را در اختیار دارد و اطلاعات مهمی از جزئیات برنامه های تسلیحاتی و هسته ای خود را برای بازرسی ها ارائه نماید. در مقابل کره شمالی تاکید می کند به اندازه کافی گام های مثبت را برداشته است و اکنون نوبت واشنگتن است تا اعتمادسازی کند و قدم اولیه را در مسیر رفع تحریم ها علیه این کشور بردارد.
به نوشته گزارش «سی.بی اس نیوز» اگرچه دونالد ترامپ اطمینان دارد قادر است پس از ملاقات دوم با رهبر کره شمالی به توافقی جامع و کلی برای پایان دادن به وضعیت هسته ای و تغییر در روابط دوجانبه دست پیدا می کند اما تحلیلگران به شدت نسبت به این نکته بدبین هستند که کره شمالی به آسانی از زرادخانه هسته ای که در اوج فقر ساخته است دست بکشد. ضمن اینکه توانایی هسته ای تضمین اصلی بقای حکومت کیم ارزیابی می شود.

**تهدیدهای دوجانبه
به تازگی رهبر کره شمالی در سخنرانی خود به مناسبت سال نوی میلادی ایالات متحده را تهدید کرده است اگر تحریم های ایالات متحده علیه پیونگ یانگ رفع نشود وی مسیر دیگری را در پیش خواهد گرفت.
ترامپ هم در جواب رهبر کره شمالی عنوان داشت که تحریم ها تا زمانی که نتایج بسیار مثبتی از تغییر در رویکردهای کره شمالی را مشاهده نکند با قوت هرچه تمام تر ادامه می یابد.
تارنمای شبکه خبری «بلومبرگ» در تحلیل شرایط مبهم میان دو کشور آورده است با وجود این اظهارات دو طرفه اما گزینه های رهبر کره شمالی محدود است. تحلیلگران اعتقاد دارند اکنون وی سه راه کار در مقابل خود دارد. نخست آنکه آزمایش تسلیحاتی خود را از سر بگیرد یا از گفت وگو با ایالات متحده کنار بکشد و در نهایت به سوی پکن متمایل شود.
مهمترین گزینه برای کره شمالی از سرگیری اقدامات پیشین است که البته توجیه لازم برای افزایش فشارهای تحریمی و تبلیغات رسانه های جهان علیه پیونگ یانگ را پدید می آورد. کنار کشیدن از تعامل مستقیم با واشنگتن نیز همان مسیر پیشین است. به باور این شبکه خبری آمریکا، رهبر کره شمالی به مدیریت دیپلماسی شخصی با ترامپ امید بسته است. از اینرو اظهارات امیدوارانه، مشروط سازی ها یا سخن گفتن از گزینه های دیگر براساس همین رویکرد ارزیابی می شود.
شبکه بلومبرگ به نقل از تحلیلگران اعتقاد دارند سخنان تهدیدآمیز رهبر کره شمالی به مفهوم آن است که وی گزینه ای را برای جایگزینی واشنگتن در ذهن دارد که آن هم چین است. کیم از مسیری تازه ای یاد کرده است که می تواند باعث صلح و ثبات در منطقه شبه جزیره کره شود.
تارنمای روزنامه «واشنگتن پست» هم اعتقاد دارد رهبر کره شمالی با سفر به پکن این پیام را برای واشنگتن صادر کرد که غیر از ترامپ گزینه های دیگر اقتصادی و دیپلماتیک را در اختیار دارد که می تواند با آن ها اهداف خود را پیش ببرد.
انتخاب زمان این سفر که با تولد 35 سالگی کیم جونگ اون همراه شده نیز از سوی این روزنامه آمریکایی حاوی پیام برای کاخ سفید تحلیل شده است.

** وضعیت پیچیده میان پکن، واشنگتن و پیونگ یانگ
بسیاری از رسانه های جهان دیدار کنونی رهبر کره شمالی از چین را تحولی مهم در منطقه و به ویژه تعامل این کشور با آمریکا ارزیابی می کنند. کیم جونگ اون با قطار به پکن سفر کرد تا در یک سفر 4 روزه با مقامات این کشور دیدار و گفت وگو داشته باشد. به نوشته روزنامه «نیویورک تایمز» این دیدار برای رهبران هر دو کشور فرصتی را جهت هماهنگی چهره به چهره راهبردها پدید می آورد و شاید زمینه دومین دیدار کیم با ترامپ را فراهم کند.
رهبر کره شمالی سال گذشته نیز سه بار از پکن دیدار کرد که یکی از آن ها پیش و دیگری پس از دیدار با ترامپ در سنگاپور رخ داد. به نوشته این روزنامه آمریکایی این دیدار از یک جهت فرصتی برای چین در زمینه مدیریت جنگ تجاری با واشنگتن هم محسوب می شود زیرا می تواند از آن بعنوان اهرم فشار پکن بر پیونگ یانگ جهت دستیابی به یک توافق با آمریکا استفاده کند.
شبکه آمریکایی بلومبرگ به نقل از کارشناسان، بازکردن حساب ویژه بر پکن را راهبردی می داند که از اشتباه محاسباتی پیونگ یانگ در زمینه ظرفیت های پکن در حمایت امنیتی و اقتصادی از پیونگ یانگ ناشی می شود. برای چین مجبور کردن واشنگتن به خروج از شرق آسیا بسیار مهمتر از رو در رویی با ایالات متحده است. شاید هم کیم با این اقدام به دنبال راه اندازی جنگ سردی جدید میان ایالت متحده و چین باشد.
از آنجا که مدتی است که موضوع خلع سلاح هسته ای کره شمالی متوقف شده است این سفر می تواند به تحولات سرعت ببخشد. واشنگتن از پیونگ یانگ اطلاعات هسته ای بیشتری را می خواهد و در مقابل کره شمالی حرکت بعدی را وظیفه کاخ سفید می داند تا تحریم ها را کاهش دهد. شبکه سی.بی.اس نیوز هم دیدار کیم از چین را اقدامی برای پیشبرد روندها و تسهیل دیدار دوم وی با ترامپ ارزیابی کرد و عنوان داشت این سفر نشانه ای از افزایش اعتماد میان پکن و پیونگ یانگ است.
بر اساس این گزارش کره شمالی در یک سال گذشته از حجم آزمایش های موشکی و فعالیت بیشتر هسته ای خود به شدت کاسته است که مهمترین دلیل آن هم ابراز نارضایتی پکن از اقدامات پیونگ یانگ تحلیل می شود.
به نظر می رسد ترامپ تلاش می کند تا از روابط ویژه پکن-پیونگ یانگ در کنار جنگ تجاری خود با چین بهره برداری کند و با پیشنهادات وسوسه انگیز از فرصت های بهتر تجاری به پکن، اهرمی را برای فشار بیشتر بر رهبر کره شمالی ایجاد نماید. بسیاری از تحلیلگران همزمانی سفر کیم به پکن با گفت وگوهای تجاری چین با آمریکا را در همین راستا می بینند.
پژوهش**9130**1552

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال