دادستان کل کشور:

برخی در پرونده حادثه دانشگاه آزاد قصور یا تقصیر دارند

تهران- ایرنا- دادستان کل کشور گفت: بخشی از پرونده حادثه دانشگاه آزاد اسلامی منوط به نظر پزشکی قانونی است و پرونده تا آن زمان در مرحله دادسرا باقی خواهد ماند اما مشخص است که برخی در این پرونده قصور یا تقصیر دارند.

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، حجت الاسلام محمدجعفر منتظری روز چهارشنبه در نشست بررسی مسائل فرهنگی در دادستانی کل کشور در پاسخ به خبرنگاران گفت: بعد از دیداری که از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد داشتیم جلساتی با حضور مسئولان دانشگاه و برخی از دیگر مسئولان برگزار شد که پرونده بخشی از این حادثه با توجه به کارهای تحقیقاتی و مقدماتی آماده برای ارائه به دادگاه است .
وی افزود: اقداماتی نیز در این زمینه در دانشگاه باید انجام می‌شد و تکالیفی متوجه دانشگاه آزاد است که به آنها ابلاغ شده تا این مسائل را برطرف کنند تا در آینده شاهد چنین حوادثی نباشیم.
دادستان کل کشور افزود: برخی در این پرونده قصور یا تقصیر داشتند که پرونده آنها نیز در حال تکمیل است و برخورد قضایی با توجه به میزان قصور یا تقصیر این افراد صورت خواهد گرفت.

* قوه قضاییه مدافع هنرمندان است
دادستان کل کشور همچنین درباره مسائل فرهنگی گفت: اگر هنرمندان و دست اندرکاران مسائل هنری حدود را رعایت کنند کسی متعرض آنان نخواهد شد و ما نیز مدافع آنان خواهیم بود.
منتظری افزود: ما مخالف هنر نیستیم که هنرمندان هنرهای جذاب را ارائه کنند و مردم را شاد کنند ولی خطوط قرمز و حدودی را که خدا تعیین کرده رعایت کنند.
وی افزود: اگر کسی در این زمینه نقض قانون کند در مرحله اول با ارشاد و تذکر می خواهیم که حدود قوانین و مقررات را رعایت کنند ولی اگر کسی بخواهد لجبازی کند و مقدسات اسلام را به بازیچه بگیرد وظیفه دستگاه قضاست که در چارچوب قانون با آنان برخورد کند.

* فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام یک بحث انحرافی است
منتظری همچنین در حاشیه نشست بررسی مسائل فرهنگی در دادستانی کل کشور در پاسخ به خبرنگاران درباره موضوع فیلترینگ نیز گفت: مسئله فیلتر کردن اینستاگرام و تلگرام یک بحث انحرافی است و بحث اصلی در این زمینه سالم کردن فضای مجازی و مدیریت آسیب‌های آن است.
دادستان کل کشور افزود: بحث فیلتر کردن برخی شبکه ها و کانال ها بحث مهم و حساسی است و مسئولان به دنبال آن هستند.
وی افزود: در ابتدا باید معنای فیلترینگ را مشخص کنیم. چون بعضی رسانه‌ها تیتر می‌زنند یا وزیر حرفی می زند ولی حرف ما روشن است. بایستی این شبکه ها مدیریت شود.
وی خطاب به مسئولان حوزه فضای مجازی گفت: اگر می توانید از نظر فنی کاری کنید که اینستاگرام یا تلگرام بدون آسیب رساندن به اخلاق مردم قابل استفاده باشد.
منتطری افزود: چرا روزی که رهبر معظم انقلاب به شدت و با تاکید فرمود که کشور احتیاج به یک فضای مجازی سالم و شبکه اطلاع رسانی ملی دارد در آن زمان به صورت جدی و با تمام توان به دنبال آن نرفتید؟
وی افزود: وقتی می‌بینیم در کشور ما جوانان به قدری توانمند هستند که در عرصه های مختلف دنیا را خیره می کنند و چه در ورزش یا در فناوری و مسائل علمی کارهایی شبیه معجزه انجام می‌دهند آنان می‌توانند در فضای مجازی نیز چه در حوزه سخت افزاری و چه در حوزه نرم افزاری فضای مناسب ایجاد کنند و به طور موازی با دنیا پیشرفت کنند مشروط بر اینکه ابزار لازم و شرایط را در اختیار آنان قرار دهیم.
دادستان کل کشور اضافه کرد: شورای عالی فضای مجازی مصوباتی داشت که این مصوبات باید اجرا شود. این شورا به ریاست رئیس‌جمهور و کارشناسان خبره برگزار می شود و اشکال ما به وزارت ارتباطات و دستگاههای دیگر این است که چرا مصوبات را اجرا نکردید و نمی کنید.
وی اضافه کرد: برخی رسانه‌ها و افراد به جامعه نشانی غلط می‌دهند در حالی که دستگاه قضایی به دنبال آن نیست که مردم را از فضای مجازی محروم کند.


* شبیخون فرهنگی هر روز ابعاد گسترده تری پیدا می کند
منتظری گفت: دشمن در مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران از حربه ها و روش های مختلفی استفاده کرده و یکی از این روش ها ورود به مسائل فرهنگی جامعه است و رهبر معظم انقلاب در این زمینه به شبیخون فرهنگی دشمن اشاره کردند و ما در طول سال های متمادی شاهد هستیم که این شبیخون انجام شده و روز به روز هم ابعاد گسترده‌تری پیدا می‌کند.
وی افزود: وظیفه دستگاه‌های فرهنگی و نهادهایی که مسئولیت هدایت مسائل فرهنگی جامعه را عهده دار هستند، از جمله دستگاه قضا در این زمینه سنگین است، به ویژه دادستانی که عهده ‌دار و مسئول مسائلی است که در حوزه فرهنگی با آن مواجه است و ما از دو جهت با مسائل فرهنگی روبرو هستیم.
به گفته منتظری دستگاه قضا از یک طرف با جرائمی روبرو است که در حوزه فرهنگی صورت می‌گیرد که این جرائم در چارچوب قوانین و مقررات قضایی به تشکیل پرونده‌هایی می انجامد. مانند جرائمی که در رسانه‌های مکتوب یا فضای مجازی یا دیگر حوزه‌های فرهنگی همچون سینما، تئاتر و کنسرت هایی است که از منظر قانونی جرم تلقی می شود و وظیفه قوه قضاییه رسیدگی به پرونده‌هایی است که جنبه فرهنگی دارد.
دادستان کل کشور افزود: جهت دوم در این زمینه با توجه به قانون اساسی و قوانین عادی به عنوان پیشگیری از وقوع جرم قابل توجه است و ما وظیفه داریم تا ضمن تعامل با سایر دستگاه‌ها اقداماتی را انجام دهیم که می تواند در جلوگیری از وقوع جرم موثر باشد.
وی افزود: البته این مساله از منظر حقوق عامه نیز مدنظر است که مردم در ارتباط با مسائل فرهنگی حقوقی دارند و دادستان‌ها وظیفه دارند از این نظر ورود پیدا کنند و لازم است نوعی تعامل، همفکری و راه های تکمیل اقدامات قضایی با دستگاه‌های فرهنگی صورت گیرد.

* هدف دشمن از شبیخون فرهنگی
منتظری گفت: شبیخون فرهنگی عبارت از هجوم دشمن بر فکر اعتقادی و اخلاقی جامعه که به صورت غافلگیرانه صورت می گیرد و با هدف متلاشی کردن باورها و اعتقادات جامعه و اخلاق شهروندان یا سلب کردن کارایی لازم از این اعتقادات و اخلاق است.
وی افزود: معارف دینی، احکام قرآن، گرایش‌های مردم و ایمان و اعتقاد آنها به احکام اسلام به عنوان خاستگاه اصلی انقلاب اسلامی است. 40 سال پیش که نظام حاکم بر این کشور یک نظام سکولار و سرسپرده و یک نظام بی‌قید نسبت به اعتقادات مردم بود، توسط مردم و با رهبری امام خمینی(ره) سرنگون شد و نظام جمهوری اسلامی با رأی قاطع بالای 98 درصد تشکیل شد.
دادستان کل کشور اضافه کرد: محورهای اصلی نظام جمهوری اسلامی در قانون اساسی تعریف شده و از روز اول تشکیل این نظام دشمنان داخلی و همچنین عناصر منطقه ای و بین المللی به مقابله با آن برخاستند. خاستگاه جمهوری اسلامی فکر و اندیشه و گرایش‌های دینی مردم بوده و هست. دشمن از راه های مختلف تلاش دارد تا ورود پیدا کند که از جمله در هشت سال دفاع مقدس دیدیم که چگونه دشمن با توطئه های مختلف تلاش کرد تا این انقلاب را از بین ببرد.

* در مقابله با شبیخون فرهنگی قصور یا تقصیر داریم
وی افزود: دشمن همه ابزارهای فرهنگی را برای مقابله با جمهوری اسلامی به کار گرفته اما متاسفانه در درون کشور می‌بینیم که ابزار لازم و امکاناتی که می توانیم در جنگ فرهنگی علیه شبیخون دشمن به کار بگیریم، آن گونه که شایسته نظام است به کار نمی گیریم و در این زمینه قصور یا تقصیر داریم.
منتظری گفت: البته مقابله با تهاجم فرهنگی کار بسیار سخت و از طرف دیگر ظریف است و باید متناسب با ابزار دشمن، مقابله کنیم ولی آن انتظاری که برای مقابله با شبیخون دشمن از حوزه های فرهنگی داریم، ضعیف است و باید این ضعف‌ها برطرف شود.
وی از رسانه ها، نشریات، دانشگاه ها، سینما، تئاتر، آموزش و پرورش، حوزه های علمیه، مساجد، صدا و سیما و تمام هنرمندانی که در ساختن فرهنگ جامعه نقش آفرین هستند، به عنوان متولیان فرهنگ جامعه یاد کرد.

* مدیریت فضای مجازی ضروری است
دادستان کل کشور گفت: در فضای مجازی شاهد تولید نرم‌افزارهای جدید و پیشرفت‌های این عرصه در جهان هستیم. شبکه های اجتماعی به صورت غیرقابل انکاری در ساختن فرهنگ جامعه تاثیرگذار است ولی با توجه به انحرافات موجود در فضای مجازی مانند حادثه سیرجان که یک دختر و پسر از طریق فضای مجازی گرفتار انحرافات و مرتکب کارهای غیر قابل قبولی شدند، باید این فضا را مدیریت کرد.
وی از خبرنگاران خواست تا گزارش هایی درباره پرونده های موجود در دادسرای تهران با موضوع فضای مجازی تهیه ‌کنند تا مردم بدانند در فضای مجازی چه جرایمی واقع می شود.

* هیچ کشوری فضای مجازی بی در و پیکر ندارد
منتظری گفت: اگر فضای مجازی را مدیریت نکنیم، وضعیت بدتری خواهیم داشت و هرچند باید از این فناوری ارزشمند استفاده کرد ولی باید مدیریت صحیح شود و باید در فضای مجازی با فیلتر کردن برخی کانال ها و شبکه ها که جز ضرر و زیان برای جامعه چیزی ندارد، از این وضعیت جلوگیری کرد.
وی افزود: برخی رسانه‌ها ما را متهم می‌کنند که ما نمی‌خواهیم از این فضا استفاده شود در حالی که این گونه نیست. هیچ کشوری در دنیا اجازه نمی دهد که فضای مجازی بی در و پیکری داشته باشد. فیلتر کردن برخی شبکه ها و کانال ها به معنای آن نیست که بخواهیم از امکانات فضای مجازی چشم‌پوشی کنیم.
دادستان کل کشور اضافه کرد: ما این اتهام را نمی‌پذیریم و قبول نداریم که از اینترنت و فضای مجازی که می تواند در خدمت کسب و کار، اطلاع رسانی و ارتباط صحیح و سالم مردم باشد، سوء استفاده شود و قانون هم چنین اجازه ای نمی دهد.

* شورای عالی فضای مجازی مسئول است
وی افزود: آنچه ما را وادار می کند که این فریادها را بکشیم و به صدور حکم قضایی متوسل شویم، آسیب هایی است که در جامعه می‌بینیم و شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات در قبال این حوادث مسئولیت دارند و اگر قصور ما زمینه‌ساز این جرائم شود، باید در پیشگاه الهی جوابگو باشیم.
منتظری افزود: ما اعتقاد نداریم که باید فضای مجازی را به گونه‌ای بست که مردم نتوانند از آن استفاده صحیحبکنند و فکر نمی‌کنم در کشور کسی به اندازه رهبر معظم انقلاب نسبت به مسائل فضای مجازی آگاهی و دغدغه داشته باشند و من شاهد مطالبی بودم که نمی توانم در فضای عمومی بیان کنم.

* فضای مجازی قتلگاهی برای جوانان
وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری دغدغه هایی نسبت به مدیریت فضای مجازی دارند. ما حتی گاهی اخبار فضای مجازی را در مجامع عمومی بیان نمی‌کنیم. چون پرونده‌هایی در این زمینه وجود دارد که منشا آن ارتباطات اینترنتی بین خانواده هاست که قابل انتشار نیست ولی باید مسئولان فضای مجازی وظیفه خود بدانند که این فضا را مدیریت کنند.
منتظری گفت: این وظایف از دولت گرفته تا شورای عالی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و دیگر دستگاه‌ها و فریاد ما از این زاویه است.

* در کشور لائیک زندگی نمی کنیم
دادستان کل کشور گفت: در نشریات نیز گاهی شاهد انتشار مطالبی هستیم که در جامعه بد اخلاقی هایی را تزریق می کنند. در زمینه فیلم، تئاتر و کنسرت باید در نظام اسلامی محدودیت‌های شرعی و قانونی رعایت شود. چون کشور ما یک کشور لائیک نیست که آن را رها کنیم و هر کسی تحت عنوان آزادی هر کاری انجام دهد.

* چه کسی گفته ما با شادی مردم مخالفیم؟
منتظری گفت: هنرمندان با رعایت قوانین و مقررات، هنر خود را ارائه دهند. ما نمی‌گوییم مردم از فضای شاد استفاده نکنند بلکه مردم با امید و شادمانی باید زندگی کنند ولی کسی القاء نکند که ما با شادی مردم مخالفیم.
وی افزود: برنامه هایی که تحت عنوان سینما و تئاتر یا مراکز ایجاد شادی برگزار می شود، باید خطوط قرمز را رعایت کنند تا نه نیروی انتظامی متعرض آنان شود و نه قوه قضاییه و اگر قرار باشد قانون نقض شود و حدود الهی شکسته شود و عبور از خطوط قرمز صورت گیرد، مسئولان وظیفه دارند که برخورد کنند.

* مسائل فرهنگی با بگیر و ببند حل نمی شود
دادستان کل کشور گفت: در مباحث فرهنگی نباید با گرفتن و زندانی کردن و شلاق زدن به فکر حل مسائل باشیم. در مقاطعی قانون تعیین کرده اما انتظار ما از دستگاه‌های فرهنگی این است که با این تهاجم های فرهنگی به صورت فرهنگی عمل شود و نباید اجازه دهیم زمینه جرایم در دستگاه‌های فرهنگی ایجاد شود که بعد بخواهیم برخورد قضایی کنیم.

* پرونده های فرهنگی را با تعامل حل کنیم
منتظری گفت: در مقابله با شبیخون فرهنگی نیازمند تعامل و همکاری و هم‌افزایی بین دستگاه‌ها هستیم. در جلسه امروز صاحبنظران و مسئولانی که دغدغه های سلامت نظام و جامعه را دارند، به این مراسم دعوت شده اند تا با همفکری درباره نحوه تعامل در این زمینه به نتیجه برسیم.
وی تاکید کرد: دستگاه قضا به دنبال آن نیست که برخورد فیزیکی و پرونده های قضایی و محکومیت های آنچنانی داشته باشد و باید تلاش کنیم پرونده های فرهنگی را با تعامل و مسالمت حل کنیم.
اجتمام * 1003 * 3063

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال