آلودگی هوا، همچنان دامنگیر چین

پکن- ایرنا- اگرچه دولت چین می گوید هوای برخی شهرهای کشور از جمله پایتخت در سال 2018 میلادی به مراتب بهتر از سال های قبل بوده است اما میزان‌ آلاینده های خطرناک در شهرهای مختلف این کشور بخصوص نواحی شمالی و شرقی، همچنان نگران کننده است.

به گزارش ایرنا آمارها نشان می دهد شاخص آلودگی در 10 شهر چین در ماه گذشته میلادی 12 درصد بیش از ابتدای سال بوده است موضوعی که نشان می دهد اوضاع برای شهروندان این شهرها اصلا مطلوب نیست.
افزون بر این میزان آلاینده های بسیار خطرناکی نظیر تولیدات فولادی، ذغال سنگ و آلومینیوم در ماه های پایانی سال 2018 میلادی هم حدود 107 درصد بیشتر شده است.
در استان هایی مانند 'خه نن' در چین که دارای بخش ها و مراکز صنعتی بسیار آلوده کننده هستند آلودگی بالای هوا، معضل بزرگی شده است و دولت های محلی می گویند به دنبال راه هایی دیگر برای رشد اقتصادی هستند که با محیط زیست سازگاری داشته و کمتر باعث آلودگی شود.
یکی از این راه ها این است که استفاده از منابع ذغالی در مناطق شمالی و صنعتی کشور چین کاهش یابد و به جای آن مردم به سمت استفاده از انرژی های پاک بروند که این مستلزم ایجاد خطوط لوله برای انتقال سوخت گاز طبیعی است.
گزارش ها نشان می دهد در استان 'خه نن' در شمال چین حدود 9 شهر در پایان سال 2018 میلادی، آلودگی فزاینده را تجربه کرده اند و تصاویر منتشر شده در رسانه های چین هم نشان می دهد که آلودگی و غبار خاکستری مناطق زیادی از این استان را که 95 میلیون نفر جمعیت دارد دربر گرفته است.
حدود 80 شهر در مناطق شمالی و شرقی چین اعلام کرده اند که در سال های اخیر همیشه در فصول مختلف سال بخصوص در زمستان که استفاده از ذغال سنگ افزایش می یابد شاهد آلودگی شدید بوده اند و امیدوارند با برنامه ریزی های جدید حدود 3 درصد از آلودگی در فصل زمستان امسال کاهش یابد.
استاندارد هوای خوب در چین بین 25 تا 35 میکرگرم در هر متر مکعب است اما در چین این رقم بین 3 تا 10 برابر در طول یک سال افزایش می یابد و در برخی مواقع شاخص آلودگی به 500 تا 900 میکروگرم در هر متر مکعب می رسد که باعث می شود هشدار قرمز صادر شود.
در استان 'خه بی' در شمال چین که نزدیک به شهر پکن است و یکی از اصلی ترین مناطق آلوده شمالی چین محسوب می شود مسئولان به دنبال کاهش 14 میلیون تن از تولید فولاد و 9 میلیون تن از تولید ذغال سنگ در سال 2019 میلادی هستند و سال گذشته میلادی هم به همین میزان کاهش تولید داشته اند.

** معرفی مسئولان بد قول به مردم
دولت چین در حال بازرسی از شهرهای مختلفی است که در سراسر کشور اقدامات اساسی برای جلوگیری از آلودگی هوا انجام نداده اند.
بر اساس برنامه جدید دولت، این شهرها به مردم معرفی می شوند و در عین حال به شهرت آنها لطمه می خورد و معرفی آنها باعث شرمساری مقام های دولت های محلی می شود که نتوانسته اند اقدامات موثری برای مقابله با آلودگی هوا انجام دهند.
برنامه معرفی شهرهای آلوده در استان های 'خه بی'، 'خه نن' و 'شاندونگ' در شمال، مرکز و شرق چین در حال اجرا است و تاکنون نام 6 شهر در این استان ها به عنوان شهرهای آلوده و ناکام در اجرای برنامه های آلودگی زدایی اعلام شده است.
وزارت حفاظت از محیط زیست چین در بخشنامه ای آورده است ما این شهرها را معرفی و مسئولان را شرمسار می کنیم تا بدانند باید برنامه های مقابله با آلودگی هوا را به طور جدی اجرا کنند.

** مرگ و میر ناشی از آلودگی
تحقیقات نشان می دهد اگر آلودگی هوا در چین کاهش یابد، در طول یک سال از مرگ سه میلیون نفر جلوگیری خواهد شد در سال 2013 این رقم مرگ و میر بر اثر آلودگی در چین ثبت شده بود.
دانشمندان و محققان چینی تحقیقات خود را در باره آلودگی هوا و اثر آن بر روی سلامت عمومی انجام داده و تصریح کرده اند این موضوع به طور مستقیم بر مرگ و میر مردمی اثرگذار است.
بر این اساس تحقیقات صورت گرفته ثابت می کند نزدیک به سه میلیون نفر در سال در چین جانشان را به دلیل ابتلا به امراضی از دست می دهند که کاملا با آلودگی هوا مرتبط است.
موضوع آلودگی هوا در چین یکی از بحث برانگیز ترین مسایل در سال های اخیر محسوب می شود و تقریبا به طور روزمره از طریق رسانه ها و نرم افزارها در این باره اطلاع رسانی می شود.

**فناوری در خدمت نظارت بر آلودگی
برای اولین بار، چین شبکه ای را ایجاد کرده است که بر اساس آن می توان از داده های ماهواره ای و لیزری برای شناسایی و نظارت بر آلودگی هوا استفاده کرد.
در واقع شبکه ای ایجاد شده است که فعلا در پکن از آن استفاده می شود در این سیستم از طریق ماهواره ها و رادارهای لیزری که روی سکوهای زمینی نصب شده اند بر آلودگی هوا در این شهر و مناطق اطراف نظارت می شود.
مناطق پیرامونی شهر پکن که بیش از 20 میلیون نفر جمعیت دارد شامل استان 'خه بی' و شهر 'تیان جین'، از جمله آلوده ترین نواحی کشور محسوب می شوند.
این شبکه در شرایطی ایجاد می شود که دستکم با شروع سال جاری میلادی مسئولان شهر پکن از سرمایه گذاری یک میلیارد و 500 میلیون دلاری برای کاهش آلودگی خبر داده اند.
شهر پکن زمستان های خشک و کم بارانی دارد و بندرت در آن برف می بارد و به همین سبب در این فصل، آلودگی بسیاری از مناطق این شهر و نواحی اطراف را در بر می گیرد.
شبکه ایجاد شده در واقع دارای سامانه های کنترل از راه دور است و با استفاده از ماهواره ها و سامانه های لیزری آن، می توان آلودگی را در اطراف پایتخت ردیابی کرد.
روزنامه علوم و فنون چین می نویسد این کشور حالا دارای شبکه کنترل از راه دور و سامانه های نظارتی آب و هوایی است که به بیشتر ماهواره های کشور مرتبط شده است.
شبکه ایجاد شده در واقع دارای سامانه های کنترل از راه دور است و با استفاده از ماهواره ها و سامانه های لیزری آن می توان آلودگی را در اطراف پایتخت ردیابی کرد.
روزنامه علوم و فنون چین می نویسد که این کشور حالا دارای شبکه کنترل از راه دور و سامانه های نظارتی آب و هوایی است که به بیشتر ماهواره های کشور مرتبط شده است.

** فرار مردم از شهرهای بزرگ
با اجرای اصلاحات و سیاست درهای باز در چین در چهار دهه گذشته، زندگی مردم بهبود یافته اما به همان نسبت چالش های اجتماعی و اقتصادی آنها بیشتر شده است.
بخصوص با شدت گرفتن آلودگی هوا در شهرهای بزرگی نظیر پکن و یا شانگهای و البته بیش از 70 شهر دیگر در سراسر چین، بسیاری به دنبال خروج از این مناطق هستند.
شمار زیادی از مردم در نظرخواهی های مختلف گفته اند ترجیح می دهند در شهرهایی زندگی کنند که فشار و اضطراب کمتری در آنها ایجاد می کند.
روزنامه جوانان چین در نظرسنجی که صورت داده به این نتیجه رسیده است بیشتر از 61 درصد از مردم این کشور می خواهند در شهرها و مناطقی زندگی کنند که فشار زندگی بر آنان کمتر است و زندگی آنها با آرامش همراه است.
فقط نزدیک به 35 درصد از کسانی که در نظرخواهی شرکت کرده اند گفته اند ترجیح می دهند در شهرهای بزرگ با شرایط سخت تر و فشارهای بیشتری زندگی کنند اما فرصت های زیادی در اختیار داشته باشند.
نهایتا اینکه معضل آلودگی به رغم سرمایه گذاری های کلان و پیشرفت های فنی هنوز گریبان شهرهای بزرگ و استان های چین را رها نکرده است و این چالش به گفته دانشمندان و کارشناسان از سال های قبل بتدریج شکل گرفته است و برای رفع آن نیز سال ها زمان نیاز خواهد بود.
آساق**231**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال