روزنامه هندو به نقل از ظریف؛

هیچ قدرتی نمی تواند مانع روابط ایران و هند شود

دهلی نو -ایرنا - وزیر امور خارجه ایران در دهلی نو گفت هیچ قدرت اقتصادی نمی تواند بگوید که ایران نباید با هند رابطه داشته باشد و مانع روابط دو کشور شود.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه 'هندو بیزینس لاین'محمد جواد ظریف' روز سه شنبه در سخنرانی خود در نشست تجاری هند و ایران که توسط کنفدراسیون صنایع هند برگزار شد، افزود: تهران قابل اعتماد ترین تامین کننده انرژی برای هند است و این کشور اجازه نخواهد داد تا روابط میان دو کشور خدشه دار شود.
وی با اشاره به آمریکا و رییس جمهوری این کشور تصریح کرد: مشکلات در روابط دوجانبه از سوی یک کشور و به طور خاص تر از سوی یک شخص ایجاد شده است .وی (ترامپ)از همه کشورها خواسته شده است که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در خصوص ادامه روابط تجاری با ایران را نقض کنند.
ظریف خاطرنشان کرد تصمیم خودسرانه یک کشور بر منافع اقتصادی تاثیر گذاشته است. ما یک سوم کود اوره هند را تامین می کنیم. امروز کشاورزان هندی به دلیل تصمیم خودسرانه یک فرد، مجبورند 38 درصد بیشتر هزینه کنند. آیا این آینده ای است که ما می خواهیم؟
هند سالانه حدود 10 میلیارد دلار نفت از ایران وارد می کند، اما پس از وضع مجدد تحریم های اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، خرید نفت دهلی نو از تهران کاهش یافته است.
هند توانسته است برای ادامه واردات نفت خود از ایران تا ماه آوریل(اردیبهشت) سال 2019 از آمریکا معافیت کسب کند، اما انتظار می رود که واردات نفت این کشور از ایران به طور مداوم کاهش دهد.
هند و ایران برای ادامه تجارت دو جانبه در طول دوره تحریم، مجددا مکانیسم پرداخت روپیه را فعال کرده اند.
مکانیسم روپیه-ریال میان هند و ایران در سال 2012 پس از تحریم های اقتصادی غرب علیه ایران ایجاد شد. بر اساس این توافق، 45 درصد از پول نفت ایران به صورت روپیه در حساب بانک یوکو قرار می گرفت و ایران با استفاده از آن اقدام به خرید کالاهای هندی می کرد.
ظریف در ادامه سخنرانی خود تاکید کرد که با وجود دهه های طولانی تحریم ها، ایران توانسته است رشد کند و این مسیر را ادامه خواهد داد. وی افزود:هند در گذشته از ایران طرفداری کرد، زمانی که شرایط بهتر فراهم شود ما هیچگاه افرادی که در طرف ما قرار داشتند را فراموش نخواهیم کرد. من به شما اطمینان می دهم که شرایط بهتر فراهم خواهد شد.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران عصر روز گذشته در سفری سه روزه به همراه یک هیات بلند مرتبه سیاسی و تجاری وارد دهلی نو شد.
وی قرار است در ادامه برنامه های خود در هند با سوشما سواراج وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفت و گو کند.
ظریف همچنین در کنفرانس بین المللی رایسینا (RAISINA) سخنرانی خواهد کرد.
کنفرانس بین المللی سالانه گفت و گوی رایسینا(RAISINA) یک کنفرانس چند جانبه است که توسط اندیشکده بنیاد تحقیقات نظارتی هند برگزار می‌شود به مسائل چالش برانگیز جامعه جهانی می‌پردازد.
آساق**267**1600

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال