کنفرانس رایسینا در هند با حضور ایران برگزار می شود

تهران - ایرنا - کنفرانس بین المللی سالانه گفت و گوی رایسینا (RAISINA)در هند با حضور شخصیت های سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی جهان از امروز با حضور پر رنگ جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود.

به گزارش ایرنا این رویداد بین المللی با تاسی از کنفرانس سالانه 'شانگاری-لا' در سنگاپور با موضوع 'اتصال آسیا'، سکوی سیاسی و یا تالار گفتمان مقابل توجهی است که شرکت کنندگان آن هرسال سعی می کنند دیدگاه ها و خواسته های ملی و منطقه ای خود را در آن مطرح و در سطح بین المللی به چالش بکشند.
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران امسال برخلاف سال های قبل که نماینده خود را به این کنفرانس می فرستاد، امسال خود در آن شرکت می کند تا از این سکو برای بیان نظر و خواست ملت ایران استفاده کند.
این کنفرانس که توسط اندیشکده بنیاد تحقیقات نظارتی هند و با مدیریت وزارت خارجه این کشور برای بررسی مسائل چالش برانگیز جامعه جهانی و عمدتا آسیا برگزار می شود قرار است بر موضوع: 'نظم مجدد جهانی: هندسه جدید، مشارکت های سیال و نتایج نا متعین' بیشتر بر موضوعات مهم کشورهای حوزه اروپا و آسیا (اورآسیا) متمرکز شود.
از همین رو سخنران افتتاحیه این کنفرانس خانم ارنا سولبرگ، نخست وزیر کشور اروپایی نروژ خواهد بود و بعد از وی نارندرا مودی نخست وزیر هند و سوشما سواراج وزیر خارجه هند نطق های آغازین خود را با محوریت موضوع اصلی کنفرانس امسال ارایه می دهند.
چهارمین کنفرانس رایسینیا شامگاه امروز سه شنبه تا پنجشنبه 10-8 ژانویه (20-18 دی ماه) در باشگاه دیپلماتیک تاج دهلی نو آغاز و براساس هدف برگزار کنندگان قرار است چالش های دهه آینده آسیا و جهان را طرح و از زبان شرکت کنندگان در این کنفرانس راه حل های احتمالی این چالش ها مطرح شود.
از جمله سخنرانان هندی این کنفرانس با بیش از 2 هزار شرکت کننده، 600 هیات خارجی از 93 کشور جهان، بعد از نخست وزیر و وزیر خارجه هند، رییس ستاد مشترک ارتش هند، فرماندهان نیروهای مسلح و برخی مقامات ارشد امنتیی و دفاعی این کشور هستند که طی سه روز پنل های متفاوت این کنفرانس را با رویکردهای سیاسی و امنیتی ریاست خواهند کرد.
وزیران خارجه اسپانیا، استرالیا، مغولستان، نپال، حامد کرزی، رئیس جمهوری سابق افغانستان، تونی بلر، نخست وزیر پیشین انگلیس، پائولو جنتیلینی، نخست وزیر پیشین ایتالیا، استفان هارپر، نخست وزیر سابق کانادا، کارل بیلدت و نخست وزیر پیشین سوئد از دیگر شرکت کنندگان برجسته کنفرانس امسال،هستند.
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، رجینا امهاله، معاون وزیر روابط و همکاری های بین الملل آفریقای جنوبی و هلگا اشمیت، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، انور ابراهیم، رئیس حزب عدالت مردم مالزی و برخی از وزیران و معاونان وزیر از آفریقا، اروپا و آمریکا از جمله شخصیت های حاضر در این نشست خواهند بود.
از جمله برگزار کنندگان اصلی کنفرانس سالانه بنیاد تحقیقات نظارتی هند است که به شروع کار خود در سال 1990 (1369) در دهلی نو تلاش کرد با بهره گیری از اقتصاددانان و استراتژیست ها، روشنفکران، استادان دانشگاه، سیاست گذاران، صاحبان صنایع و کارپردازان جامعه مدنی در سطح ملی و بین المللی راه اصلاحات و گذر هند به عصر توسعه اقتصادی و قرن 21 را هموار کند.
این کنفرانس از زمان راه اندازی آن در اول مارس سال 2016 ( 10 اسفند 1395) با دعوت از سران کشورها، وزیران آنها و دیگر مقامات اجرایی، تقنینی و یا قضایی، بخش خصوصی، اصحاب رسانه ها مسائل مهم جهان کوشید با تمرکز بر موضوعات ژئوپلیتیک و جغرافیای اقتصادی این موضوعات مهم برای دولت ها و ملت های جهان را به ارزیابی و بررسی بنشیند.
رایسینا که برگرفته از تپه راسینا در منطقه مرکزی دهلی نو که کاخ ریاست جمهوری و در کل دولت این کشور در آن استقرار دارد در نخستین کنفرانس سه روزه خود موفق شد بیش از 100 سخنران از 69 کشور جهان را به خود جلب کند تا در باره مجموعه روابط سیاسی، اقتصادی، انسانی و دیجیتال کشورهای آسیایی سخنرانی کنند.
دومین کنفرانس در ماه ژانویه 2017 (دیماه 1395) با عنوان 'چند جانبه گرایی و چند قطبی' با حضور 120 سخنران از 65 کشور جهان برگزار شد.
در سومین آن که در ژانویه 2018 (دیماه 1396) با موضوع 'مدیریت تغییرات مخرب: ایده ها موسسات و اصطلاحات' برگزار شد در باره نقش موسسات، امکان اقدام جمعی و پاسخ های موفق به تحولات مدرن بحث شد.
گزارش: علی نصیری
آساق**1378**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال